Doris Elisabeth Jensen Sørensen, 1898

Name
Doris Elisabeth Jensen /Sørensen/
Birth June 19, 1898
Alias
Doris Elisabeth Jensen Steffensen f. Sørensen

Christening August 2, 1898 (aged 1 month)
MarriageKarl Frits Einar SteffensenView this family
June 26, 1920 (aged 22 years)
DivorceKarl Frits Einar SteffensenView this family
1926 (aged 27 years)

Death

Family with Karl Frits Einar Steffensen
ex-husband
1892
Birth: June 26, 1892Vesselsgade 22, i Sankt Johannes sogn, Kbh.
Death:
herself
1898
Birth: June 19, 1898Smedegade 21, Slagelse Sankt Mikkels bysogn
Death:
Marriage MarriageJune 26, 1920Kingos kirke, Kbh.
Divorce Divorce1926
Karl Frits Einar Steffensen + Mary Carla Agnete Andersen
ex-husband
1892
Birth: June 26, 1892Vesselsgade 22, i Sankt Johannes sogn, Kbh.
Death:
partner’s partner
18991960
Birth: February 23, 1899 25 22Frederiksberg Fødehjem, Sankt Thomas sogn
Death: March 24, 1960Københavns kommune
Marriage MarriageDecember 4, 1927Kingos kirke, Kbh.
Shared note

Doris Elisabeth Jensen Sørensen

alias Doris Elisabeth Jensen Steffensen f. Sørensen

Født: 19-06-1898 på Smedegade 21, Slagelse Sankt Mikkels bysogn og døbt 02-08-1898 i Slagelse Sankt Mikkels kirke - datter af landpost Lars Sørensen og hustru Karen Sofie Jensen, 35 år. Kilde: KB-opslag 254, nr. 60. Slagelse Sankt Mikkels sogn. K.M. https://www.sa.dk/ao-soegesider/da/billedviser?bsid=156327#156327,26193146

Gift 26-06-1920: Ungkarl, læderhandler, Karl Frits Einar Steffensen, Adelgade 10, Holbæk (f. 27-06-1892 i Kbh., søn af maler Niels Theodor Steffensen og hustru Laura Bolette f. Hindborg, Vølundsgade 17, 1. sal, Kbh.) gifter sig 26-06-1920 i Kingos kirke, Kbh. med ugift, ekspeditrice, Doris Elisabeth Jensen Sørensen, Vølundsgade 17, 1. sal, Kbh. (f. 19-06-1898 i Slagelse Sankt Mikkels bysogn, datter af landpost Lars Sørensen og hustru Karen Sofie f. Jensen (død), Smedegade 28, Slagelse). Vidner: Brudeparrets fædre. Kilde: KB-opslag 154, nr. 38. Kingos sogn, Kbh. K.M. https://www.sa.dk/ao-soegesider/da/billedviser?bsid=152622#152622,25411494.

Fraskilt i 1926.