Helga Dagny Hermansen, 1901

Birth August 12, 1901
Alias
Helga Dagny Schafranek f. Hermansen

Christening October 6, 1901 (aged 1 month)
Death

Family with Frantz Vilhelm Schafranek
husband
1903
Birth: May 17, 1903Fredericia Trinitatis sogn, Elbo herred, Vejle amt
Death:
herself
1901
Birth: August 12, 1901Gernersgade 7, over g., Kbh. i Sankt Pauls sogn, Kbh
Death:
daughter
Ulla Schafranek
Shared note

Helga Dagny Hermansen

alias Helga Dagny Schafranek f. Hermansen

Født: 12-08-1901 på Gernersgade 7, 5. sal, over gården, Kbh. i Sankt Pauls sogn, Kbh. og døbt 06-10-1901 i Sankt Pauls kirke, Kbh. - datter af ugift Olga Emilie Vilhelmine Nielsen, f. 17-07-1880 i Sundby, Amager, Kbh. og udlagt barnefar, arbejdsmand Martin Hermansen, f. 17-11-1871 i Østerild, Thisted amt. Forældrene borgerligt ægteforenet 14-04-1905 i Sundby, Kbh. Kilde: KB-opslag 225, nr. 115. Sankt Pauls sogn, Kbh. https://www.sa.dk/ao-soegesider/da/billedviser?bsid=156106#156106,26135917

Gift 1. g. 19-12-1920: Henrik Andreas Hermansen, ungkarl, postassistent, Hillerød, f. 01-06-1895 i Frederiksberg sogn, søn af fyrassistent Herman Badstue Hermansen og hustru Edel Dorthea Suhr Nyborg (faderen lever og bor i Lodbjerg, Fyen) gifter sig 19-12-1920 i Lutherkirken Helga Dagny Hermansen, pige, Esbjerggade 23, 4. sal, Kbh., f. 12-08-1901 i Sankt Pauls sogn, Kbh., datter af arbejdsmand Martin Hermansen og hustru Olga Emilie Vilhelmine Nielsen, Esbjerggade 23, 4. sal, Kbh. Vidner: Arbejdsmand Martin Hermansen, Esbjerggade 23, 4. sal, Kbh., og bogholder Ant. C. Andersen, Schleppegrellsgade 10, 3. sal. Kilde: KB-opslag 50, nr. 86. Rosenvængets sogn (Lutherkirken). https://www.sa.dk/ao-soegesider/da/billedviser?bsid=154898#154898,25856134

1 søn i ægteskabet: Herbert Herman Hermansen, navneændring til Herbert Rosenkreutz Hermansen, f. 11-06-1921 på Gasværksvej 29, 1. sal, Hillerød købstad, søn af postassistent Henrik Andreas Hermansen på 26 år, og hustru Helga Dagny f. Hermansen på 19 år, Gasværksvej 29, 1. sal, Hillerød købstad. Faddere: Barnets mor. Frk. Elise Hermansen, Lodbjerg Fyr. Fyrassistent Herman Badstue Hermansen, Lodbjerg Fyr. Samt barnets far. Forældrene viet 19-12-1920 i Lutherkirken, Kbh. Rosenvængets sogn. Kilde: KB-opslag 9, nr. 34. Frederiksborg Slotssogn, Hillerød. https://www.sa.dk/ao-soegesider/da/billedviser?bsid=149797#149797,24799134

Parret skilt ved bevilling af 31-08-1927.

Brudens 2. ægteskab:

Gift 19-11-1927: Ugift elektrokonstruktør Frantz Vilhelm Schafraneck, f. 17-05-1903 i Fredericia, boende Dalføret 6, gifter sig borgerligt 19-11-1927 på Københavns Rådhus med fraskilt Helga Dagny Hermansen, f. 12-08-1901, boende Esbjerggade 23, Kbh. (skilt fra postassistent Henrik Andreas Hermansen ved bevilling af 31-08-1927, hendes 1. ægteskab). Kilde: Borgerlige ægteskabsbøger. Københavns Rådhus. År 1927, lb.nr. 2442. AO-opslag 44. Side 42. https://www.sa.dk/ao-soegesider/da/billedviser?bsid=51429#51429,11424276

Folketællinger:

FT-1925: Gasværksvej 37, Hillerød købstad: Frantz Vilhelm Schafranek, f. 17-05-1903 i Fredericia, Elbo herred, Vejle amt, logerende, ugift, mekaniker >> Helga Dagny Hermansen, f. 12-08-1901 i København, logerende, separeret, kontorelev (separeret fra Henrik Andres Hermansen, f. 01-06-1895 i Kbh., separeret, assistent ved Postvæsenet. (alias Henrik Andreas Hermansen) Flyttet fra Kbh. til Gasværksvej 29, Hillerød købstad i 1920 - se FT-1921. FT-skema nr. 27. Kilde: FT-skema nr. 531.

FT-1930: Fordresgårdsvej 1, 1. sal, Kbh. (før 1927: Viktoriavej): Frantz Vilhelm Schafranek, f. 17-05-1903 i Fredericia, gift 1927, husfar, konstruktør, 2 levende og 1 barn død i ægteskabet >> Helga Dagny Schafranek, f. 12-08-1901 i København, gift 1927, husmor, 2 levende og 1 barn død i ægteskabet Jytte Schafranek, f. 02-05-1928 i Husum, Brønshøj sogn, barn Ulla Schafranek, f. 02-09-1929 i Husum sogn, barn Kilde: Skema lb.nr. 2