Valborg Marie Hansen, 1902

Birth December 30, 1902
Alias
Valborg Marie Thorsen f. Hansen

Christening March 1, 1903 (aged 2 months)
Death

Family with Hugo Ludvig Thorsen
husband
1901
Birth: September 24, 1901 24 44Frederiksundsvej 9, Kbh. i Kapernaums sogn, Kbh.
Death:
herself
1902
Birth: December 30, 1902Sundby sogn, Kbh.
Death:
son
Bent Henning Thorsen
daughter
Agnete Thorsen
Shared note

Valborg Marie Hansen

alias Valborg Marie Thorsen f. Hansen

Født: 30-12-1902 på Hveensvej 3, 4. sal, i Sundby sogn, Kbhvns. amt og døbt 01-03-1903 i Sundby kirke, Kbh. - datter af kusk Oluf Hans Christian Hansen, f. 28-02-1879, og hustru Caroline Marie f. Hansen på 25 år, f. 20-12-1877. Forældrene viet 31-03-1900. Kilde: KB-opslag 206, nr. 277. Sudby sogn, Københavns amt. K.M. https://www.sa.dk/ao-soegesider/da/billedviser?bsid=157025#157025,26332181

Erhverv: Ekspeditrice i 1924

Gift 16-04-1924: (ID 25-1h7) Hugo Ludvig Thorsen, ungkarl, chauffør, Korfuvej 17, Kbh. (f. 24-09-1901 i Kapernaums sogn, søn af malermester Godtfred Thorsen og hustru Maria Theresia Vilhelmine Toft f. Holst, Korfuvej 17, Kbh.) gifter sig 16-04-1924 i Filipskirken, Kbh. med Valborg Marie Hansen, pige, ekspeditrice, Kirkegaardsvej 47, 2. sal, Kbh. (f. 30-12-1902 i Sundby sogn, Kbh., datter af kusk Oluf Hans Christian Hansen og afdøde hustru Caroline Marie f. Hansen, Kirkegaardsvej 47, 2. sal, Kbh. Vidner: Brudens far og stedmor Anna Hansen f. Nielsen. Kilde: KB-opslag 117, nr. 17. Filips sogn, Kbh. K.M. https://www.sa.dk/ao-soegesider/da/billedviser?bsid=149439#149439,24715266

2 børn i ægteskabet.

Folketællinger:

FT-1915: Frihedens Alle 1; Sundbyvester: >> Valborg Marie Hansen, f. 30-12-1902 i Sundby sogn, Kbhvns. amt samt forældre og søskende Kilde: FT-skema nr. 413

FT-1925 - 1. nov.: Korfuvej 17, 2. sal, Kbh.: ID 25-1h7: Hugo Ludvig Thorsen, f. 24-09-1901 i Kapernaums sogn, Kbh., droschechauffør, gift, husfar >> Valborg Marie Thorsen, f. 30-12-1902 i Sundby sogn, Kbhvns. amt, gift, husmor ID 25-1h7a: Bent Henning Thorsen, f. 18-04-1925 i Filips sogn, Kbh., søn Kilde: FT-skema nr. 3, FT-opslag 89 https://www.sa.dk/ao-soegesider/da/billedviser?bsid=93468#93468,15491911

FT-1930 - 1. nov.: Korfuvej 17, 2. sal, Kbh.: ID 25-1h7: Hugo Ludvig Thorsen, f. 24-09-1901 i Kapernaums sogn, Kbh., gift i 1924, husfar, droschechauffør hos fru vognmand Jørgensen, Englandsvej, 1 søn i ægteskabet >> Valborg Marie Thorsen, f. 30-12-1902 i Sundby sogn, Kbhvns. amt, gift i 1924, husmor, 1 søn i ægteskabet ID 25-1h7a: Bent Henning Thorsen, f. 18-04-1925 i Filips sogn, Kbh., barn Kilde: FT-skema nr. 4, FT-opslag 83 https://www.sa.dk/ao-soegesider/da/billedviser?bsid=103782#103782,16394623

FT-1940 - 1. nov.: Korfuvej 17, stuen, Kbh.: ID 25-1h7: Hugo Ludvig Thorsen, f. 24-09-1901 i Kapernaums sogn, Kbh., gift 16-04-1924, husfar, droskechauffør, arbejdsløs >> Valborg Marie Thorsen, f. 30-12-1902 i Sundby sogn, Kbhvns. amt, gift 16-04-1924, husmor ID 25-1h7a: Bent Henning Thorsen, f. 18-04-1925 i Filips sogn, Kbh., barn, pølsemagerlærling, Kødbyen ID 25-1h7b: Agnete Thorsen, f. 26-11-1930 i Kapernaums sogn, Kbh., barn samt 1 logerende husassistent Kilde: FT-skema nr. 1, FT-opslag 156 https://www.sa.dk/ao-soegesider/da/billedviser?bsid=238987#238987,45518677