Anna Marie Truels Jepsen, 19031952 (aged 48 years)

Name
Anna Marie Truels /Jepsen/
Birth November 15, 1903
Alias
Anna Marie Truels Larsen f. Jepsen

MarriageEinert Johan Kristian LarsenView this family
before 1940 (aged 36 years)

Death of a husbandEinert Johan Kristian Larsen
October 11, 1943 (aged 39 years)
Burial of a husbandEinert Johan Kristian Larsen
October 17, 1943 (aged 39 years)
Death July 1, 1952 (aged 48 years)
Family with Einert Johan Kristian Larsen
husband
18801943
Birth: August 26, 1880 26 31Korsgade 28, Kbh. i Sankt Johannes sogn, Kbh.
Death: October 11, 1943Kommunehospitalet, Kbh.
herself
19031952
Birth: November 15, 1903Flensborg, Tyskland
Death: July 1, 1952Bispebjerg Hospital, Kbh.
Marriage Marriagebefore 1940
Einert Johan Kristian Larsen + Clothilde Helene Uhrbrand
husband
18801943
Birth: August 26, 1880 26 31Korsgade 28, Kbh. i Sankt Johannes sogn, Kbh.
Death: October 11, 1943Kommunehospitalet, Kbh.
partner’s partner
18741927
Birth: August 9, 1874Tårnby sogn, Kbh.
Death: October 5, 1927Københavns Kommunehospital
Marriage Marriage
Shared note

Anna Marie Truels Jepsen

alias Anna Marie Truels Larsen f. Jepsen

Født: 15-11-1903 i Flensborg, Tyskland - datter af arbejder Truels Jepsen og hustru Juliane Marie f. Andersen.

Gift efter 1930: Enkemand Einert Johan Kristian Larsen, murersvend, (f. 26-08-1880) gifter sig med Anna Marie Truels (f. 15-11-1903 i Flensborg, Tyskland, datter af arbejder Truels Jepsen og hustru Juliane Marie f. Andersen). Kilde: FT-1940.

Død 01-07-1952: Anna Marie Truels Larsen f. Jepsen, enke, dør 01-07-1952 på Bispebjerg Hospital, Kbh., 48 år gl. Hun bliver bisat 06-07-1952 og ført fra Brorsons kirke til Bispebjerg Krematorium. Født 15-11-1903 i Flensborg, Tyskland, datter af arbejder Truels Jepsen og hustru Juliane Marie f. Andersen. Adresse ved død: Fiskergade 20. Enke, tobaksarbejderske, g. m. murer Einert Johan Kristian Larsen. Kilde: KB-opslag 256, nr. 16. Brorsons sogn, Kbh. https://www.sa.dk/ao-soegesider/da/billedviser?bsid=148620#148620,24561212

Detailoplysninger om afdøde: Fornavn: ANN M Mellemnavn: TRUELS Efternavn: LARSEN Pigenavn: JEPSEN Køn: Kvinde Sidste bopælKøbenhavns Kommune Fødselsdag: 15. nov 1903 Dødsdag: 1. jul 1952 Død i en alder af: 48 år Død hvor: Københavns Kommune https://dodsregister.dk/Infopage.aspx?id=OhmxNqLHb5Lt+4exGNA+Wg==

Folketælling:

FT-1940 - 5. nov.: Fiskergade 20, 2. sal, Kbh.: ID 248-1b2g3c: Einert Johan Kristian Larsen, f. 26-08-1880 i Skt. Johannes sogn, Kbh., gift, murersvend Anna Marie Truels Larsen, f. 15-11-1903 i Tyskland Kilde: FT-opslag 390 https://www.sa.dk/ao-soegesider/da/billedviser?bsid=238366#238366,45340498