Victoria Julie Andersen, 18811881 (aged 3 months)

Name
Victoria Julie /Andersen/
Birth August 25, 1881 45 26
Alias
Viktoria Julie Andersen

Christening October 16, 1881 45 27 (aged 1 month)
Birth of a siblingBarn Andersen
between 1872 and 1901 (aged 19 years)

Death of a siblingBarn Andersen
between 1872 and 1901 (aged 19 years)

Death November 26, 1881 (aged 3 months)
Burial November 30, 1881 (4 days after death)
Family with parents
father
18361895
Birth: June 27, 1836Kalundborg Vor Frue sogn, Ars herred, Holbæk amt
Death: November 9, 1895Marstal
mother
18541923
Birth: October 16, 1854 29 29Kerteminde
Death: December 17, 1923Sundby hospital, Kbh.
Marriage MarriageOctober 16, 1872Kerteminde kirke
30 years
sibling
18721901
Birth: between 1872 and 1901 64 46
Death: between 1872 and 1901
20 months
elder brother
1873
Birth: September 5, 1873 37 18Kerteminde, Odense amt
Death:
17 months
elder sister
18751908
Birth: January 30, 1875 38 20Kerteminde, Odense amt
Death: after December 14, 1908
2 years
elder sister
1877
Birth: January 12, 1877 40 22Kerteminde, Odense amt
Death:
14 months
elder sister
18781944
Birth: March 18, 1878 41 23Kerteminde, Odense amt
Death: August 8, 1944Kommunehospitalet, Kbh.
4 years
herself
18811881
Birth: August 25, 1881 45 26Kerteminde, Odense amt
Death: November 26, 1881Kerteminde
2 years
younger brother
18831947
Birth: November 13, 1883 47 29Kerteminde, Bjerge herred
Death: August 21, 1947Frederikssund
Shared note

ID 31-1b6: Victoria Julie Andersen

alias Viktoria Julie Andersen

Født: 25-08-1881 i Kerteminde, Odense amt og døbt 16-10-1881 i Kerteminde kirke - datter af slagter Peter Christian Andersen og hustru (ID 31-1b) Katinka Henriette Antonie f. Meisner på 26 år. Forældrene viet den 16-10-1872 i Kerteminde kirke. Kilde: KB-opslag 369, nr. 31. Kerteminde sogn. Bjerge herred. Odense amt. K.M. https://www.sa.dk/ao-soegesider/da/billedviser?bsid=179759#179759,30486013

Død 26-11-1881: Viktoria Julie Andersen dør 26-11-1881 i Kerteminde, 3 mdr. gl., og bliver begravet 30-11-1881 på Kerteminde kirkegård. Datter af slagter P. C. Andersen i Kerteminde. Kilde: KB-opslag 23, nr. 29. Kerteminde sogn. Bjerge herred. Odense amt. K.M. https://www.sa.dk/ao-soegesider/da/billedviser?bsid=179760#179760,30486088