Augusta Caroline Juliane Jørgensen, 1824

Name
Augusta Caroline Juliane /Jørgensen/
Birth June 29, 1824
Alias
Auguste Caroline Juliane Jørgensen

Christening August 31, 1824 (aged 2 months)
MarriageJohan Gotfred BekkerView this family
April 27, 1856 (aged 31 years)
Death

Family with Johan Gotfred Bekker
husband
1825
Birth: June 21, 1825 30 36Hørsholm sogn
Death:
herself
1824
Birth: June 29, 1824Tranekær sogn
Death:
Marriage MarriageApril 27, 1856Garnisons kirke, Kbh.
Shared note

Augusta Caroline Juliane Jørgensen

Ved dåben indskrevet som Auguste Caroline Juliane Jørgensen

Født: 29-06-1824 i Tranekær sogn og døbt 31-08-1824 i Tranekær kirke - Moderen: Charlotte Louise Nielsen af Tranekær. Faderen: Christen Jørgensen, dyrlæge på Hindsgavl. Kilde: KB-opslag 30, nr. 14. Tranekær sogn. Langeland, Svendborg amt. K.M. https://www.sa.dk/ao-soegesider/da/billedviser?bsid=181691#181691,30846683

Konfirmeret 07-04-1839 i Tranekær kirke, Langeland, Svendborg amt - Moderen: Charlotte Louise Nielsen af Tranekær. Faderen: Christen Jørgensen, dyrlæge på Hindsgavl. Kilde: KB-opslag 137, nr. 2. Tranekær sogn. Langeland, Svendborg amt. K.M. https://www.sa.dk/ao-soegesider/da/billedviser?bsid=181692#181692,30846974

Gift 27-04-1856: Ungkarl Johan Gottfried (Gotfred) Bekker af Hirschholm (Hørsholm), snedkersvend på 30 år (f. 21-06-1825 i Hørsholm, søn af ugift Ane Elisabeth Lund og udlagt fader: skomager Johan Gottfred Becker), gifter sig 27-04-1856 i Garnisons kirke, Kbh. med jomfru Auguste Caroline Juliane Jørgensen af Tranekær (Langeland), 31 år gl., Toldbodgade 42E, Kbh. Vidner: Johan Heinrich Moring, snedkermester, Gothersgade 130 og C (131 og nyt nr. 91 i FT-1860). Frederiksen, værtshusholder, Toldbodgade 42E. Kilde: KB-opslag 49, nr. 44. Garnisons sogn, Kbh. K.M. https://www.sa.dk/ao-soegesider/da/billedviser?bsid=150109#150109,24865664

Der er fundet 3 børn af ægteparret. Deres videre skæbne kendes ikke.

Christian Rudolf Ludvig Becker Født: 25-04-1857 i Trinitatis sogn, Kbh. og døbt 21-06-1857 i Trinitatis kirke, Kbh. - søn af snedkersvend Johan Gotfred Becker og hustru Augusta Caroline Juliane Jørgensen, Borgergade 161, Kbh. Kilde: KB-opslag 15, side 25, nr. 235. Trinitatis sogn, Kbh. K.M. https://www.sa.dk/ao-soegesider/da/billedviser?bsid=157765#157765,26479036

Johanne Charlotte Christiane Bekker Født: 18-09-1858 i Sankt Pauls sogn, Kbh. og døbt 01-04-1859 i Sankt Pauls Kirke, København datter af snedkersvend Johan Gotfred Bekker og hustru Augusta Caroline Juliane Jørgensen. Kilde: KB-opslag 3, nr. 11. Sankt Pauls sogn, Kbh. K.M. https://www.sa.dk/ao-soegesider/da/billedviser?bsid=156093#156093,26131781

Augusta Charlotte Marie Bekker Født: 09-02-1861 i Sankt Pauls sogn, Kbh. og døbt 09-08-1861 i Sankt Pauls kirke, Kbh. datter af forvalter Johan Gotfred Bekker og hustru Augusta Caroline Juliane Jørgensen, 36 år, Borgergade 15, Kbh. Kilde: KB-opslag 50, nr. 30. Sankt Pauls sogn, Kbh. K.M. https://www.sa.dk/ao-soegesider/da/billedviser?bsid=156093#156093,26131828