Johan Anthon Bernhardt Grabhorn, 17831848 (aged 65 years)

Name
Johan Anthon Bernhardt /Grabhorn/
Birth about 1783
Alias
Johan Bernhardt Anton Grabhorn

EngagementAne Elisabeth LundView this family
about 1830 (aged 47 years)

Occupation
Skrædder i Pennehave, Hørshom sogn

Birth of a sonAnthon Bernhard Grabhorn
December 12, 1831 (aged 48 years)
Christening of a sonAnthon Bernhard Grabhorn
July 22, 1832 (aged 49 years)
DivorceAne Elisabeth LundView this family
about 1834 (aged 51 years)

Death of a sonAnthon Bernhard Grabhorn
July 3, 1834 (aged 51 years)
Burial of a sonAnthon Bernhard Grabhorn
July 6, 1834 (aged 51 years)
Death January 5, 1848 (aged 65 years)
Burial January 12, 1848 (7 days after death)
Family with Ane Elisabeth Lund
himself
17831848
Birth: about 1783Bockhorn, Erding, Bayern, Tyskland
Death: January 5, 1848Vejenbrød by, Karlebo sogn
ex-wife
17891876
Birth: about January 1789Helsingør
Death: January 18, 1876Overdamshuse, Blovstrød sogn
Divorce Divorceabout 1834
-2 years
son
18311834
Birth: December 12, 1831 48 42Vallerød, Hørsholm sogn
Death: July 3, 1834Vallerød, Hørsholm sogn
Johan Gottfred Becker + Ane Elisabeth Lund
partner’s partner
17941861
Birth: about December 31, 1794Hirschholm, Hørsholm sogn
Death: June 19, 1861Hørsholm sogn
ex-wife
17891876
Birth: about January 1789Helsingør
Death: January 18, 1876Overdamshuse, Blovstrød sogn
Divorce Divorce1825
-9 months
step-daughter
18241829
Birth: March 14, 1824 29 35Hørsholm sogn
Death: July 1, 1829Hørsholm sogn
15 months
step-son
1825
Birth: June 21, 1825 30 36Hørsholm sogn
Death:
Christian Røberg + Ane Elisabeth Lund
partner’s partner
ex-wife
17891876
Birth: about January 1789Helsingør
Death: January 18, 1876Overdamshuse, Blovstrød sogn
Divorce Divorce1814forholdet opløst
1 month
step-son
18141866
Birth: January 1814 25Vallerød, Hørsholm sogn
Death: June 8, 1866Sletten, Karlebo sogn
Ernst Ludwig Klüwer + Ane Elisabeth Lund
partner’s partner
17781836
Birth: about 1778
Death: January 21, 1836Usserød
ex-wife
17891876
Birth: about January 1789Helsingør
Death: January 18, 1876Overdamshuse, Blovstrød sogn
Divorce Divorceabout 1822
-6 years
step-daughter
18161837
Birth: April 22, 1816 38 27Vallerød, Hørsholm sogn
Death: April 23, 1837Hørsholm sogn
3 years
step-daughter
18181906
Birth: October 7, 1818 40 29Birkerød sogn
Death: March 26, 1906Overdamshuse, Blovstrød sogn
4 years
step-daughter
18221868
Birth: June 26, 1822 44 33Vallerød, Hørsholm sogn
Death: January 24, 1868Karlebo sogn
Shared note

Johan Anthon Bernhardt Grabhorn

alias Johan Bernhardt Anton Grabhorn

Født: ca. 1783 i Bockhorn, Erding, Bayern, Tyskland Kilde: Alder ved død.

Erhverv: Skrædder i Pennehave, Hørshom sogn

Fra ca. 1830 til ca. 1834 er enkemand, skrædder Johan Anthon Bernhardt Grabhorn kæreste med ugift Ane Elisabeth Lund. Johan Bernhardt Anton Grabhorn dør 05-01-1848 i Vejenbrød by, Karlebo sogn, 65 år gl. Han bliver begravet som fattiglem den 12-01-1848 på Karlebo sogns kirkegård.

Parret får sammen sønnen:

Anthon Bernhard Grabhorn Født: 12-12-1831 i Vallerød, Hørsholm sogn og døbt 22-07-1832 i Hørsholm kirke - søn af ugift fruentimmer (Ane) Elisabeth Lund i Vallerød, Hørsholm sogn. Faderen udlagt: skrædder Johan Anthon Bernhard Grabhorn, Vallerød. Kilde: KB-opslag 99. nr. 14. Hørsholm sogn. K.M. https://www.sa.dk/ao-soegesider/da/billedviser?bsid=152060#152060,25297058

Anthon Bernhard Grabhorn dør 03-07-1834 i Vallerød, Hørsholm sogn, 2½ år gl., og bliver begravet den 06-07-1834 på Hørsholm kirkegård. Søn af Elisabeth Lund i Vallerød. Kilde: KB-opslag 542, nr. 8. Hørsholm sogn. K.M. https://www.sa.dk/ao-soegesider/da/billedviser?bsid=152060#152060,25297501

Død 05-01-1848: Johan Bernhardt Anton Grabhorn dør 05-01-1848 i Vejenbrød by, Karlebo sogn, 65 år gl. Han bliver begravet som fattiglem den 12-01-1848 på Karlebo sogns kirkegård. Kilde: KB-opslag 376, nr. 1. side 361. Karlebo sogn Lynge-Kronborg herred. Frederiksborg amt. K.M. https://www.sa.dk/ao-soegesider/da/billedviser?bsid=152445#152445,25378769

Folketællinger:

FT-1834: Frederiksborg, Lynge-Kronborg, Hørsholm, Pindehave, Rasmus Mauritz Huus, 12, Kilde: ddd.dda.dk, FT-1834, C7793: >> Elisabeth Lund Klyver, 43, Ugift, Fattiglem, Sophie Magdalene, 13, Ugift, uægte Barn, Johan Gotfried Becker, 9, Ugift, uægte Barn (Johan Gotfred Bekker, f. 21-06-1825 i Hørsholm sogn, søn af Ane Elisabeth Lund og udlagt til barnefader: J. G. Bekker, skomager) >> Johan Bernhard Grabhorn, 3, Ugift, uægte Barn - Anthon Bernhard Grabhorn, f. 12-12-1831, søn af ugift fruentimmer Ane Elisabeth Lund i Vallerød, dør 3. juli 1834 i Hørsholm sogn. >> Anthon Grabhorn, 56, Enkemand, Skræder (alias Johan Anthon Bernhardt Grabhorn)

FT-1845: Frederiksborg, Lynge-Kronborg, Karlebo, Niverød, et Kro, 27, Kilde: ddd.dda.dk, FT-1845, C2803: Niels Røgen, 46, Gift, Gjestgiver, Frederiksborg Frederikke Nielsen, 53, Gift, hans Kone, Kjøbenhavn Søren Jensen, 26, Tjenestekarl, Grønholt Sogn, Frederiksborg Amt Andreas Pedersen, 31, Tjenestekarl, Her i Sognet >> Johan Grabhorn, 76, Enkemand, Tjenestekarl, Bochhorn Morten Nielsen, 31, Tjenestekarl, Ramløse Sogn, Frederiksborg Amt Carl Nielsen, 12, Tjenestedreng, Kjøbenhavn Maren Marie Bardils, 46, Enke,Tjenestepige, Frederiksværk Karen Christiansen, 26, Tjenestepige, - Inger Qvistberg, 31, Tjenestepige, Skaane Sophie Frederiksen, 17, Tjenestepige, Kjøbenhavn Niels Nielsen, 44, Teglfabriquer, Kjøbenhavn Hans Frederiksen, 66, Gift, Avlsbestyrer, Kirke Værløse Sogn, Kjøbenh. Amt Kirsten Mortensen, 46, Gift, hans Kone, Kirke Værløse Sogn, Kjøbenh. Amt Frederik Hansen, 11, deres Barn, Her i Sognet Ane Hansen, 9, deres Barn, Her i Sognet