Anna Margrethe Hasselby, 1909

Name
Anna Margrethe /Hasselby/
Birth February 12, 1909
Alias
Anna Margrethe Sørensen f. Hasselby

Hjemmedøbt April 2, 1909 (aged 1 month)
Christening May 23, 1909 (aged 3 months)
Birth of a sonBjarne Hasselby
December 5, 1940 (aged 31 years)
Christening of a sonBjarne Hasselby
February 9, 1941 (aged 31 years)
Death of a sonBjarne Hasselby
August 28, 2009 (aged 100 years)
Death

Family with William Sørensen
husband
1904
Birth: November 26, 1904 40 29Sibirien, Rusland
Death:
herself
1909
Birth: February 12, 1909Risbjærg, Reerslev sogn, Løve herred, Holbæk amt
Death:
son
Bent Sørensen
son
Ejvind Mogens Hasselby
daughter
Jytte Sørensen
son
Willy Hasselby
son
19402009
Birth: December 5, 1940 36 31Søborgmagle Torv 2, Søborg i Søborggård sogn
Death: August 28, 2009Høje Gladsaxe 23, Søborg
Shared note

Anna Margrethe Hasselby

Oprindelig døbt Anna Margrethe Nielsen *)

alias Anna Margrethe Sørensen f. Hasselby

Født: 12-02-1909 i Risbjærg, Reerslev sogn, Løve herred, Holbæk amt og hjemmedøbt 02-04-1909. Fremstillet 23-05-1909 i Reerslev kirke, Løve herred - datter af husmand i Risbjærg, Jens Kristian Nielsen og hustru Ane Rasmussen, 38 år. Moderen bærer barnet. Faddere: Gårdmand Carl Jakobsen, Taagerup og hustru. Ungkarl Peder Hansen, Taagerup. *) Den 30-11-1916 fik familien tilladelse til at bære familienavnet: Hasselby i stedet for Nielsen. Kilde: KB-opslag 33, nr. 4. Reerslev sogn, Løve herred. Holbæk amt. K.M. https://www.sa.dk/ao-soegesider/da/billedviser?bsid=154646#154646,25794944

Gift 09-02-1929 på Kbhvns. Rådhus: Ugift kok William Sørensen, f. 26-11-1904 i Sibirien, boende Rantzausgade 37 B, st. tv., Kbh., gifter sig borgerligt 09-02-1929 på Københavns Rådhus med ugift husassistent Anna Margrethe Hasselby, f. 12-02-1909 i Reerslev sogn, Holbæk amt, boende Nyhavn 31, Kbh. Kilde: Borgerlige ægteskabsbøger. Københavns Rådhus. År 1929, lb.nr. 263. AO-opslag 266. Side 263. https://www.sa.dk/ao-soegesider/da/billedviser?bsid=51436#51436,11428233

Folketællinger:

FT-1930 - 5. nov.: Rantzausgade 37 B, st. tv., Kbh.: ID 31-1b3b: William Sørensen, f. 26-11-1904 i Sibirien, gift 09-02-1929 på Kbhvns. Rådhus, husfar, inkassator. Tilflyttet fra Amagergade 12, st., Kbh. 1 barn >> Anna Margrethe Sørensen f. Hasselby, f. 12-02-1909 i Reerslev, gift 09-02-1929 på Kbhvns. Rådhus, husmor. Tilflyttet fra Amagergade 12, st., Kbh. 1 barn ID 31-1b3b1: Bent Sørensen, f. 28-04-1930 i Kbh., barn Valborg Johanne Hasselby, f. 17-06-1914 i Reerslev, ugift, logerende, slægtning. Tilflyttet fra Tersløse sogn, Tåderup Kilde: FT-opslag 333 https://www.sa.dk/ao-soegesider/da/billedviser?bsid=106147#106147,16726078

1940 - 5. nov.: Søborgmagle Torv 2, Søborg i Søborggård sogn, Kbhvns. amt: ID 31-1b3b: William Sørensen, f. 26-11-1904 i Sibirien, Rusland, gift 09-02-1929 på Kbhvns. Rådhus, husfar, fhv. inkassator, p.t. arbejdsløs meldt som arbejdsmand i dansk arbejdsmandsforbund, Gladsaxe Vejvæsen Anna Margrethe Sørensen f. Hasselby, f. 12-02-1909 i Reerslev, Holbæk amt, gift 09-02-1929 på Kbhvns. Rådhus, husmor, fhv. husassistent ID 31-1b3b1: Bent Sørensen, f. 28-04-1930 på Rigshospitalet, Kbh. ID 31-1b3b2: Ejvind Mogens Sørensen, f. 13-08-1933 i Apostelkirkens sogn, Kbh. ID 31-1b3b3: Jytte Sørensen, f. 04-04-1935 i Apostelkirkens sogn, Kbh. ID 31-1b3b4: Willy Sørensen, f. 04-04-1935 i Apostelkirkens sogn, Kbh. Kilde: FT-opslag 15 https://www.sa.dk/ao-soegesider/da/billedviser?bsid=222861#222861,42111302 -------------- ID 31-1b3b5: Bjarne Sørensen kommer til verden en måned efter, nemlig den 05-12-1940 på Søborgmagle Torv 2, 2. sal, Søborg i Søborggård sogn