Anna Olsen, 19031956 (aged 52 years)

Birth December 30, 1903
Alias
Anna Pedersen f. Olsen

Christening February 7, 1904 (aged 1 month)
Death of a husbandChristian Frederik Pedersen
October 24, 1956 (aged 52 years)
Burial of a husbandChristian Frederik Pedersen
October 28, 1956 (aged 52 years)
Death after 1956 (aged 52 years)

Family with Christian Frederik Pedersen
husband
19011956
Birth: September 27, 1901 36 20Fodby by og sogn, Ø. Flakkebjerg herred
Death: October 24, 1956Amtssygehuset, Næstved Sankt Peders sogn
herself
19031956
Birth: December 30, 1903Hastrup, Snoldelev sogn, Tune herred, Roskilde amt
Death: after 1956
daughter
Ingrid Marie Pedersen
daughter
Rigmor Anna Petersen
daughter
Karen Ebba Petersen
Shared note

Anna Olsen

alias Anna Pedersen f. Olsen

Født: 30-12-1903 i Hastrup, Snoldelev sogn, Tune herred, Roskilde amt og døbt 07-02-1904 i Snoldelev kirke - datter af ugift Maren Anna Olsen af Hastrup, 19 år. Som barnefader udlagt tjenestekarl, Niels Peter Olsen af Hastrup. Kilde: KB-opslag 36, nr. 4. Snoldelev sogn, Tune herred, Roskilde amt. K.M. https://www.sa.dk/ao-soegesider/da/billedviser?bsid=156544#156544,26236990

Gift 30-04-1926: Ungkarl, tjenestekarl Kristian Frederik Pedersen af Vallensved (f. 27-09-1901 i Fodby sogn, søn af fodermester Hans Johannes Petersen og hustru Mette Marie Poulsen, af Fodby) gifter sig 30-04-1926 i Herlufsholm kirke med pige Anna Olsen af Vredslæse, f. 30-12-1903 i Hastrup, Snoldelev sogn, datter af fodermester Niels Peter Olsen og hustru Maren Anna Olsen, af Vredsløse. Vidner: Fodermester H. J. Pedersen, Fodby, og Fodermester N. P. Olsen, Vredsløse. Kilde: KB-opslag 200, nr. 6. Herlufsholm sogn. https://www.sa.dk/ao-soegesider/da/billedviser?bsid=151348#151348,25144184

Kristian Frederik Pedersen dør 24-10-1956 (55 år gl.) på Amtssygehuset, Næstved Sankt Peders sogn. Han bliver begravet 28-10-1956 på Fodby sogns kirkegård. Arbejdsmand ophold under flerårog sygdom i Fodby by og sogn. Født samme sted d. 27-09-1901 som søn af arbejdsmand Hans Johannes Petersen og hustru Mette Marie Poulsen. ------------------ Efterlader ægtefælle Anna Olsen, der har ophold i Næstved efter flerårigt ophold på sindsygehospital. Sidste fælles bopæl i Vallensved sogn. Kilde: KB-opslag 229, side 284. Fodby sogn, Ø. Flakkebjerg herred, Sorø amt. K.M. https://www.sa.dk/ao-soegesider/da/billedviser?bsid=149532#149532,24734414

Folketælling:

FT-1940 - 5. nov.: Fodby by og sogn, Matr. 31, Ø. Flakkebjerg herred, Sorø amt - landdistrikt ID 248-1a4h5b: Christian Petersen, f. 27-09-1901 i Fodby sogn, gift, husfar, fodermester, landbrug Anna Petersen, f. 30-12-1903 i Snoldelev sogn, gift, husmor, malker ID 248-1a4h5b1: Ingrid Marie Petersen, f. 09-04-1927 i Fodby sogn, barn ID 248-1a4h5b2: Rigmor Anna Petersen, f. 11-02-1934 i Fodby sogn, barn ID 248-1a4h5b3: Karen Ebba Petersen, f. 10-09-1938 i Fodby sogn, barn Kilde: FT-opslag 98, FT-skema nr. 49 https://www.sa.dk/ao-soegesider/da/billedviser?bsid=224206#224206,42246556