Johan Georg Mehloe, 17591835 (aged 76 years)

Birth about 1759
Alias
Georg Mehloe, Georg Mÿlow, Johan Georg Müklo, Johan Georg Myhlo, JohanGeorg Muhlo og Johan Georg Møhloe

MarriageAnna LarsdatterView this family
February 17, 1792 (aged 33 years)
Occupation
Soldat. Væversvend. Arbejdsmand

Birth of a sonGeorg Friedrich Mehloe
June 1, 1792 (aged 33 years)
Christening of a sonGeorg Friedrich Mehloe
July 1, 1792 (aged 33 years)
Death of a sonGeorg Friedrich Mehloe
October 24, 1792 (aged 33 years)
Burial of a sonGeorg Friedrich Mehloe
October 26, 1792 (aged 33 years)
Birth of a daughterAnne Justine Mehloe
1793 (aged 34 years)
Christening of a daughterAnne Justine Mehloe
November 17, 1793 (aged 34 years)
Death of a daughterAnne Justine Mehloe
September 19, 1795 (aged 36 years)
Burial of a daughterAnne Justine Mehloe
September 21, 1795 (aged 36 years)
Birth of a daughterAnne Margrethe Justine Møhloe
June 10, 1796 (aged 37 years)
Christening of a daughterAnne Margrethe Justine Møhloe
July 5, 1796 (aged 37 years)
Birth of a sonJohannes Mehloe
July 12, 1806 (aged 47 years)
Christening of a sonJohannes Mehloe
July 20, 1806 (aged 47 years)
Birth of a daughterMaria Barbara Mehloe
November 14, 1807 (aged 48 years)
Christening of a daughterMaria Barbara Mehloe
January 3, 1808 (aged 49 years)
Death of a wifeAnna Larsdatter
January 29, 1819 (aged 60 years)
Burial of a wifeAnna Larsdatter
February 3, 1819 (aged 60 years)
Marriage of a childJoachim Adolph MessmannMaria Barbara MehloeView this family
April 14, 1833 (aged 74 years)
Death October 17, 1835 (aged 76 years)
Burial October 22, 1835 (5 days after death)
Family with Anna Larsdatter
himself
17591835
Birth: about 1759Tyskland
Death: October 17, 1835Alm. hospital, Kbh.
wife
17681819
Birth: about January 1768
Death: January 29, 1819Frederiks hospital, Kbh.
Marriage MarriageFebruary 17, 1792Garnisons kirke, Kbh.
4 months
son
17921792
Birth: June 1, 1792 33 24Vor Frue sogn, Kbh.
Death: October 24, 1792Helsingørgade 189, Kbh.
19 months
daughter
17931795
Birth: 1793 34 25Vor Frue sogn, Kbh.
Death: September 19, 1795Lille Colbjørnsensgade 95, Kbh.
4 years
daughter
17961869
Birth: June 10, 1796 37 28Vor Frue sogn, Kbh.
Death: October 21, 1869Kommunehospitalet, Kbh.
10 years
son
1806
Birth: July 12, 1806 47 38Vor Frue sogn, Kbh.
Death:
16 months
daughter
18071848
Birth: November 14, 1807 48 39Vor Frelsers sogn, Kbh.
Death: May 24, 1848Vor Frue sogn, Kbh.
Shared note

Johan Georg Mehloe

alias Georg Mehloe, Georg Mÿlow, Johan Georg Müklo, Johan Georg Myhlo, Johan Georg Muhlo og Johan Georg Møhloe

Født: ca. 1759 i Tyskland

Erhverv: Soldat. Pr. Fr. Reg. Væversvend. Arbejdsmand

Gift 17-02-1792: (Johan) Georg Mehloe gifter sig 17-02-1792 i Garnisons kirke, Kbh. med Anna Larsdatter: "Georg Mehloe Mousq (musketer) in der 2ten Comp des könig Friedr Reg. Ana Lars Tochter ... Verl. (Verlobung = trolovelse) d. 22 Jan. ... Cop. d. 17. Febr. (1792)" Kilde: KB-opslag 160, nr. 5. Garnisons sogn. År 1770-1816. KB_019_1_019_K06-15-A.

Se også viede: 17 Februar 1792: Georg Mehloe, Prinds Friedr. d. 2 C. Ane Lars tr. Kilde: KB-opslag 86, side 83, h. spalte. Under "Die deutsche Gemeinde" (Den tyske menighed). Garnisons sogn. År 1769-1815. https://www.sa.dk/ao-soegesider/billedviser?bsid=150077#150077,24856850

Død 17-10-1835: Johan Georg Muhlo (alias Johan Georg Mehloe), hospitalslem, dør 17-10-1835 på Alm. hospital, Kbh., 76 år gl., og bliver begravet 22-10-1835. Anmeldelse for Skifteretten den 19. okt. 1835. Kilde: KB-opslag 96, nr. 158. Alm. hospital / De Gamles By (ny). År 1825-1846. KB_M_074_3_005_007209903_00098.

Københavnske skifter - Hvidebog: Dødsanmeldelse for hospitalslem Johan Georg Myhlo (+ en anden person der var død samme dag). Alm. hospital 19. oktober 1835. (anmeldt af Baumann). Kilde: AO Hvidebog 1835 2 18 - 1836 12 31, opslag 222, pag. 221 nr. 1592 Hospitalslem

Folketællinger:

Husaren herunder kan være Johan Georg Mehloe:

FT-1787: København (Staden), Sankt Annæ Vester Kvarter, Gothersgade 10, 26, Kilde: ddd.dda.dk, FT-1787, C1746: Joh.Christ.Blank, 57, Gift, Mand, Skoemager Mester Bollette Catrine Blank, 53, Gift, Kone Andres Ehler Blank, 13, Ugift, Søn af Mandens 1.Ægteskab Karen Blank, 9, Ugift, Datter af Mandens 1.Ægteskab Benthe, 29, Ugift, Tieneste Pige Jacob Polan, 42, Ugift, Skoemager Svend Christ.Kiøbenh., 28, Ugift, Skoemager Svend Hans Sellender, 42, Ugift, Skoemager Svend Abel Svahrborg, 30, Ugift, Soldat ved Printz Friderich Regim. Bereitter Mathias Dyncfelder, 29, Ugift, Soldat ved det Siell.Regim. Friderich Weisenfelder, 28, Ugift, Soldat ved det Siell.Regim. >> Johan Georg, 23, Ugift, Husar ved det 1.Esqvad.Gule (læs: ca. 28 år gl.) Søren Erichsen, 11, Ugift, Lære Dreng

FT-1801: København (Staden), Sankt Annæ Vester Kvarter, Matr. 246, 1538, Kilde: ddd.dda.dk, FT-1801, A5029: >> Johan Jørgen Møller, 40, Gift, Huusbond, Afsk. Soldat Ane Larsdatter, 34, Gift, Hans Kone Ane Justine [Møller], 5, Ugift, deres Datter

FT-1834: København (Staden), Sankt Annæ Øster Kvarter, Det Kgl.Opfostringshus og Holmens Arbejdshuse, Store Kongensgade 269 Kilde: ddd.dda.dk, FT-1834, C6406: >> Johan Georg Müklo, 75, Enkemand, Lem i Holmens Arbeidshuus samt mange flere personer ...