Karla Martha Ingeborg Nielsen, 1896

Name
Karla Martha Ingeborg /Nielsen/
Birth July 3, 1896
Alias
Karla Martha Ingeborg Staune f. Nielsen

MarriageJens Axel Albert StauneView this family
November 15, 1947 (aged 51 years)
Death of a husbandJens Axel Albert Staune
April 1, 1968 (aged 71 years)
Burial of a husbandJens Axel Albert Staune
April 1969 (aged 72 years)
Death

Family with Jens Axel Albert Staune
husband
18821968
Birth: November 5, 1882Tjæreby, Terslev sogn
Death: April 1, 1968Nannesgade 20, Kbh. i Kingos sogn
herself
1896
Birth: July 3, 1896Ordrup sogn, Kbhvns. amt
Death:
Marriage MarriageNovember 15, 1947b.v. på Københavns Rådhus
Jens Axel Albert Staune + Maren Sofie Nielsen
husband
18821968
Birth: November 5, 1882Tjæreby, Terslev sogn
Death: April 1, 1968Nannesgade 20, Kbh. i Kingos sogn
partner’s partner
18881951
Birth: June 3, 1888 23 21Terslev sogn, Ringsted herred
Death: July 2, 1951Slagelse Centralsygehus, Sankt Peders bysogn
Marriage MarriageNovember 20, 1908b.v. på Københavns Rådhus
Divorce DivorceApril 20, 1937Skilt ved bevilling
-3 years
step-daughter
19051995
Birth: December 21, 1905Slotsgade 43, Slagelse Sankt Mikkels bysogn
Death: September 11, 1995Holbæk
3 years
step-daughter
19091961
Birth: April 8, 1909 26 20Østergade 17, Sorø købstad
Death: January 5, 1961Hedebygade 24 A, Kbh. i Kristkirkens sogn
18 months
step-son
1910
Birth: September 21, 1910 27 22Løvegade 36, Slagelse Sankt Mikkels sogn
Death:
5 years
step-son
1915
Birth: September 24, 1915 32 27Holberghus, Sorø købstad
Death:
2 years
step-son
1917
Birth: October 4, 1917 34 29Holbergsvej 28, Sorø købstad
Death:
3 years
step-daughter
1921
Birth: February 19, 1921 38 32Søndergade 26, Ringsted sogn
Death:
Shared note

Karla Martha Ingeborg Nielsen

alias Karla Martha Ingeborg Johansson f. Nielsen og Karla Martha Ingeborg Staune f. Nielsen

Underskriver sig: Carla Staune

Født: 03-07-1896 i Ordrup sogn, Kbhvns. amt

Gift 1.g. med hr. Johansson som dør den 25-08-1944. Kilde: Hendes 2. ægteskab

Gift 2.g. 15-11-1947: Fraskilt Jens Axel Albert Staune - skilt ved bevilling 20-04-1937 - f. 05-11-1882 i Terslev sogn, Sorø amt, boende Nannasgade 20, Kbh., gifter sig borgerligt 15-11-1947 på Københavns Rådhus med enke af 25-08-1944, Karla Martha Ingeborg Johansson f. Nielsen, f. 03-07-1896 i Ordrup sogn, Kbhvns. amt, boende Nannasgade 20, Kbh. Brudeparret underskriver sig hhv. Aksel Staune og Carla Staune. Kilde: Borgerlige ægteskabsbøger. Københavns Rådhus. År 1947, lb.nr. 4881, AO-opslag 83. Side 81. Københavns kommune, Giftefoged https://www.sa.dk/ao-soegesider/da/billedviser?bsid=51597#51597,11523503