Frederikke Caroline Nielsen, 18461877 (aged 31 years)

Name
Frederikke Caroline /Nielsen/
Birth about 1846

Alias
Caroline Frederikke Jørgensen f. Nielsen og Frederikke CarolineMessmann f. Nielsen

MarriageHr. JørgensenView this family

Birth of a sonThorvald Peter Messmann
March 6, 1870 (aged 24 years)
Christening of a sonThorvald Peter Messmann
March 8, 1870 (aged 24 years)
Birth of a daughterMarry Vilhelmine Messmann
February 5, 1872 (aged 26 years)
Christening of a daughterMarry Vilhelmine Messmann
June 30, 1872 (aged 26 years)
Birth of a daughterValborg Otilia Marie Messmann
March 16, 1874 (aged 28 years)
Christening of a daughterValborg Otilia Marie Messmann
August 9, 1874 (aged 28 years)
Death of a daughterValborg Otilia Marie Messmann
March 24, 1875 (aged 29 years)
Burial of a daughterValborg Otilia Marie Messmann
March 29, 1875 (aged 29 years)
Birth of a sonHenry Emilius Messmann
May 10, 1877 (aged 31 years)
MarriageWilhelm Waldemar MessmannView this family
May 28, 1877 (aged 31 years)
Death July 30, 1877 (aged 31 years)
Burial August 5, 1877 (6 days after death)
Christening of a sonHenry Emilius Messmann
September 16, 1877 (1 month after death)
Family with Wilhelm Waldemar Messmann
husband
18441880
Birth: September 17, 1844 40 36Teglgaardsstræde 200, Kbh.
Death: September 19, 1880Kommunehospitalet, Kbh.
herself
18461877
Birth: about 1846
Death: July 30, 1877Frederiks hospital, Kbh.
Marriage MarriageMay 28, 1877Frederiks hospital, Kbh.
-7 years
son
18701885
Birth: March 6, 1870 25 24Den Kgl. Fødselsstiftelse, Kbh.
Death: May 3, 1885Blegdamsvej 114, Frbg.
23 months
daughter
1872
Birth: February 5, 1872 27 26Gentofte sogn
Death:
2 years
daughter
18741875
Birth: March 16, 1874 29 28Frederiksberg
Death: March 24, 1875Frederiksberg
3 years
son
18771899
Birth: May 10, 1877 32 31Skt. Johannes sogn, Kbh.
Death: July 22, 1899Amtssygehuset i Lyngby, Kgs. Lyngby
Family with Hr. Jørgensen
husband
herself
18461877
Birth: about 1846
Death: July 30, 1877Frederiks hospital, Kbh.
Marriage Marriage
Wilhelm Waldemar Messmann + Anne Margrethe Pedersen
husband
18441880
Birth: September 17, 1844 40 36Teglgaardsstræde 200, Kbh.
Death: September 19, 1880Kommunehospitalet, Kbh.
partner’s partner
18411925
Birth: December 18, 1841Svendborg
Death: September 1, 1925De Gamles By, Nørre Allé 41, Kbh.
Marriage MarriageFebruary 28, 1879Frederiksberg kirke
15 months
step-daughter
18801928
Birth: May 27, 1880 35 38Absalonsgade 32, Kbh.
Death: February 16, 1928Rigshospitalet, Kbh.
Shared note

Frederikke Caroline Nielsen

alias Caroline Frederikke Jørgensen f. Nielsen og Frederikke Caroline Messmann f. Nielsen

Født: ca. 1846.

Gift 1.g. (?) med hr. Jørgensen som dør. Kilde: Sønnen Henry Emilius Messmann's fødsel den 10-05-1877 på Læssøegade 20, Kbh.

Gift 2.g. 28-05-1877: Enke Frederikke Caroline Jørgensen f. Nielsen bliver ægteviet på Frederiks Hospital den 28-05-1877 til snedker Wilhelm Waldemar Messmann under periculum mortis (da der er risiko for at hun dør inden kirkebrylluppet). Kilde: Sønnen Henry Emilius Messmann's fødsel den 10-05-1877 på Læssøegade 20, Kbh.

Se også: Ungkarl, snedkersvend, Vilhelm Vilhelm Messmann (alias Wilhelm Waldemar Messmann), 34 år gl., boende i Skt. Johannes sogn og enke Frederikke Caroline Jørgensen f. Nielsen, 31 år gl., boende i Skt. Johannes sogn, viet 28-05-1877. Anmærkning: Ifølge meddelelse af Pastor Joh. Petersen ægteviede på Alm. hospital under periculum mortis. Bruden er senere afgået ved døden. Kilde: KB-opslag 247, nr. 296. Skt. Johannes sogn. År 1873-1880, KB_010_2_016_K09-13-A.

Død 30-07-1877: Frederikke Caroline Messmann f. Nielsen, 31 år, gift med snedker Messmann, Læssøegade 20. Skt. Joh., dør 30-07-1877 på Frederiks hospital og begravet 05-08-1877 fra Frederiks hospital, Kbh. KB-opslag 25, lb.nr. 19. Frederiks Hospital. År 1869-1881. KB_076_4_009_K01-25-A.

Børn: Wilhelm Waldemar Messmann og Frederikke Caroline Messmann f. Nielsen får 4 børn.

Kilde ved vielse: Sønnen Henry Emilius Messmann Født: 10-05-1877 på Læssøegade 20, Kbh. - søn af enke Caroline Frederikke Jørgensen f. Nielsen af Læssøegade. I pleje: Bille Brahesvej 9 B. d.a.B. Valdemar Vilhelm Messmann - alias Wilhelm Waldemar Messmann. Hjemmedøbt den 06-07-1877 af Pastor Rugaard. Dåben publiceret i Frederiksberg Kirke 16-09-1877. Faddere: Madam Sophie Messmann, Teglgaardsstræde 6 og Jomfru Benedicte Messmann, Fiolstræde 8. Anmærkninger. Tilmeldt sognepræst Frimodt den 17-10-1877. Moderen. Ifølge attest fra Pastor Petersen ved Alm. Hospital til Pastor Frimodt var forældrene som nu angivet. Under periculum mortis ægteviede (da der er risiko for at hun dør inden kirkebrylluppet). Forældrene på Frederiks hospital den 28-05-1877. Moderen (alias Frederikke Caroline Messmann f. Nielsen) senere død. Meddelt af Pastor Frimodt den 23-10-1877. Kilde: KB-opslag 73, side 71. Frederiksberg. År 1876-1879. KB_064_2_025_K03-13-A.