Tenna Ruth Andersen, 19262007 (aged 81 years)

Birth January 7, 1926 29 25
Alias
Tenna Ruth Bentzen f. Andersen

Christening May 24, 1926 29 26 (aged 4 months)
Birth of a brotherErling Preben Andersen
July 18, 1927 (aged 1 year)
Christening of a brotherErling Preben Andersen
May 6, 1928 (aged 2 years)
Death of a fatherChristian Andersen
January 1980 (aged 53 years)

Death of a motherRosa Nathalie Svendsen
1980 (aged 53 years)

Death of a brotherErling Preben Andersen
April 3, 2001 (aged 75 years)

Death October 10, 2007 (aged 81 years)

Burial
Family with parents
father
18961980
Birth: October 12, 1896 21Fødselsstiftelsen, Kbh.
Death: January 1980
mother
elder sister
19191920
Birth: December 4, 1919 23 19Hedebygade 6, Kbh. i Kristkirkens sogn
Death: April 2, 1920Hedebygade 6, Kbh. i Kristkirkens sogn
3 years
elder sister
19221925
Birth: August 5, 1922 25 22"Lykkes Høj" v. Kongevej i Filips sogn, Kbh.
Death: February 14, 1925Blegdamshospitalet, Kbh.
4 years
herself
19262007
Birth: January 7, 1926 29 25Rigshospitalet, Kbh.
Death: October 10, 2007
19 months
younger brother
19272001
Birth: July 18, 1927 30 27Iranvej 22, st., Kbh. i Filips sogn
Death: April 3, 2001
sister
Jonna Minna Andersen
Family with Per Viggo Bentzen
husband
Per Viggo Bentzen
herself
19262007
Birth: January 7, 1926 29 25Rigshospitalet, Kbh.
Death: October 10, 2007
Shared note

ID 31-1b3a3: Tenna Ruth Andersen

alias Tenna Ruth Bentzen f. Andersen

Født: 07-01-1926 på Rigshospitalet, Kbh. og døbt 24-05-1926 i Filipskirken, Kbh. - datter af maskinsmed (ID 31-1b3a) Christian Andersen og hustru Rosa Nathalie f. Svendsen, Iranvej 22, Havehus, Kbh. Faddere: Arbejdsmand Christian Johansen, Trekronergade 17. Kok William Andersen, Iranvej 22. Frk. Vera Andersen, Hørsholm pr. Rungsted - samt forældrene. Forældrene borgerligt ægteforenet 29-08-1919 på Københavns Rådhus. Kilder: KB-opslag 243, nr. 18. Rigshospitalets Præsteembede. K.M. https://www.sa.dk/ao-soegesider/da/billedviser?bsid=154688#154688,25807594 og KB-opslag 294, nr. 0.22. Filips sogn, Kbh. K.M. https://www.sa.dk/ao-soegesider/da/billedviser?bsid=149425#149425,24711365

Gift: Per Viggo Bentzen (f. 20-03-1925 på Frederiksberg, søn af Christian Julius Aage Bentzen og hustru Bodil Johanne Margrethe Bentzen f. Nielsen) gifter sig med Tenna Ruth Andersen (f. 07-01-1926 på Rigshospitalet, Kbh., datter af Christian Andersen og hustru Rosa Nathalie f. Svendsen).

Parret får sammen 2 børn: En dreng og en pige.

Død 10-10-2007: Tenna Ruth Bentzen f. Andersen dør 10-10-2007, 81 år gl. Hun bliver gravlagt på Tårnby kirkegård.

Kilde: Larsen Web Site, Per Larsen https://www.myheritage.dk/site-family-tree-151325612/larsen

Folketælling:

FT-1930 - 5. nov.: Lergravsvej 25, 4. sal, tv., forhus ID 31-1b3a: Christian Andersen, f. 12-10-1896 i Kbh., gift 29-08-1919, husfar, lagerist hos FDB, Njalsgade 15. 2 levende og 2 børn døde i ægteskabet Rosa Nathalie Andersen, f. 01-03-1900 i Kbh., gift, husmor, 2 levende og 2 børn døde i ægteskabet >> ID 31-1b3a3: Tenna Ruth Andersen, f. 07-01-1926 på Rigshospitalet, Kbh., barn ID 31-1b3a4: Erling Preben Andersen, f. 18-07-1927 i Filips sogn, Kbh., barn Kilde: FT-skema nr. 9

Den 10-04-1952 står litotrykker Per (Viggo) Bentzen, Provstevej 17, 1. sal, Kbh. og hustru Tenna (Ruth) Bentzen faddere ved nevøen Frantz Christian Andersens (navneændring til Frantz Christian Jensen) dåb i Tårnby kirke, Kbh. - Fader: gartner Svend Aage Andersen, Saltværksvej 73, Kastrup (f. 25-04-1916 Rigshospitalet, Kbh.) - Moder: kontorist Jonna Minna Andersen, Sneserevej 31, Tårnby (f. 12-11-1931 i Allehelgens sogn, Kbh.).