Ella Marie Elisabeth Olsen, 1917

Name
Ella Marie Elisabeth /Olsen/
Birth December 6, 1917 31 21
Alias
Ella Marie Elisabeth Pedersen f. Olsen

Christening January 27, 1918 31 21 (aged 1 month)
Marriage of parentsJulius Robert Frederik OlsenAlma MadsenView this family
April 3, 1921 (aged 3 years)
MarriageLars Emil PedersenView this family
before 1937 (aged 19 years)

Death of a fatherJulius Robert Frederik Olsen
January 4, 1967 (aged 49 years)
Burial of a fatherJulius Robert Frederik Olsen
January 9, 1967 (aged 49 years)
Death of a motherAlma Madsen
after 1967 (aged 49 years)

Death

Family with parents
father
18861967
Birth: July 11, 1886Sæby sogn, Voldborg herred
Death: January 4, 1967Frederiksberg Hospital
mother
18961967
Birth: March 20, 1896Den Kgl. Fødselsstiftelse, Kbh.
Death: after 1967
Marriage MarriageApril 3, 1921Sankt Andreas kirke (romersk-katolsk), Ordrup
-3 years
herself
1917
Birth: December 6, 1917 31 21Rigshospitalet, Kbh.
Death:
Family with Lars Emil Pedersen
husband
1909
Birth: October 18, 1909 44 28Fodby by og sogn, Ø. Flakkebjerg herred
Death:
herself
1917
Birth: December 6, 1917 31 21Rigshospitalet, Kbh.
Death:
Marriage Marriagebefore 1937
Shared note

Ella Marie Elisabeth Olsen

Oprindelig døbt Ella Marie Elisabeth Madsen *)

alias Ella Marie Elisabeth Pedersen f. Olsen

Født: 06-12-1917 på Rigshospitalet, Kbh. og døbt 27-01-1918 i Rigshospitalets kirke - datter af ugift tjenestepige, Alma Madsen, 21 år, f. 20-03-1896 på Den Kgl. Fødselsstiftelse, og arbejdsmand Julius Robert Frederik Olsen (alias Robert Julius Frederik Olsen). (Den 01-05-1923: Hedebygade 7A, 4. sal.) Ophold: Børnehjem, Strandvej 119. Fødslen noteret i Smørum sogns Ministerialbog. Forældrene viet 03-04-1921 i Sct. Andreas katolske kirke, Ordrup. *) Navneforandring iht. Lov nr. 130. Skriftlig erklæring af 14-04-1924. Kilde: KB-opslag 350, nr. 1359. Rigshospitalets Præsteembede. K.M. https://www.sa.dk/ao-soegesider/da/billedviser?bsid=154679#154679,25803372

Gift: Lars Emil Pedersen gifter sig med Ella Marie Elisabeth Olsen, f. 06-12-1917 i Kbh. Kilde: FT-1940.

2 døtre.

Folketællinger:

FT-1925 - 5. nov.: Hedebygade 7A, 4. sal, Kbh.: Robert Julius Frederik Olsen, f. 11-07-1886 i Sæby sogn, Voldborg herred, gift, husfader, restaurationskarl Alma Olsen, f. 20-03-1896 i Kbh. (Fødselsstiftelsen), gift, husmoder >> Ella Marie Elisabeth Olsen, f. 06-12-1917 i Kbh. (Rigshospitalet), datter Kilde: FT-opslag 169 https://www.sa.dk/ao-soegesider/da/billedviser?bsid=96228#96228,15770771

FT-1930 - 5. nov.: Paludan Müllers Vej 6, forhuset, kælderen, Frederiksberg: Robert Julius Frederik Olsen, f. 11-07-1886 i Sæby sogn, Voldborg herred, gift i 1921, husfader, arbejdsmand, Restaurant Wiwex Alma Olsen, f. 20-03-1896 i Kbh. (Fødselsstiftelsen), gift i 1921, husmoder >> Ella Marie Elisabeth Olsen, f. 06-12-1917 i Kbh. (Rigshospitalet), barn Carl Christian Nielsen, f. 29-11-1899 i Kbh., ugift, logerende, vinduespudser