Agnes Margrete Nielsine Olsen, 1904

Name
Agnes Margrete Nielsine /Olsen/
Birth January 21, 1904
Alias
Agnes Margrethe Nielsine Meisner-Jensen f. Olsen og AgnesMeisner-Jensen

Christening April 17, 1904 (aged 2 months)
MarriageErik Mogens Meisner-JensenView this family
December 2, 1930 (aged 26 years)
Occupation
Husassistent

Death of a husbandErik Mogens Meisner-Jensen
August 28, 1962 (aged 58 years)
Burial of a husbandErik Mogens Meisner-Jensen
September 2, 1962 (aged 58 years)
Death

Family with Erik Mogens Meisner-Jensen
husband
19061962
Birth: September 23, 1906 27 21Landskronagade 4, Kbh. i Sions sogn, Kbh.
Death: August 28, 1962på vej til Usserød Sygehus
herself
1904
Birth: January 21, 1904Østre Lyng, Matr. nr. 61, Nykøbing Sjælland sogn
Death:
Marriage MarriageDecember 2, 1930b.v. på Gentofte Rådhus, Gentofte Kommunes Giftefoged
Erik Mogens Meisner-Jensen + Rosa Grace Thyra Christensen
husband
19061962
Birth: September 23, 1906 27 21Landskronagade 4, Kbh. i Sions sogn, Kbh.
Death: August 28, 1962på vej til Usserød Sygehus
partner’s partner
step-daughter
19412010
Birth: May 26, 1941Frederiksberg sogn
Death: 2010
step-daughter
Helle Birgitte Meisner-Jensen
Erik Mogens Meisner-Jensen + Ina Emilie Dufour
husband
19061962
Birth: September 23, 1906 27 21Landskronagade 4, Kbh. i Sions sogn, Kbh.
Death: August 28, 1962på vej til Usserød Sygehus
partner’s partner
19152011
Birth: November 2, 1915Nazareth sogn
Death: 2011
step-daughter
Lone Taft
Shared note

Agnes Margrete Nielsine Olsen

alias Agnes Margrethe Nielsine Meisner-Jensen f. Olsen og Agnes Meisner-Jensen

Født: 21-01-1904 i Østre Lyng, Matr. nr. 61, Nykøbing Sjælland sogn og døbt 17-04-1904 i Nykøbing Sjælland kirke - datter af avlsbruger Niels Christian Olsen, f. 03-05-1877, og hustru Jensine Cornelia Jensen, f. 12-01-1881, 22 år gl., i Nykøbing Sjælland. Kilde: KB-opslag 60, nr. 1. Nykøbing Sjælland sogn. Ods herred. Holbæk amt. K.M. https://www.sa.dk/ao-soegesider/da/billedviser?bsid=154187#154187,25717179

Gift 1. g. 02-12-1930: Ugift tømrersvend, Erik Mogens Meisner-Jensen, boende Lille Strandvej 24, Hellerup, f. 23-09-1906 i Sions sogn, Kbh., gifter sig borgerligt den 02-12-1930 på Gentofte Rådhus, Gentofte Kommunes Giftefoged med ugift husassistent, Agnes Margrethe Nielsine Olsen, boende Lille Strandvej 24, Hellerup, f. 21-01-1904 i Nykøbing Sjælland. Parret underskriver sig: Erik Meisner-Jensen og Agnes Meisner-Jensen. Kilde: Duplikat af ægteskabsbog. Gentofte Rådhus. År 1930, lb.nr. 255. AO-opslag 259. Side 255. https://www.sa.dk/ao-soegesider/da/billedviser?bsid=352271#352271,11629049

Ægteparret siden skilt.

Bosteder/folketællinger:

1906: Øster Lyng, matr. nr. 75Nykøbing Sjælland købsted, Ods herred, Holbæk amt Kilde: FT-skema nr. 270

1916: Bopæl: Højby, Ods herred, Holbæk amt

1921: Ahlgade, Nykøbing Sjælland købsted, Ods herred, Holbæk amt - ugift, husassistent

1925: Frederiksberg Alle 19A, Frederiksberg sogn, ugift, husassistent Kilde: FT-skema nr. 59.

FT-1930 - 5. nov.: Lille Strandvej 24, Gentofte (provinsbyerne): >> ID 248-1b3b2c1: Erik Mogens Meisner-Jensen, f. 23-09-1906 i København, ugift, logerende, tømrersvend, Københavns Telefon Aktieselskab, adresse 5. nov. 1929: Lille Strandvej 24, Hellerup Agnes Grethe Olsen (alias Agnes Margrethe Nielsine Olsen), f. 21-01-1904 i Nykøbing Sjælland, ugift, husassistent, logerende, adresse 5. nov. 1929: Puggårdsgade 8, 5. sal, Kbh.