Anna Larsdatter, 17681819 (aged 51 years)

Birth about January 1768

Alias
Ana Larsdatter og Ane Lassen

MarriageJohan Georg MehloeView this family
February 17, 1792 (aged 24 years)
Birth of a sonGeorg Friedrich Mehloe
June 1, 1792 (aged 24 years)
Christening of a sonGeorg Friedrich Mehloe
July 1, 1792 (aged 24 years)
Death of a sonGeorg Friedrich Mehloe
October 24, 1792 (aged 24 years)
Burial of a sonGeorg Friedrich Mehloe
October 26, 1792 (aged 24 years)
Birth of a daughterAnne Justine Mehloe
1793 (aged 25 years)
Christening of a daughterAnne Justine Mehloe
November 17, 1793 (aged 25 years)
Death of a daughterAnne Justine Mehloe
September 19, 1795 (aged 27 years)
Burial of a daughterAnne Justine Mehloe
September 21, 1795 (aged 27 years)
Birth of a daughterAnne Margrethe Justine Møhloe
June 10, 1796 (aged 28 years)
Christening of a daughterAnne Margrethe Justine Møhloe
July 5, 1796 (aged 28 years)
Birth of a sonJohannes Mehloe
July 12, 1806 (aged 38 years)
Christening of a sonJohannes Mehloe
July 20, 1806 (aged 38 years)
Birth of a daughterMaria Barbara Mehloe
November 14, 1807 (aged 39 years)
Christening of a daughterMaria Barbara Mehloe
January 3, 1808 (aged 40 years)
Death January 29, 1819 (aged 51 years)
Burial February 3, 1819 (5 days after death)
Family with Johan Georg Mehloe
husband
17591835
Birth: about 1759Tyskland
Death: October 17, 1835Alm. hospital, Kbh.
herself
17681819
Birth: about January 1768
Death: January 29, 1819Frederiks hospital, Kbh.
Marriage MarriageFebruary 17, 1792Garnisons kirke, Kbh.
4 months
son
17921792
Birth: June 1, 1792 33 24Vor Frue sogn, Kbh.
Death: October 24, 1792Helsingørgade 189, Kbh.
19 months
daughter
17931795
Birth: 1793 34 25Vor Frue sogn, Kbh.
Death: September 19, 1795Lille Colbjørnsensgade 95, Kbh.
4 years
daughter
17961869
Birth: June 10, 1796 37 28Vor Frue sogn, Kbh.
Death: October 21, 1869Kommunehospitalet, Kbh.
10 years
son
1806
Birth: July 12, 1806 47 38Vor Frue sogn, Kbh.
Death:
16 months
daughter
18071848
Birth: November 14, 1807 48 39Vor Frelsers sogn, Kbh.
Death: May 24, 1848Vor Frue sogn, Kbh.
Shared note

Anna Larsdatter

alias Ana Larsdatter, Ane Lassen og Anne Larsdatter

Født: ca. jan. 1768 (på Sjælland)

Gift 17-02-1792: (Johan) Georg Mehloe gifter sig 17-02-1792 i Garnisons kirke, Kbh. med Anna Larsdatter: "Georg Mehloe Mousq (musketer) in der 2ten Comp des könig Friedr Reg. Ana Lars Tochter ... Verl. (Verlobung = trolovelse) d. 22 Jan. ... Cop. d. 17. Febr. (1792)" Kilde: KB-opslag 160, nr. 5. Garnisons sogn. År 1770-1816. KB_019_1_019_K06-15-A.

Se også viede: 17 Februar 1792: Georg Mehloe, Prinds Friedr. d. 2 C. Ane Lars tr. Kilde: KB-opslag 84, side 83, h. spalte. Under "Die deutsche Gemeinde" (Den tyske menighed). Garnisons sogn. År 1769-1815. KB_019_1_023_K03-26-A.

Død 29-01-1819: Ane Larsen dør 29-01-1819 på Frederiks Hospital, Kbh., 51 år gl. Hun bliver begravet 03-02-1819. Født på Sjælland, gift med arbejdsmand Georg Mÿlow (læs: Mehloe) i Lille Kongensgade (No. 98, Kbh.) på Christianshavn. Anm.: Attest fra Skifteretten forevist. Kilde: KB-opslag 232, side 215, nr. 8. Frederiks Hospitals sogn. År 1813-1823. KB_076_4_003_K06-34-A.

Skifte for Anne Larsen, Georg Mülovs hustru: Adr. ved Skifte: Lille Kongensgade 98, svarer til adr. ved datteren Maria Barbara Mehlos konfirmation i 1822). Skifte: Generalregister 1818-1819, opslag 201: 5/644 Mülov, Anne Larsen, Arbejdsmansd Georg Mülovs Hustru, 5B pag. 211

Skifte for Anne Larsen, Georg Mülovs hustru: Forseglingsprotokol 1818-1819, opslag 107: Kilde: sa.dk/ao/billedviser?epid=16515080#34506,4674629

Der er to døtre nævnt i skiftet efter Anna Larsen, nemlig: Juliane og Marie

og de kan være identiske med: Anne Margrethe Justine Mehloe Maria Barbara Mehloe

Folketælling:

FT-1801: København (Staden), Sankt Annæ Vester Kvarter, Matr. 246, 1538, Kilde: ddd.dda.dk, FT-1801, A5029: Johan Jørgen Møller, 40, Gift, Huusbond, Afsk. Soldat >> Ane Larsdatter, 34, Gift, Hans Kone Ane Justine [Møller], 5, Ugift, deres Datter