Alma Madsen, 18961967 (aged 70 years)

Birth March 20, 1896
Alias
Alma Olsen f. Madsen

Christening March 26, 1896 (aged 6 days)
Birth of a daughterElla Marie Elisabeth Olsen
December 6, 1917 (aged 21 years)
Christening of a daughterElla Marie Elisabeth Olsen
January 27, 1918 (aged 21 years)
MarriageJulius Robert Frederik OlsenView this family
April 3, 1921 (aged 25 years)
Marriage of a childLars Emil PedersenElla Marie Elisabeth OlsenView this family
before 1937 (aged 40 years)

Death of a husbandJulius Robert Frederik Olsen
January 4, 1967 (aged 70 years)
Burial of a husbandJulius Robert Frederik Olsen
January 9, 1967 (aged 70 years)
Death after 1967 (aged 70 years)

Family with Julius Robert Frederik Olsen
husband
18861967
Birth: July 11, 1886Sæby sogn, Voldborg herred
Death: January 4, 1967Frederiksberg Hospital
herself
18961967
Birth: March 20, 1896Den Kgl. Fødselsstiftelse, Kbh.
Death: after 1967
Marriage MarriageApril 3, 1921Sankt Andreas kirke (romersk-katolsk), Ordrup
-3 years
daughter
1917
Birth: December 6, 1917 31 21Rigshospitalet, Kbh.
Death:
Shared note

Alma Madsen

alias Alma Olsen f. Madsen

Født: 20-03-1896 på Den Kgl. Fødselsstiftelse, Kbh. og døbt der 26-03-1896. Moderen er 25 år. Hendes navn er hemmeligt. Kilde: KB-opslag 166, nr. 188 nederst. https://www.sa.dk/ao-soegesider/da/billedviser?bsid=148977#148977,24624612

Konfirmeret 03-04-1910 i Smørum kirke: Alma Madsen, af Hove. Husejer Niels Nielsen af Hove og hustru Marie Nielsen var barnets plejeforældre. Kilde: KB-opslag 176, nr. 4. Smørum sogn. https://www.sa.dk/ao-soegesider/da/billedviser?bsid=156499#156499,26229090

Gift 03-04-1921: Ungkarl Julius Robert Frederik Olsen, massør, opvartningsbetjent (f. 11-07-1886 i Sæby sogn, Voldborg herred, døbt 05-08-1886 i Sankt Ansgar kirke, Kbh., søn af smed Julius Oluf Olsen og (forladt) hustru Emilie Augusta Vilhelmine f. Smith) gifter sig 03-04-1921 i Sankt Andreas kirke (romersk-katolsk), Ordrup med ugift frøken Alma Madsen, opvaskerpige (f. 20-03-1896 (Fødselsstiftelsen, døbt 26-03-1896, og konfirmeret 03-04-1910 i Smørum kirke. I 1917: boende på Frederiksberg. Datter af fhv. husejer Madsen og hustru). Kilde: KB-opslag 54, nr. 39. Sankt Andreas kirke (romersk-katolsk), Ordrup. K.M. https://www.sa.dk/ao-soegesider/da/billedviser?bsid=155411#155411,25964821

Folketællinger og bosteder:

Bosteder: 31-07-1917: Herluf Trolles Gade 18, 2. sal, hos Sørensen 01-05-1918: Strandvej 119, Villa til Istedgade 4, 1. sal 23-08-1919: Fra Rewentlowsgade 14 til Vestergade 3, 3. sal hos Sørensen 05-11-1925: Hedebygade 7A, 4. sal, Kbh. 05-11-1930: Paludan Müllers Vej 6, forhuset, kld., Frederiksberg 05-11-1940: Paludan Müllers Vej 6, forhuset, kld., Frederiksberg 04-01-1967: Paludan Müllers Vej 3, Frbg.

FT-1925 - 5. nov.: Hedebygade 7A, 4. sal, Kbh.: Robert Julius Frederik Olsen, f. 11-07-1886 i Sæby sogn, Voldborg herred, gift, husfader, restaurationskarl >> Alma Olsen, f. 20-03-1896 i Kbh. (Fødselsstiftelsen), gift, husmoder Ella Marie Elisabeth Olsen, f. 06-12-1917 i Kbh. (Rigshospitalet), datter Kilde: FT-opslag 169 https://www.sa.dk/ao-soegesider/da/billedviser?bsid=96228#96228,15770771

FT-1930 - 5. nov.: Paludan Müllers Vej 6, forhuset, kld., Frederiksberg: Robert Julius Frederik Olsen, f. 11-07-1886 i Sæby sogn, Voldborg herred, gift i 1921, husfader, arbejdsmand, Restaurant Wiwex >> Alma Olsen, f. 20-03-1896 i Kbh. (Fødselsstiftelsen), gift i 1921, husmoder Ella Marie Elisabeth Olsen, f. 06-12-1917 i Kbh. (Rigshospitalet), barn Carl Christian Nielsen, f. 29-11-1899 i Kbh., ugift, logerende, vinduespudser

FT-1940 - 5. nov.: Paludan Müllers Vej 6, forhuset, kld., Frederiksberg: Julius Frederik Robert Olsen, f. 11-07-1886 i Sæby sogn, Voldborg herred, gift 03-04-1921, husfader, køkkenkarl, Restaurant Wiwex >> Alma Olsen, f. 20-03-1896 i Kbh. (Fødselsstiftelsen), gift 03-04-1921, husmoder Carl Christian Nielsen, f. 29-11-1899 i Kbh., ugift, logerende, vinduespudser Kilde: FT-opslag 150 https://www.sa.dk/ao-soegesider/da/billedviser?bsid=243070#243070,47219894