Rosa Nathalie Svendsen, 19001980 (aged 79 years)

Birth March 1, 1900
Alias
Rosa Nathalie Andersen f. Svendsen

Christening March 8, 1900 (aged 7 days)
Birth of a daughterEli Elisabeth Andersen
December 4, 1919 (aged 19 years)
Christening of a daughterEli Elisabeth Andersen
February 29, 1920 (aged 19 years)
Death of a daughterEli Elisabeth Andersen
April 2, 1920 (aged 20 years)
Burial of a daughterEli Elisabeth Andersen
April 5, 1920 (aged 20 years)
Birth of a daughterMinna Ruth Andersen
August 5, 1922 (aged 22 years)
Christening of a daughterMinna Ruth Andersen
April 29, 1923 (aged 23 years)
Death of a daughterMinna Ruth Andersen
February 14, 1925 (aged 24 years)
Burial of a daughterMinna Ruth Andersen
February 18, 1925 (aged 24 years)
Birth of a daughterTenna Ruth Andersen
January 7, 1926 (aged 25 years)
Christening of a daughterTenna Ruth Andersen
May 24, 1926 (aged 26 years)
Birth of a sonErling Preben Andersen
July 18, 1927 (aged 27 years)
Christening of a sonErling Preben Andersen
May 6, 1928 (aged 28 years)
Marriage of a childErling Preben AndersenAnna Lilli Skov PetersenView this family
December 26, 1949 (aged 49 years)
Death of a husbandChristian Andersen
January 1980 (aged 79 years)

Death 1980 (aged 79 years)

Family with Christian Andersen
husband
18961980
Birth: October 12, 1896 21Fødselsstiftelsen, Kbh.
Death: January 1980
herself
daughter
19191920
Birth: December 4, 1919 23 19Hedebygade 6, Kbh. i Kristkirkens sogn
Death: April 2, 1920Hedebygade 6, Kbh. i Kristkirkens sogn
3 years
daughter
19221925
Birth: August 5, 1922 25 22"Lykkes Høj" v. Kongevej i Filips sogn, Kbh.
Death: February 14, 1925Blegdamshospitalet, Kbh.
4 years
daughter
19262007
Birth: January 7, 1926 29 25Rigshospitalet, Kbh.
Death: October 10, 2007
19 months
son
19272001
Birth: July 18, 1927 30 27Iranvej 22, st., Kbh. i Filips sogn
Death: April 3, 2001
daughter
Jonna Minna Andersen
Shared note

Rosa Nathalie Svendsen

alias Rosa Nathalie Andersen f. Svendsen

Født: 01-03-1900 på Fødselsstiftelsen, Kbh. og døbt 08-03-1900 i Fødselsstiftelsens kirke, Kbh. - datter af arbejderske Sidse Aurelia Svendsen, f. 24-08-1876 i Ringkøbing, der 10 mdrs. dagen før fødslen opholdt sig på hjørnet af Kapelvej 7d, 2. sal hos arbejdsmand Andersen. Moderen opholder sig på Hedebygade 6, 4. sal; Kbh. og er gift med arbejdsmand Christian Johansen, f. 09-12-1879 i Kastrup på Amager. Se FT-1921. Kilde: KB-opslag 213, barn nr. 160. mor nr. 162. Den kgl. Fødselsstiftelse, Kbh. K.M. https://www.sa.dk/ao-soegesider/da/billedviser?bsid=148978#148978,24624904

Gift 29-08-1919: Christian Andersen, f. 12-10-1896 i Kbh., gifter sig borgerligt 29-08-1919 på Københavns Rådhus med Rosa Nathalie Svendsen, f. 01-03-1900. Kilde: Deres børns fødsler

Død i 1980: Rosa Nathalie Andersen f. Svendsen dør i 1980, ca. 79 år gl. Kilde: Larsen Web Site, Per Larsen https://www.myheritage.dk/site-family-tree-151325612/larsen

Folketællinger og bosteder:

Bopæl meldt i Kbh. - udfærdiget 01-11-1910: Christian Andersen, Født: 12-10-1896 i København, maskinsmed 01-11-1910: Istedgade 76, stuen 01-11-1912: Nørre Søgade 11 (Foreningen til Lærlinges Uddannelse (Lærlinge-Plejehjem) 01-11-1916: Skydebanegade 1, 3. sal 01-05-1917: Istedgade 56, 2. sal 01-05-1920: Hedebygade 6, 4. sal (Kristkirkens sogn) 01-11-1920: Vigerslev Allé 10, 3. sal 01-11-1921: Hf. Lykkeshøj (Kastrupvej) (Haveforeningen på hjørnet af Højdevej og Kastrupvej 50, Sundby på Amager) >> Ægtefælle - noteret 01-05-1920: Natalie Rosa Andersen, f. 01-03-1900 i Kbh. Kilde: https://kbharkiv.dk/brug-samlingerne/soeg-i-indtastede-kilder/post/17-20834

FT-1921: Vigerslev Allé 103, opg. 21, matr. 1502, Valby: >> ID 31-1b3a: Christian Andersen, f. 12-10-1896 i Kbh., hedning, husfar, gift, maskinsmed i Baltica Værftet, indlogeret hos familien Laurits Petersen og Meta Petersen. Rosa Nathalie Andersen, f. 01-03-1900 i Kbh., folkekirken, husmor, montrice, indlogeret hos familien Laurits Petersen og Meta Petersen. Kilde: FT-skema nr. 402

Moderen i 1921: FT-1921: Hedebygade 6, 4. sal; Kbh.: Christian Johansen, f. 09-12-1879 i Kastrup på Amager, gift, husfar, arbejdsmand >> Sidse Aurelia Svendsen, f. 24-08-1876 i Ringkøbing sogn, Hind herred, gift, husmor Kilde: FT-opslag 86. https://www.sa.dk/ao-soegesider/da/billedviser?bsid=80386#80386,13631953

FT-1925 - 5. nov.: Iranvej 22, st., Kbh.: (Filips sogn) ID 31-1b3a: Christian Andersen, f. 12-10-1896 i Kbh., gift, husfar, maskinsmed, opholder sig midlertidigt i Oppesundby >> Rosa Nathalie Andersen, f. 01-03-1900 i Kbh., gift, husmor Kilde: FT-opslag 13 https://www.sa.dk/ao-soegesider/da/billedviser?bsid=100813#100813,16049127

FT-1930 - 5. nov.: Lergravsvej 25, 4. sal, tv., forhus ID 31-1b3a: Christian Andersen, f. 12-10-1896 i Kbh., gift 29-08-1919, husfar, lagerist hos FDB, Njalsgade 15. 2 levende og 2 børn døde i ægteskabet Rosa Nathalie Andersen, f. 01-03-1900 i Kbh., gift, husmor, 2 levende og 2 børn døde i ægteskabet ID 31-1b3a3: Tenna Ruth Andersen, f. 07-01-1926 på Rigshospitalet, Kbh., barn ID 31-1b3a4: Erling Preben Andersen, f. 18-07-1927 i Filips sogn, Kbh., barn Kilde: FT-skema nr. 9