Elinor Wilkens, 19222004 (aged 81 years)

Birth May 5, 1922 28 26
Alias
Elinor Deleuran f. Wilkens

Christening August 6, 1922 28 26 (aged 3 months)
Occupation
Tandlæge

Birth of a sisterInger Lise Wilkens
April 17, 1925 (aged 2 years)
Christening of a sisterInger Lise Wilkens
July 12, 1925 (aged 3 years)
MarriageEgon Jens DeleuranView this family
July 4, 1942 (aged 20 years)
Death of a maternal grandfatherLudvig Adolph Corell
July 22, 1944 (aged 22 years)
Burial of a maternal grandfatherLudvig Adolph Corell
July 25, 1944 (aged 22 years)
Death of a fatherPovl Martin Wilkens
November 23, 1963 (aged 41 years)
Death of a motherMargrethe Maria Louise Corell
December 6, 1974 (aged 52 years)

Death April 16, 2004 (aged 81 years)
Family with parents
father
18941963
Birth: February 27, 1894Dronningensvej 28, Frederiksberg sogn
Death: November 23, 1963København
mother
18951974
Birth: October 31, 1895 33 29Skydebanegade 4, Kbh.
Death: December 6, 1974
Marriage MarriageJune 8, 1920Sankt Thomas kirke, Frbg.
23 months
herself
19222004
Birth: May 5, 1922 28 26Drammens Sygehus, Buskerud fylke, Norge
Death: April 16, 2004Frederiksberg
3 years
younger sister
19252007
Birth: April 17, 1925 31 29Frantz Howitz Fødehjem, Frbg. i Solbjerg sogn
Death: September 30, 2007Nyord sogn, Møn
Family with Egon Jens Deleuran
husband
19172010
Birth: July 27, 1917Thorø Huse, Kærum sogn, Båg herred, Odense amt
Death: February 16, 2010Frederiksberg
herself
19222004
Birth: May 5, 1922 28 26Drammens Sygehus, Buskerud fylke, Norge
Death: April 16, 2004Frederiksberg
Marriage MarriageJuly 4, 1942Vanløse kirke, Kbhvns. amt
Shared note

ID 224-3a1d9b1: Elinor Wilkens

alias Elinor Deleuran f. Wilkens

Født: 05-05-1922 i Drammens Sygehus, Buskerud fylke, Norge og døbt 06-08-1922 i Solbjerg kirke, Frbg. - datter af ingeniør Povl Martin Wilkens (f. 27-02-1894 i Frederiksberg sogn) og hustru (ID 224-3a1d9b) Margrethe Maria Louise Wilkens f. Corell, Dronningensvej 28, Frbg. Faddere: Fulgmægtig cand.polit. Frk. Fritze Wilkens, Dronningensvej 28, Frbg. Snedkermester L.A. Corell (barnets morfar), Vinkelvej 3, samt moderen. Forældrene gifter sig den 08-06-1920 i Sankt Thomas kirke, Frbg. Kilde: KB-opslag 177, side 176. Solbjerg sogn, Frbg. https://www.sa.dk/ao-soegesider/da/billedviser?bsid=156599#156599,26247747

Konfirmeret 18-10-1936 i Vanløse kirke: Elinor Wilkens, hos forældrene, Kilholmvej 21. Kilde: KB-opslag 164, nr. 11. Vanløse sogn. https://www.sa.dk/ao-soegesider/da/billedviser?bsid=158439#158439,26616000

Erhverv: Tandlæge

Gift 04-07-1942: Ungkarl, stud. jur. Egon Jens Deleuran, boende Herlufsholmvej 14, Vanløse (f. 27-07-1917 i Kærum sogn, Båg herred, Odense amt, søn af afdøde assistent Aage Deleuren Jensen og ligeledes afdøde hustru Louise (Lovise) Caroline Mortensen) gifter sig 04-07-1942 i Vanløse kirke med ugift, stud. odont. (tandlægestudium) Elinor Wilkens, boende Kilholmvej 21, Vanløse (f. 05-05-1922 i Drammen, Norge, datter af ingeniør Povl Martin Wilkens og hustru (ID 224-3a1d9b) Margrethe Maria Louise Corell). Vidner: Brudens far samt pianist Jens Jensen, Edvard. Griegs Gade 4, 1. sal, Kbh. (brudgommens farfar). Kilde: KB-opslag 42, nr. 57. Vanløse sogn. Kbhvns. amt. https://www.sa.dk/ao-soegesider/da/billedviser?bsid=158443#158443,26617062

Død 16-04-2004: Elinor Deleuran f. Wilkens dør 16-04-2004 på Frederiksberg, 81 år gl. Kilde: Flemming Deleuran https://www.geni.com/people/Elinor-Deleuran/6000000113760765104

Folketællinger:

FT-1925 - 5. nov.: Jernbane Allé 67, 1. sal, tv., Vanløse: Povl Martin Wilckens/Wilkens, f. 27-02-1894 i Frederiksberg sogn, gift, husfar ID 224-3a1d9b: Margrethe Marie Louise Wilkens (Corell), f. 31-10-1895 i Skt. Matthæus sogn Kbh., gift, husmor >> ID 224-3a1d9b1: Elinor Wilkens, f. 05-05-1922 i Drammens Sygehus, Buskerud fylke, Norge, ugift, datter ID 224-3a1d9b2: Inger Lise Wilkens, f. 17-04-1925 Solbjerg sogn, Frbg., ugift, datter Octavia Elise Nielsen, f. 18-02-1907 i Kbh., ugift, husassistent Kilde: FT-skema nr. 20, FT-opslag 149 https://www.sa.dk/ao-soegesider/da/billedviser?bsid=100835#100835,16051078

FT-1940 - 5. nov.: Kilholmvej 21, Vanløse - villa: Povl Martin Wilkens, f. 27-02-1894 i Frederiksberg sogn, gift 08-06-1920, far, ingeniør, direktør, husejer, m.m., A/S Dansk Røntgen Klinik ID 224-3a1d9b: Margrethe Marie Louise Corell, f. 31-10-1895 i Skt. Matthæus sogn Kbh., gift 08-06-1920, mor, husmoder >> ID 224-3a1d9b1: Elinor Wilkens, f. 05-05-1922 i Drammens Sygehus, Buskerud fylke, Norge, ugift, datter, gymnasieelev ID 224-3a1d9b2: Inger Lise Wilkens, f. 17-04-1925 på Frantz Howitz Fødehjem, Frbg. i Solbjerg sogn, ugift, datter, mellemskoleelev Evelyn Jensen, f. 08-02-1922 i Atterup ved Fakse, ugift, husassistent Kilde: FT-opslag 33 https://www.sa.dk/ao-soegesider/da/billedviser?bsid=238923#238923,45503247