Ernst Ludwig Klüwer, 17781836 (aged 58 years)

Name
Ernst Ludwig /Klüwer/
Birth about 1778

Alias
Ernst Ludevig Klüvert, Ernst Ludvig Klyver og Ludvig Klüwer

EngagementAne Elisabeth LundView this family
about 1815 (aged 37 years)

Occupation
Væver i Sandbjerg, Birkerød sogn

Birth of a daughterCharlotte Louise Marie Klyver
April 22, 1816 (aged 38 years)
Christening of a daughterCharlotte Louise Marie Klyver
July 28, 1816 (aged 38 years)
Birth of a daughterChristina Maria Klüwer
October 7, 1818 (aged 40 years)
Christening of a daughterChristina Maria Klüwer
October 7, 1820 (aged 42 years)
DivorceAne Elisabeth LundView this family
about 1822 (aged 44 years)

Birth of a daughterSophie Magdalene Klyver
June 26, 1822 (aged 44 years)
Christening of a daughterSophie Magdalene Klyver
January 5, 1823 (aged 45 years)
Death January 21, 1836 (aged 58 years)
Burial January 25, 1836 (4 days after death)
Family with Ane Elisabeth Lund
himself
17781836
Birth: about 1778
Death: January 21, 1836Usserød
ex-wife
17891876
Birth: about January 1789Helsingør
Death: January 18, 1876Overdamshuse, Blovstrød sogn
Divorce Divorceabout 1822
-6 years
daughter
18161837
Birth: April 22, 1816 38 27Vallerød, Hørsholm sogn
Death: April 23, 1837Hørsholm sogn
3 years
daughter
18181906
Birth: October 7, 1818 40 29Birkerød sogn
Death: March 26, 1906Overdamshuse, Blovstrød sogn
4 years
daughter
18221868
Birth: June 26, 1822 44 33Vallerød, Hørsholm sogn
Death: January 24, 1868Karlebo sogn
Johan Gottfred Becker + Ane Elisabeth Lund
partner’s partner
17941861
Birth: about December 31, 1794Hirschholm, Hørsholm sogn
Death: June 19, 1861Hørsholm sogn
ex-wife
17891876
Birth: about January 1789Helsingør
Death: January 18, 1876Overdamshuse, Blovstrød sogn
Divorce Divorce1825
-9 months
step-daughter
18241829
Birth: March 14, 1824 29 35Hørsholm sogn
Death: July 1, 1829Hørsholm sogn
15 months
step-son
1825
Birth: June 21, 1825 30 36Hørsholm sogn
Death:
Christian Røberg + Ane Elisabeth Lund
partner’s partner
ex-wife
17891876
Birth: about January 1789Helsingør
Death: January 18, 1876Overdamshuse, Blovstrød sogn
Divorce Divorce1814forholdet opløst
1 month
step-son
18141866
Birth: January 1814 25Vallerød, Hørsholm sogn
Death: June 8, 1866Sletten, Karlebo sogn
Johan Anthon Bernhardt Grabhorn + Ane Elisabeth Lund
partner’s partner
17831848
Birth: about 1783Bockhorn, Erding, Bayern, Tyskland
Death: January 5, 1848Vejenbrød by, Karlebo sogn
ex-wife
17891876
Birth: about January 1789Helsingør
Death: January 18, 1876Overdamshuse, Blovstrød sogn
Divorce Divorceabout 1834
-2 years
step-son
18311834
Birth: December 12, 1831 48 42Vallerød, Hørsholm sogn
Death: July 3, 1834Vallerød, Hørsholm sogn
Shared note

Ernst Ludwig Klüwer

alias Ernst Ludevig Klüvert, Ernst Ludvig Klyver og Ludvig Klüwer

Født: ca. 1778

Erhverv: Væver i Sandbjerg, Birkerød sogn

Note: Han kan have været væver på Usserød Klædefabrik, der dengang var en del af Birkerød sogn

Fra ca. 1815 til ca. 1822 er Ernst Ludwig Klüwer, væver i Sandbjerg, kæreste med Ane Elisabeth Lund i Vallerød, Hørsholm sogn.

Parret får sammen flere børn født udenfor ægteskab.

Død 21-01-1836: (Ernst) Ludvig Klüwer, fattiglem på Usserød, dør 21-01-1836 på Usserød, 58 år gl. Han bliver begravet 25-01-1836 på Hørsholm kirkegård. Kilde: KB-opslag 546, nr. 3. Hørsholm sogn. Lynge-Kronborg herred. Frederiksborg amt. K.M. https://www.sa.dk/ao-soegesider/da/billedviser?bsid=152060#152060,25297505