Maren Sofie Inger Hansine Hansen, 1900

Name
Maren Sofie Inger Hansine /Hansen/
Birth March 14, 1900
Alias
Maren Sofie Inger Hansine Christiansen f. Hansen

MarriageFrede Birch KristiansenView this family
April 24, 1921 (aged 21 years)
DivorceFrede Birch KristiansenView this family
about 1930 (aged 29 years)

Occupation
Modist

Death

Family with Frede Birch Kristiansen
ex-husband
1899
Birth: November 29, 1899Ryesgade 111, Kbh. i Sankt Johannes sogn
Death:
herself
1900
Birth: March 14, 1900Haslev by og sogn, Ringsted herred
Death:
Marriage MarriageApril 24, 1921Bjernede kirke
Divorce Divorceabout 1930
Frede Birch Kristiansen + Edith Staune
ex-husband
1899
Birth: November 29, 1899Ryesgade 111, Kbh. i Sankt Johannes sogn
Death:
partner’s partner
19091961
Birth: April 8, 1909 26 20Østergade 17, Sorø købstad
Death: January 5, 1961Hedebygade 24 A, Kbh. i Kristkirkens sogn
step-son
Leif Birch Kristiansen
Shared note

Maren Sofie Inger Hansine Hansen

alias Maren Sofie Inger Hansine Christiansen f. Hansen

Født: 14-03-1900 i Haslev by og sogn, datter af husejer, ejendomsmægler Peter Edvard Hansen og hustru Hanne Margrethe Jensen

Erhverv: Modist

Gift 1.g. 24-04-1921 i Bjernede kirke: Ungkarl, gartner Frede Birch Christiansen, Nørregade 28, Ringsted (f. 29-11-1899 i Sankt Johannes sogn, Kbh., søn af ugift Marie Jensen, adopteret efter bevilling af 01-02-1900 af gartner Karl Julius Christiansen og hustru Ane Emilie Jørgensen, Store Ebberup, Bjernede sogn, Alsted herred) gifter sig 24-04-1921 i Bjernede kirke med pige, modist Maren Sofie Inger Hansine Hansen, Nørregade 28, Ringsted - [tilflyttet fra Roskilde i 1919] (f. 14-03-1900 i Haslev by og sogn, datter af afdøde forældre, husejer, ejendomsmægler Peter Edvard Hansen og hustru Hanne Margrethe Jensen af Ringsted). Vidner: Gårdejer Kristian Gustav Kristoffersen, Bjernede og overpakmester Anton Frederik Jensen, Slagelse. Kilde: KB-opslag 61, nr. 1. Bjernede sogn. Alsted herred, Sorø amt. K.M. https://www.sa.dk/ao-soegesider/da/billedviser?bsid=148392#148392,24521008

Separeret i 1930 - muligvis skilt samme år.

FT-1930 - 5. nov.: Slagelse købstad, Skelskørvej 27, st.: >> Frede Birch Christiansen, f. 29-11-1899 i København, separeret anlægsgartner hos Kongsted Eftf. Korsørvej, bopæl 5. nov. 1929: Østergade 5, 1. sal, Sorø. Der står gift 1930. Han havde måske planer om at gifte sig med Edith Staune inden årets udgang! ID 224-1a4b1l3b: Edith Staune, f. 08-04-1909, ugift, kontorist, bopæl 5. nov. 1929: Rolighed 5, Sorø. Kilde: FT-opslag 39 https://www.sa.dk/ao-soegesider/da/billedviser?bsid=112943#112943,17230509 Kilde: FT-skema nr. 10

FT-1930 - 5. nov.: Istedgade 72 A, 1. sal, Kbh.: >> Maren Sofie Inger Hansine Christiansen (hun kalder sig enke), f. 14-03-1900 i Haslev sogn, enke, fast bopæl: Christianehøj 102, Søborg (den 05-11-1929 boende Wergelands Alle 22, st.) er p.t. intet erhverv, arbejdsløs Kilde: FT-skema nr. 4