Emilie Sofie Ulrikke Rasmussen, 1903

Name
Emilie Sofie Ulrikke /Rasmussen/
Birth November 3, 1903
Alias
Emilie Sofie Ulrikke Pedersen f. Rasmussen

Christening March 20, 1904 (aged 4 months)
Death of a husbandAnton Ludvig Pedersen
September 19, 1957 (aged 53 years)

Death

Family with Anton Ludvig Pedersen
husband
18951957
Birth: March 21, 1895 37 27Gelsted, Herlufmagle sogn, Tybjerg herred
Death: September 19, 1957
herself
1903
Birth: November 3, 1903Lammestrup, Borup sogn, Ramsø herred
Death:
son
Poul Anker Pedersen
son
Bendt Ove Pedersen
Shared note

Emilie Sofie Ulrikke Rasmussen

alias Emilie Sofie Ulrikke Pedersen f. Rasmussen

Født: 03-11-1903 i Lammestrup, Borup sogn, Ramsø herred, og døbt 20-03-1904 i Borup kirke - datter af indsidder Frederik Rasmussen og hustru Ane Marie Hansen, 27 år, i Lammestrup. Kilde: KB-opslag 47, nr. 12. Borup sogn, Ramsø herred. Københavns amt (førhen Roskilde amt). https://www.sa.dk/ao-soegesider/da/billedviser?bsid=148512#148512,24543843

Ægteviede 17-05-1925 af borgmesteren i Ringsted: Anton Ludvig Petersen gifter sig borgerligt den 17-05-1925 på Borgmesterkontoret i Ringsted med Emilie Sofie Ulrikke Rasmussen, f. 03-11-1903 i Lammestrup, Borup sogn, Ramsø herred.

Folketællinger:

FT-1925 - 5. Nov.: Benløse Runding, Benløse sogn, Ringsted-Alsted herred, Sorø amt: ID 248-1a4h2e: Anton Ludvig Petersen, f. 21-03-1895 i Gelsted, Herlufmagle sogn, gift, telefonarbejder >> Emilie Sofie Ulrikke Petersen, f. 03-11-1903 i Lammestrup by, Borup sogn, Ramsø herred, gift, hustru. Kilde: FT-skema 26

FT-1930 - 5. nov.: Benløse Runding, Benløse sogn, Ringsted-Alsted herred, Sorø amt: ID 248-1a4h2e: Anton Ludvig Petersen, f. 21-03-1895 i Gelsted, Herlufmagle sogn, gift i 1925, husfar, telefonmontor hos KTAS, 2 børn i ægteskabet >> Emilie Sofie Ulrikke Petersen, f. 03-11-1903 i Lammestrup by, Borup sogn, Ramsø herred, gift i 1925, husmor ID 248-1a4h2e1: Poul Anker Pedersen, f. 07-02-1926 i Benløse ID 248-1a4h2e2: Bendt Ove Pedersen, f. 26-12-1929 i Benløse Kilde: FT-skema 6, FT-opslag 27. https://www.sa.dk/ao-soegesider/da/billedviser?bsid=101678#101678,16138740

FT-1940 - 5. Nov.: Roskildevej 25, Benløse sogn, Ringsted herred, Sorø amt: ID 248-1a4h2e: Anton Ludvig Petersen, f. 21-03-1895 i Gelsted, Herlufmagle sogn, gift 17-05-1925, husfar, telefonmontør, telefonselskab >> Emilie Sofie (Ulrikke) Petersen, f. 03-11-1903 i Lammestrup by, Borup sogn, gift 17-05-1925, husmor ID 248-1a4h2e1: Poul Anker Pedersen, f. 07-02-1926 i Benløse sogn, barn, bud, slagterudsalg ID 248-1a4h2e2: Bendt Ove Pedersen, f. 26-12-1929 i Benløse sogn, barn Kilde: FT-opslag 4 https://www.sa.dk/ao-soegesider/da/billedviser?bsid=224185#224185,42242660