Inger Lise Wilkens, 19252007 (aged 82 years)

Birth April 17, 1925 31 29
Alias
Lise Kudahl f. Wilkens og Inger Lise Kudahl f. Wilkens

Christening July 12, 1925 31 29 (aged 2 months)
MarriageJacob Henning Kirk KudahlView this family

Death of a maternal grandfatherLudvig Adolph Corell
July 22, 1944 (aged 19 years)
Burial of a maternal grandfatherLudvig Adolph Corell
July 25, 1944 (aged 19 years)
Death of a fatherPovl Martin Wilkens
November 23, 1963 (aged 38 years)
Death of a motherMargrethe Maria Louise Corell
December 6, 1974 (aged 49 years)

Death of a sisterElinor Wilkens
April 16, 2004 (aged 78 years)
Death of a husbandJacob Henning Kirk Kudahl
May 2005 (aged 80 years)
Death September 30, 2007 (aged 82 years)
Family with parents
father
18941963
Birth: February 27, 1894Dronningensvej 28, Frederiksberg sogn
Death: November 23, 1963København
mother
18951974
Birth: October 31, 1895 33 29Skydebanegade 4, Kbh.
Death: December 6, 1974
Marriage MarriageJune 8, 1920Sankt Thomas kirke, Frbg.
23 months
elder sister
19222004
Birth: May 5, 1922 28 26Drammens Sygehus, Buskerud fylke, Norge
Death: April 16, 2004Frederiksberg
3 years
herself
19252007
Birth: April 17, 1925 31 29Frantz Howitz Fødehjem, Frbg. i Solbjerg sogn
Death: September 30, 2007Nyord sogn, Møn
Family with Jacob Henning Kirk Kudahl
husband
19192005
Birth: September 6, 1919Brande by og sogn, Nørvang herred, Vejle amt
Death: May 2005Nyord sogn, Møn
herself
19252007
Birth: April 17, 1925 31 29Frantz Howitz Fødehjem, Frbg. i Solbjerg sogn
Death: September 30, 2007Nyord sogn, Møn
Marriage Marriage
Shared note

ID 224-3a1d9b2: Inger Lise Wilkens

alias Lise Kudahl f. Wilkens og Inger Lise Kudahl f. Wilkens

Født: 17-04-1925 på Frantz Howitz Fødehjem, Frbg. i Solbjerg sogn og døbt 12-07-1925 i Vanløse kirke - datter af ingeniør Povl Martin Wilkens (f. 27-02-1894 i Frederiksberg sogn) og hustru (ID 224-3a1d9b) Margrethe Maria Louise Wilkens f. Corell på 29 år (f. 31-10-1895 i Skt. Matthæus sogn), Jernbane Allé 67, 1. sal, tv., Vanløse. Faddere: Bogholder Nikolai Bergmann, H.C. Ørstedsvej (ved fhv. Johanneskolen), musiker ved Kgl. Teater Arthur Lundstrøms hustru Karen f. Simonsen, Frederiksvej 42, samt forældrene. Forældrene gifter sig den 08-06-1920 i Sankt Thomas kirke, Frbg. Kilder: KB-opslag 64, nr. 66. Solbjerg sogn, Frbg. https://www.sa.dk/ao-soegesider/da/billedviser?bsid=156600#156600,26247940 og KB-opslag 117, side 119. Vanløse sogn. https://www.sa.dk/ao-soegesider/da/billedviser?bsid=158427#158427,26613368

Konfirmeret 17-03-1940 i Vanløse kirke: Inger Lise Wilkens, hos forældrene, Kilholmvej 21. Kilde: KB-opslag 213, nr. 5. Vanløse sogn. https://www.sa.dk/ao-soegesider/da/billedviser?bsid=158439#158439,26616049

Gift: Jacob Henning Kirk Kudahl (f. 06-09-1919 i Brande sogn, Nørvang herred, Vejle amt, søn af Jens Christian Kudahl og hustru Marie Kirk Kudahl), gifter sig med Inger Lise Wilkens (f. 17-04-1925 i Solbjerg sogn, Frbg., datter af ingeniør Povl Martin Wilkens og hustru (ID 224-3a1d9b) Margrethe Maria Louise Wilkens f. Corell.

2 børn i ægteskabet.

Død 30-09-2007: Inger Lise Kudahl f. Wilkens dør 30-09-2007 i Nyord sogn, Møn, 82 år gl. Kilde: Flemming Deleuran https://www.geni.com/people/Lise-Kudahl/6000000121581924871

Folketællinger:

FT-1925 - 5. nov.: Jernbane Allé 67, 1. sal, tv., Vanløse: Povl Martin Wilckens/Wilkens, f. 27-02-1894 i Frederiksberg sogn, gift, husfar ID 224-3a1d9b: Margrethe Marie Louise Wilkens (Corell), f. 31-10-1895 i Skt. Matthæus sogn Kbh., gift, husmor ID 224-3a1d9b1: Elinor Wilkens, f. 05-05-1922 i Drammens Sygehus, Buskerud fylke, Norge, ugift, datter >> ID 224-3a1d9b2: Inger Lise Wilkens, f. 17-04-1925 Solbjerg sogn, Frbg., ugift, datter Octavia Elise Nielsen, f. 18-02-1907 i Kbh., ugift, husassistent Kilde: FT-skema nr. 20, FT-opslag 149 https://www.sa.dk/ao-soegesider/da/billedviser?bsid=100835#100835,16051078

FT-1940 - 5. nov.: Kilholmvej 21, Vanløse - villa: Povl Martin Wilkens, f. 27-02-1894 i Frederiksberg sogn, gift 08-06-1920, far, ingeniør, direktør, husejer, m.m., A/S Dansk Røntgen Klinik ID 224-3a1d9b: Margrethe Marie Louise Corell, f. 31-10-1895 i Skt. Matthæus sogn Kbh., gift 08-06-1920, mor, husmoder ID 224-3a1d9b1: Elinor Wilkens, f. 05-05-1922 i Drammens Sygehus, Buskerud fylke, Norge, ugift, datter, gymnasieelev >> ID 224-3a1d9b2: Inger Lise Wilkens, f. 17-04-1925 i Solbjerg sogn, Frbg., ugift, datter, mellemskoleelev Evelyn Jensen, f. 08-02-1922 i Atterup ved Fakse, ugift, husassistent Kilde: FT-opslag 33 https://www.sa.dk/ao-soegesider/da/billedviser?bsid=238923#238923,45503247 -