Karen Else Valborg Hansen Lund, 1913

Name
Karen Else Valborg Hansen /Lund/
Birth September 24, 1913
Alias
Karen Else Valborg Hornung f. Hansen Lund

Christening October 19, 1913 (aged 25 days)
MarriageMartin Heinrich Ludwig HornungView this family
August 3, 1957 (aged 43 years)
Death of a husbandMartin Heinrich Ludwig Hornung
June 8, 1965 (aged 51 years)
Burial of a husbandMartin Heinrich Ludwig Hornung
June 12, 1965 (aged 51 years)
Death

Family with Martin Heinrich Ludwig Hornung
husband
18981965
Birth: May 23, 1898Flensborg
Death: June 8, 1965Århus købstad
herself
1913
Birth: September 24, 1913Svendsgade 2, Kongsvang, Viby sogn, Ning herred, Århus amt
Death:
Marriage MarriageAugust 3, 1957b.v. på Århus Rådhus
Martin Heinrich Ludwig Hornung + Xenia Betty Petrea Corell
husband
18981965
Birth: May 23, 1898Flensborg
Death: June 8, 1965Århus købstad
partner’s partner
18961954
Birth: December 19, 1896 30 30Dannebrogsgade 46, Kbh.
Death: February 26, 1954Århus Kommunehospital, Christians sogn, Århus
step-son
Kurt Hornung
step-daughter
19241965
Birth: August 6, 1924 26 27Nyboesgade 82, Vejle Sct. Nicolai sogn
Death: October 31, 1965Københavns Kommunehospital
step-daughter
Gerda Hornung
Shared note

Karen Else Valborg Hansen Lund

alias Karen Else Valborg Hornung f. Hansen Lund

Født: 24-09-1913 på Svendsgade 2, Kongsvang, Viby sogn, Ning herred, Århus amt og døbt 19-10-1913 i Viby kirke, Ning herred - datter af maskinarbejder Jens Peter Johannes Hansen Lund på 42 år (f. 17-01-1871 i Århus Vor Frue sogn, Hasle herred, Århus amt; død 1948) og Petra Nicoline Frederikke Pedersen på 37 år (f. 1876; død 1952). Kilde: KB-opslag 89, nr. 30. Viby sogn, Ning herred, Århus amt. K.M. https://www.sa.dk/ao-soegesider/da/billedviser?bsid=172166#172166,28911556

Gift 03-08-1957: Enkemand, skomagermester, Martin Heinrich Ludwig Hornung, Funch Thomsens Gade 3, Århus - (f. 23-05-1898 i Flensborg, søn af afdøde forældre: arbejder Heinrich Ludwig Hornung og hustru Anna Margarethe Nielsen; afdøde ægtefælle af 1. ægteskab Zenia Betty Petrea Corell, død 26-02-1954; sidste fælles bopæl, Randers) - gifter sig borgerligt 03-08-1957 på Århus rådhus med ugift, kontorassistent, Karen Else Valborg Hansen Lund, Funch Thomsens Gade 3, Århus (f. 24-09-1913 i Kongsvang, Viby sogn, Ning herred, Århus amt, og døbt 19-10-1913 i Viby kirke, datter af afdøde forældre: maskinarbejder Jens Peter Johannes Hansen Lund og Petra Nicoline Frederikke Pedersen. Kilde: KB-opslag 197, side 194. Århus Christians sogn. K.M. https://www.sa.dk/ao-soegesider/da/billedviser?bsid=173216#173216,29108054