Maren Kristine Petrine Petersen, 1900

Name
Maren Kristine Petrine /Petersen/
Birth January 16, 1900 34 18
Alias
Maren Kristine Petrine Clausen f. Petersen

Christening March 11, 1900 35 18 (aged 1 month)
Birth of a brotherChristian Frederik Pedersen
September 27, 1901 (aged 1 year)
Christening of a brotherChristian Frederik Pedersen
December 1, 1901 (aged 1 year)
Death of a paternal grandfatherChristian Pedersen
October 21, 1902 (aged 2 years)
Burial of a paternal grandfatherChristian Pedersen
October 28, 1902 (aged 2 years)
Birth of a brotherHolger Ludvig Petersen
July 26, 1903 (aged 3 years)
Christening of a brotherHolger Ludvig Petersen
October 18, 1903 (aged 3 years)
Birth of a sisterAnne Sofie Petersen
October 8, 1905 (aged 5 years)
Christening of a sisterAnne Sofie Petersen
December 26, 1905 (aged 5 years)
Birth of a sisterAgnes Lovise Pedersen
October 13, 1907 (aged 7 years)
Christening of a sisterAgnes Lovise Pedersen
January 5, 1908 (aged 7 years)
Birth of a brotherLars Emil Pedersen
October 18, 1909 (aged 9 years)
Christening of a brotherLars Emil Pedersen
January 2, 1910 (aged 9 years)
Birth of a sisterBodil Margrethe Pedersen
July 8, 1912 (aged 12 years)
Christening of a sisterBodil Margrethe Pedersen
September 29, 1912 (aged 12 years)
Birth of a sisterMagda Johanne Pedersen
October 5, 1916 (aged 16 years)
Christening of a sisterMagda Johanne Pedersen
January 14, 1917 (aged 16 years)
Birth of a brotherPoul Otto Pedersen
September 17, 1921 (aged 21 years)
Christening of a brotherPoul Otto Pedersen
December 4, 1921 (aged 21 years)
MarriageCarl Christian Georg ClausenView this family
March 22, 1925 (aged 25 years)
Death of a fatherHans Johannes Pedersen
July 22, 1951 (aged 51 years)
Burial of a fatherHans Johannes Pedersen
July 26, 1951 (aged 51 years)
Death of a brotherChristian Frederik Pedersen
October 24, 1956 (aged 56 years)
Burial of a brotherChristian Frederik Pedersen
October 28, 1956 (aged 56 years)
Death of a motherMette Marie Poulsen
May 10, 1962 (aged 62 years)
Burial of a motherMette Marie Poulsen
May 14, 1962 (aged 62 years)
Death

Family with parents
father
18651951
Birth: February 3, 1865 44 34Jenstrup, Vallensved sogn, Sorø amt
Death: July 22, 1951Amtssygehuset, Næstved Sankt Peders sogn
mother
18811962
Birth: April 27, 1881Menstrup, Marvede sogn
Death: May 10, 1962Sankt Elisabeths hospital, Næstved Sankt Mortens sogn
Marriage MarriageNovember 11, 1899Fodby kirke
2 months
herself
1900
Birth: January 16, 1900 34 18Fodby by og sogn, Ø. Flakkebjerg herred
Death:
21 months
younger brother
19011956
Birth: September 27, 1901 36 20Fodby by og sogn, Ø. Flakkebjerg herred
Death: October 24, 1956Amtssygehuset, Næstved Sankt Peders sogn
22 months
younger brother
1903
Birth: July 26, 1903 38 22Fodby by og sogn, Ø. Flakkebjerg herred
Death:
2 years
younger sister
1905
Birth: October 8, 1905 40 24Fodby by og sogn, Ø. Flakkebjerg herred
Death:
2 years
younger sister
1907
Birth: October 13, 1907 42 26Fodby by og sogn, Ø. Flakkebjerg herred
Death:
2 years
younger brother
1909
Birth: October 18, 1909 44 28Fodby by og sogn, Ø. Flakkebjerg herred
Death:
3 years
younger sister
1912
Birth: July 8, 1912 47 31Fodby by og sogn, Ø. Flakkebjerg herred
Death:
4 years
younger sister
1916
Birth: October 5, 1916 51 35Fodby by og sogn, Ø. Flakkebjerg herred
Death:
5 years
younger brother
1921
Birth: September 17, 1921 56 40Fodby by og sogn, Ø. Flakkebjerg herred
Death:
Family with Carl Christian Georg Clausen
husband
1899
Birth: September 9, 1899Næstved Sankt Mortens sogn
Death:
herself
1900
Birth: January 16, 1900 34 18Fodby by og sogn, Ø. Flakkebjerg herred
Death:
Marriage MarriageMarch 22, 1925Fodby kirke
Shared note

ID 248-1a4h5a: Maren Kristine Petrine Petersen

alias Maren Kristine Petrine Clausen f. Petersen

Født: 16-01-1900 i Fodby by og sogn, Ø. Flakkebjerg herred og døbt 11-03-1900 i Fodby kirke - datter af (ID 248-1a4h5) Hans Johannes Petersen, arbejdsmand, og hustru Mette Marie f. Poulsen, 18 år, af Fodby. Forældrene ægteviet 11-11-1899 i Fodby kirke. Kilde: KB-opslag 65, nr. 2. Fodby sogn, Ø. Flakkebjerg herred, Sorø amt. K.M. https://www.sa.dk/ao-soegesider/da/billedviser?bsid=149529#149529,24733546

Gift 22-03-1925: Ungkarl arbejdsmand Carl Christian Georg Clausen, Kaalundsgade 4, København (søn af tømrersvend Jørgen Clausen og hustru Maren Kirstine f. Andersen af Næstved Sankt Mortens sogn hvor han er født 09-09-1899) gifter sig 22-03-1925 i Fodby kirke med pige, husassistent, Maren Kristine Petrine Petersen, Kingosgade 15, København (datter af fodermester Hans Johannes Petersen og hustru Mette Marie f. Poulsen af Fodby, hvor hun er født 16-01-1900). Kilde: KB-opslag 174, nr. 4. Fodby sogn, Ø. Flakkebjerg herred, Sorø amt. K.M. https://www.sa.dk/ao-soegesider/da/billedviser?bsid=149531#149531,24734097

Folketælling:

FT-1906: Fodby sogn, Ø. Flakkebjerg herred, Sorø amt - landdistrikt ID 248-1a4h5: Hans Johannes Pedersen, f. 03-02-1865 i Vallensved sogn, Sorø amt, gift, husfar, daglejer ved agerbruget Mette Marie Poulsen, f. 27-04-1881 i Marvede sogn, Sorø amt, gift, husmor ID 248-1a4h5b: Kristian Frederik Pedersen, f. 27-09-1901 i Fodby sogn, søn ID 248-1a4h5c: Holger Ludvig Pedersen, f. 26-07-1903 i Fodby sogn, søn >> ID 248-1a4h5a: Maren Kristine Petrine Pedersen, f. 16-01-1900 i Fodby sogn, datter ID 248-1a4h5d: Anne Sophie Pedersen, f. 08-10-1905 i Fodby sogn, datter Kilde: FS-skema nr. 2a