Ester Pedersen, 19181956 (aged 37 years)

Birth August 19, 1918
Alias
Ester Staune f. Pedersen

MarriagePoul Leo StauneView this family
February 5, 1937 (aged 18 years)
Death March 7, 1956 (aged 37 years)
Family with Poul Leo Staune
husband
1915
Birth: September 24, 1915 32 27Holberghus, Sorø købstad
Death:
herself
19181956
Birth: August 19, 1918Vittrup, Børglum sogn og herred, Aalborg amt
Death: March 7, 1956Københavns kommune
Marriage MarriageFebruary 5, 1937b.v. på Københavns Rådhus
Shared note

Ester Pedersen

alias Ester Staune f. Pedersen

Født: 19-08-1918 i Vittrup, Børglum sogn og herred, Aalborg amt - datter af karetmager Anton Peter Pedersen, 22 år, og hustru Alma Kirstine thomsen, 21 år, af Vittrup. Anmærkning: Metodister Kilde: KB-opslag 79, nr. 12. Børglum sogn og herred, Aalborg amt. K.M. https://www.sa.dk/ao-soegesider/da/billedviser?bsid=160773#160773,27020291

Gift 05-02-1937: Ugift skrædder, Poul Leo Staune, f. 24-09-1915 i Sorø, boende Værløselejren, Værløse, gifter sig borgerligt den 05-02-1937 på Københavns Rådhus med ugift husassistent, Ester Pedersen, f. 19-08-1918 i Børglum sogn, Aalborg amt, boende Store Kongensgade 57, 2. sal, Kbh. Kilde: Borgerlige ægteskabsbøger. Københavns Rådhus. År 1937, lb.nr. 296. AO-opslag 298. Side 296. https://www.sa.dk/ao-soegesider/da/billedviser?bsid=51496#51496,11463919

Død 07-03-1956: Ester Staune f. Pedersen dør 07-03-1956 i Københavns kommune, 37 år gl. Kilde:

Detailoplysninger om afdøde: Fornavn: EST Efternavn: STAUNE Pigenavn: PEDERSE Sidste bopæl: Københavns Kommune Fødselsdag: 19. aug 1918 Dødsdag: 7. mar 1956 Død i en alder af: 37 år Død hvor: Københavns Kommune https://dodsregister.dk/Infopage.aspx?id=9ewbgkJG/sPhPtpuExL8+w==