Anna Lilli Skov Petersen, 19282008 (aged 80 years)

Name
Anna Lilli Skov /Petersen/
Birth April 22, 1928
Alias
Anna Lilli Skov Andersen f. Petersen

Christening April 1, 1929 (aged 11 months)
MarriageErling Preben AndersenView this family
December 26, 1949 (aged 21 years)
Death of a husbandErling Preben Andersen
April 3, 2001 (aged 72 years)

Death October 30, 2008 (aged 80 years)

Family with Erling Preben Andersen
husband
19272001
Birth: July 18, 1927 30 27Iranvej 22, st., Kbh. i Filips sogn
Death: April 3, 2001
herself
19282008
Birth: April 22, 1928Nordmarksvej 30, Kastrup sogn, Kbhvns. amt
Death: October 30, 2008
Marriage MarriageDecember 26, 1949Tårnby kirke, Kbh.
Shared note

Anna Lilli Skov Petersen

alias Anna Lilli Skov Andersen f. Petersen

Født: 22-04-1928 på Nordmarksvej 30, st., Kastrup sogn, Kbhvns. amt og døbt 01-04-1929 i Kastrup kirke, Kbh. - datter af fyrbøder Lars Jakob Emil Petersen, f. 20-09-1898, og hustru Josefine Agnete Johanne Johansen, f. 02-06-1901, Nordmarksvej 30, st., Kastrup sogn. Kilde: KB-opslag 364, nr. 15. Kastrup sogn, Kbhvns. amt. K.M. https://www.sa.dk/ao-soegesider/da/billedviser?bsid=152524#152524,25393777

Gift 26-12-1949: Ugift blikkenslager, Erling Preben Andersen, Sneserevej 31, Tårnby (f. 18-07-1927 i Filips sogn, Kbh., søn af maskinarbejder Christian Andersen og hustru Rosa Nathalie Svendsen) gifter sig 26-12-1949 i Tårnby kirke, Kbh. med ugift arbejderske Anna Lilli Skov Petersen, Sneserevej 31, Tårnby (f. 22-04-1928 i Kastrup sogn, Amager, datter af fyrbøder Lars Jakob Emil Petersen og hustru Josefine Agnete Johanne Johansen). Vidner: Brudeparrets forældre. Kilde: KB-opslag 28, nr. 91. Tårnby sogn (Amager). K.M. https://www.sa.dk/ao-soegesider/da/billedviser?bsid=158018#158018,26532836

Død 30-10-2008: Anna Lilli Skov Andersen f. Petersen dør 30-10-2008, 80 år gl.

Kilde: Larsen Web Site, Per Larsen https://www.myheritage.dk/site-family-tree-151325612/larsen