Clothilde Helene Uhrbrand, 18741927 (aged 53 years)

Name
Clothilde Helene /Uhrbrand/
Birth August 9, 1874
Alias
Clotilde Helene Larsen f. Uhrbrand

Christening October 4, 1874 (aged 1 month)
MarriageEinert Johan Kristian LarsenView this family

Death October 5, 1927 (aged 53 years)
Burial October 9, 1927 (4 days after death)
Family with Einert Johan Kristian Larsen
husband
18801943
Birth: August 26, 1880 26 31Korsgade 28, Kbh. i Sankt Johannes sogn, Kbh.
Death: October 11, 1943Kommunehospitalet, Kbh.
herself
18741927
Birth: August 9, 1874Tårnby sogn, Kbh.
Death: October 5, 1927Københavns Kommunehospital
Marriage Marriage
Einert Johan Kristian Larsen + Anna Marie Truels Jepsen
husband
18801943
Birth: August 26, 1880 26 31Korsgade 28, Kbh. i Sankt Johannes sogn, Kbh.
Death: October 11, 1943Kommunehospitalet, Kbh.
partner’s partner
19031952
Birth: November 15, 1903Flensborg, Tyskland
Death: July 1, 1952Bispebjerg Hospital, Kbh.
Marriage Marriagebefore 1940
Shared note

Clothilde Helene Uhrbrand

Ved dåben indskrevet som Clothilde Helene Uhrbrand

alias Clotilde Helene Larsen f. Uhrbrand (Urban)

Født: 09-08-1874 i Tårnby sogn, Kbh. og døbt 04-10-1874 i Tårnby kirke, Kbh. - datter af arbejdsmand (Niels) Christian Jensen Uhrbrand (f. 25-05-1852; 1899) og hustru Sofie Elisabet Schwencke, 21 år (f. 19-11-1853; død 24-02-1937). Kilde: KB-opslag 383, nr. 141. Tårnby sogn, Kbh. K.M. https://www.sa.dk/ao-soegesider/da/billedviser?bsid=158002#158002,26528510

Moderen: Sofie Elisabet Jensen Uhrbrand f. Schwencke Født. 19-11-1853 i Gørløse Sogn (Gørløse Sg.) Død: 24-02-1937 Sundby Hospital Adresse: Lyongade (Amager Øst) 20

Konfirmeret 07-10-1888 i Sankt Matthæus kirke, Kbh.: Clothilde Helene Uhrbrand.

Gift: Murer Einert Johan Kristian Larsen, f. 26-08-1880, gifter sig med Clothilde Helene Uhrbrand, f. 09-08-1874 i Tårnby sogn på Amager.

Død 05-10-1927: Clotilde Helene Larsen f. Urban (læs: f. Uhrbrand) dør 05-10-1927 på Københavns Kommunehospital, 53 år gl. Hun bliver begravet 09-10-1927 fra Brorsons kirke, Kbh. og ført til Assistens kirkegård, Kbh. Gift med murersvend Einert Johan Kristian Larsen, Fiskergade 20, Kbh. Født: 09-08-1874 i Sundby sogn, Kbh., datter af arbejdsmand Christian Jensen Urban og hustru Sofie Elisabeth f. ?? Kilde: KB-opslag 31, nr. 46. Brorsons sogn, Kbh. K.M. https://www.sa.dk/ao-soegesider/da/billedviser?bsid=148620#148620,24560987

Folketællinger og bosteder:

Clothilde Helene Uhrbrand, tjenestepige; Født 09-08-1874 Erhverv: Tjenestepige 02-01-1892: Vesterbrogade 16, stuen, hos Frk. Jensen 01-11-1892: Matthæusgade 3, stuen, Over gården 01-05-1893: Dannebrogsgade (Vesterbro) 49, 3. sal 21-11-1893: Schønbergsgade 7, 3. sal, hos Alexandersen 01-11-1893: Revalsgade 5, 3. sal, hos Hjemmet 08-11-1897: Oehlenschlægersgade 67A, 5. sal, hos Madam From https://kbharkiv.dk/brug-samlingerne/soeg-i-indtastede-kilder/post/17-1120523

01-05-1912: Fiskergade 20, 2. sal - Kommentar: Og måske tidligere 01-11-1917: Fiskergade 20, 2. sal

FT-1916: Fiskergade 20, 2. sal, Kbh.: ID 248-1b2g3c: Einert Johan Kristian Larsen, f. 26-08-1880 i Kbh., gift, husfar, murersvend Clothilde Helene Larsen, f. 09-08-1874 i Sundby sogn, Kbh., gift, husmor Alekssandra Schencke Larsen, f. 31-01-1908 i Kbh., søn Kilde: FT-skema nr. 89

FT-1921: Fiskergade 20, 2. sal, Kbh.: ID 248-1b2g3c: Einert Johan Kristian Larsen, f. 26-08-1880 i Kbh., gift, husfar, murersvend Clothilde Helene Larsen, f. 09-08-1874 i Sundby sogn, Kbh., gift, husmor Alekssandra Larsen, f. 31-01-1908 i Kbh., søn Kilde: FT-skema nr. 81

FT-1925 - 5. nov.: Fiskergade 20, 2. sal, Kbh.: ID 248-1b2g3c: Einert Johan Kristian Larsen, f. 26-08-1880 i Kbh., gift, husfar, murersvend Clothilde Helene Larsen, f. 09-08-1874 i Sundby sogn, Kbh., gift, husmor Aleksander Schvinche Larsen, f. 31-01-1908 i Kbh., søn, ugift, maskinlærling Kilde: FT-skema nr. 6

Adoptivsøn:

Aleksander Schvinke Larsen Oprindelig døbt Aleksander Schvinke Uhrbrand Født: 31-01-1908 på Adelgade 97, 1. sal, Kbh. i Fødselsstiftelsens sogn og døbt der 25-02-1908- søn af ugift fødende nr. 58B Carla Alexandra Uhrbrand. I h.t. kgl. bevilling af 10-07-1914. Barnet adopteret af (ID 248-1b2g3c) Einert Johan Kristian Larsen og hustru Clotilde Helene f. Uhrbrand. Kilde: KB-opslag 89, nr. 34. Den Kgl. Fødsels- og Plejestiftelse (sogn). K.M. https://www.sa.dk/ao-soegesider/da/billedviser?bsid=148990#148990,24628406

Carla Alexandra Uhrbrand siden gift Christensen. Født 10-01-1888 på Frederiksberg. Carla er søster til Clothilde Helene f. Uhrbrand.

Detailoplysninger om afdøde: Fornavn: ALE Mellemnavn: SCHVINC Efternavn: LARSEN Køn: Mand Sidste bopæl: Københavns Kommune Fødselsdag: 31. jan 1908 Dødsdag: 7. sep 1944 Død i en alder af: 36 år Civilstand: Gift Død hvor: Københavns Kommune