Agnes Lovise Pedersen, 1907

Birth October 13, 1907 42 26
Alias
Agnes Lovise Rasmussen f. Pedersen

Christening January 5, 1908 42 26 (aged 2 months)
Birth of a brotherLars Emil Pedersen
October 18, 1909 (aged 2 years)
Christening of a brotherLars Emil Pedersen
January 2, 1910 (aged 2 years)
Birth of a sisterBodil Margrethe Pedersen
July 8, 1912 (aged 4 years)
Christening of a sisterBodil Margrethe Pedersen
September 29, 1912 (aged 4 years)
Birth of a sisterMagda Johanne Pedersen
October 5, 1916 (aged 8 years)
Christening of a sisterMagda Johanne Pedersen
January 14, 1917 (aged 9 years)
Birth of a brotherPoul Otto Pedersen
September 17, 1921 (aged 13 years)
Christening of a brotherPoul Otto Pedersen
December 4, 1921 (aged 14 years)
Death of a fatherHans Johannes Pedersen
July 22, 1951 (aged 43 years)
Burial of a fatherHans Johannes Pedersen
July 26, 1951 (aged 43 years)
Death of a brotherChristian Frederik Pedersen
October 24, 1956 (aged 49 years)
Burial of a brotherChristian Frederik Pedersen
October 28, 1956 (aged 49 years)
Death of a motherMette Marie Poulsen
May 10, 1962 (aged 54 years)
Burial of a motherMette Marie Poulsen
May 14, 1962 (aged 54 years)
Death

Family with parents
father
18651951
Birth: February 3, 1865 44 34Jenstrup, Vallensved sogn, Sorø amt
Death: July 22, 1951Amtssygehuset, Næstved Sankt Peders sogn
mother
18811962
Birth: April 27, 1881Menstrup, Marvede sogn
Death: May 10, 1962Sankt Elisabeths hospital, Næstved Sankt Mortens sogn
Marriage MarriageNovember 11, 1899Fodby kirke
2 months
elder sister
1900
Birth: January 16, 1900 34 18Fodby by og sogn, Ø. Flakkebjerg herred
Death:
21 months
elder brother
19011956
Birth: September 27, 1901 36 20Fodby by og sogn, Ø. Flakkebjerg herred
Death: October 24, 1956Amtssygehuset, Næstved Sankt Peders sogn
22 months
elder brother
1903
Birth: July 26, 1903 38 22Fodby by og sogn, Ø. Flakkebjerg herred
Death:
2 years
elder sister
1905
Birth: October 8, 1905 40 24Fodby by og sogn, Ø. Flakkebjerg herred
Death:
2 years
herself
1907
Birth: October 13, 1907 42 26Fodby by og sogn, Ø. Flakkebjerg herred
Death:
2 years
younger brother
1909
Birth: October 18, 1909 44 28Fodby by og sogn, Ø. Flakkebjerg herred
Death:
3 years
younger sister
1912
Birth: July 8, 1912 47 31Fodby by og sogn, Ø. Flakkebjerg herred
Death:
4 years
younger sister
1916
Birth: October 5, 1916 51 35Fodby by og sogn, Ø. Flakkebjerg herred
Death:
5 years
younger brother
1921
Birth: September 17, 1921 56 40Fodby by og sogn, Ø. Flakkebjerg herred
Death:
Family with Charles Emil Rasmussen
husband
1901
Birth: September 7, 1901Fyrendal sogn, Ø. Flakkebjerg herred, Sorø amt
Death:
herself
1907
Birth: October 13, 1907 42 26Fodby by og sogn, Ø. Flakkebjerg herred
Death:
son
Erly Rasmussen
son
Harris Rasmussen
son
Bjarne Rasmussen
Shared note

ID 248-1a4h5e: Agnes Lovise Pedersen

alias Agnes Lovise Rasmussen f. Pedersen

Født: 13-10-1907 i Fodby by og sogn, Ø. Flakkebjerg herred og døbt 05-01-1908 i Fodby kirke. Datter af (ID 248-1a4h5) Hans Johannes Pedersen, arbejdsmand, og hustru Mette Marie Pedersen f. Poulsen, 25 år, af Fodby. Forældrene ægteviet 11-11-1899 i Fodby kirke. Kilde: KB-opslag 79, nr. 10. Fodby sogn, Ø. Flakkebjerg herred, Sorø amt. K.M. https://www.sa.dk/ao-soegesider/da/billedviser?bsid=149530#149530,24733730

Gift 13-09-1934: Ugift, parcellist, Charles Emil Rasmussen, f. 07-09-1901 i Fyrendal sogn, gifter sig borgerligt 13-09-1934 på Næstved Borgmesterkontor med ugift Agnes Lovise Pedersen, f. 13-10-1907 i Fodby sogn. Kilde: Deres børns fødsler

3 sønner i ægteskabet.

Folketælling og bosteder:

I 1935 bor de i Lille Næstved Mark, Herlufsholm sogn.

FT-1940 - 5. nov.: Lille Næstved by, matr.nr. 10b, Herlufsholm sogn, Ø. Flakkebjerg herred, Sorø amt: Charles Emil Rasmussen, f. 07-09-1901 i Kvislemark-Fyrendal sogn, gift 13-09-1934, husfar, parcellist, landbrug ID 248-1a4h5e: Agnes Louise Rasmussen, f. 13-10-1907 i Fodby sogn, gift 13-09-1934, husmor ID 248-1a4h5e1: Erly Rasmussen, f. 23-10-1934 i Herlufsholm sogn, ugift, søn ID 248-1a4h5e2: Harris Rasmussen, f. 22-03-1936 i Herlufsholm sogn, ugift, søn ID 248-1a4h5e3: Bjarne Rasmussen, f. 22-03-1936 i Herlufsholm sogn, ugift, søn Kilde: FT-opslag 58 https://www.sa.dk/ao-soegesider/da/billedviser?bsid=224306#224306,42257409