Karen Olga Hansen, 1899

Birth July 29, 1899
Alias
Karen Olga Jakobsen f. Hansen og Karen Olga Petersen f. Hansen

Christening October 15, 1899 (aged 2 months)
Birth of a daughterEster Pedersen
April 7, 1935 (aged 35 years)
Christening of a daughterEster Pedersen
May 26, 1935 (aged 35 years)
Death of a daughterEster Pedersen
November 22, 1948 (aged 49 years)
Burial of a daughterEster Pedersen
November 27, 1948 (aged 49 years)
Death

Family with Holger Ludvig Petersen
husband
1903
Birth: July 26, 1903 38 22Fodby by og sogn, Ø. Flakkebjerg herred
Death:
herself
1899
Birth: July 29, 1899Havnskov, Hyllinge sogn, Ø. Flakkebjerg herred
Death:
son
Hans Jørgen Petersen
daughter
19351948
Birth: April 7, 1935 31 35Fodby Mark, Fodby sogn, Ø. Flakkebjerg herred
Death: November 22, 1948Kyse Mark, Vallensved sogn, Ø. Flakkebjerg herred
son
Erik Pedersen
Family with Carl Valdemar Jakobsen
ex-husband
1892
Birth: June 14, 1892Karrebæk sogn
Death:
herself
1899
Birth: July 29, 1899Havnskov, Hyllinge sogn, Ø. Flakkebjerg herred
Death:
son
Svend Aage Jakobsen
Shared note

Karen Olga Hansen

alias Karen Olga Jakobsen f. Hansen og Karen Olga Petersen f. Hansen

Født: 29-07-1899 i Havnskov, Hyllinge sogn, Ø. Flakkebjerg herred og døbt 15-10-1899 i Hyllinge kirke - datter af Knud Hansen, husmand i Havnskov, og hustru Anna Marie Olsen, 33 år. Kilde: KB-opslag 97, nr. 4. Hyllinge sogn. Ø. Flakkebjerg herred. Sorø amt. K.M. https://www.sa.dk/ao-soegesider/da/billedviser?bsid=151917#151917,25267145

Gift 14-07-1918: Tjenestekarl Carl Valdemar Jakobsen på 26 år, af Bidstrup, Fodby sogn (f. 14-06-1892 i Karrebæk sogn og døbt 24-07-1892 i Karrebæk kirke, søn af arbejdsmand Hans Kristian Jakobsen og hustru Johanne Kirstine Svendsen i Karrebæk), gifter sig 14-07-1918 i Vallensved kirke med pige Karen Olga Hansen på 18 år, af Havnskov, Hyllinge sogn, f. 29-07-1899 i Havnskov, Hyllinge sogn, døbt 15-10-1899 i Hyllinge kirke, datter af husmand i Havnskov Knud Hansen og hustru Anna Marie Hansen f. Olsen. Kilde: KB-opslag 164, nr. side 175. Vallensved sogn. K.M. https://www.sa.dk/ao-soegesider/da/billedviser?bsid=158375#158375,26603902

Skilsmissebevilling af 16-05-1933 for murersvend Carl Vald. Jakobsen og Karen Olga f. Hansen.

Parret får en søn: Svend Aage Jakobsen Født: 16-08-1928 i Bidstrup, Fodby sogn, Ø. Flakkebjerg herred og døbt 07-10-1928 i Fodby kirke - søn af murersvend Carl Valdemar Jakobsen, Bidstrup, f. 15-06-1892, og hustru Karen Olga Hansen, f. 29-07-1899 i Hyllinge sogn.

Brudens 2. ægteskab:

Gift 29-11-1934: Holger Ludvig Petersen, f. 26-07-1903 i Fodby sogn, gifter sig borgerligt 29-11-1934 på Næstved Borgmesterkontor med fraskilt Karen Olga Hansen, f. 29-07-1899 i Hyllinge sogn, datter af Knud Hansen, husmand i Havnskov, og hustru Anna Marie Olsen. Kilde: Deres børns fødsler

Folketælling:

FT-1940 - 5. nov.: Fodby by og sogn, Matr. 6, Ø. Flakkebjerg herred, Sorø amt - landdistrikt ID 248-1a4h5c: Holger Ludvig Petersen, f. 26-07-1903 i Fodby sogn, gift 29-11-1934, husfar, arbejdsmand >> Karen Olga Petersen, f. 29-07-1899 i Hyllinge sogn, gift 29-11-1934, husmor Svend Aage Jacobsen, f. 16-08-1928 i Fodby sogn, barn ID 248-1a4h5c1: Hans Jørgen Petersen, f. 21-04-1933 i Fodby sogn, barn ID 248-1a4h5c2: Ester Petersen, f. 07-04-1935 i Fodby sogn, barn ID 248-1a4h5c3: Erik Petersen, f. 14-06-1936 i Fodby sogn, barn Kilde: FT-opslag 74, FT-skema nr. 37 https://www.sa.dk/ao-soegesider/da/billedviser?bsid=224206#224206,42246532