Robert Messmann, 18761876 (aged 29 days)

Birth September 9, 1876 42 37
Alias
tvilling til Martin Hjalmar Messmann

Birth of a brotherMartin Hjalmar Messmann
September 9, 1876 (aged 0 days)
Hjemmedøbt October 3, 1876 (aged 24 days)
Death October 8, 1876 (aged 29 days)
Burial October 11, 1876 (3 days after death)
Family with parents
father
18341902
Birth: January 26, 1834 29 26Vor Frue sogn, Kbh.
Death: October 9, 1902Søvgade 28, Kbh.
mother
Emilie Florentine Messmann i 1878 - ca. 40 år - en søster til Thora Dohlmann - begge f. Nielsen.jpg
18391890
Birth: June 28, 1839 34 31Adelgade 299, Kbh.
Death: July 21, 1890Frederiksberg
Marriage MarriageApril 18, 1867Trinitatis kirke, Kbh.
-13 months
elder brother
Charles Emil Messmann i år 1900 - ca. 34 år gl. - søn af Emilie Florentine og Adolph J. Messmann
18661936
Birth: February 14, 1866 32 26Den Kgl. Fødselsstiftelse, Kbh.
Death: July 17, 1936Carlstadt, Bergen, New Jersey, USA
3 years
elder brother
18681952
Birth: July 21, 1868 34 29St. Kongensgade 19, Kbh. i Trinitatis sogn, Kbh.
Death: March 23, 1952De Gamles By. Kbh.
20 months
elder brother
18701870
Birth: March 18, 1870 36 30Prinsessegade 32, Kbh.
Death: March 18, 1870Prinsessegade 32, Kbh.
2 years
elder brother
18721873
Birth: June 5, 1872 38 32Lille Torvegade 25, Kbh.
Death: February 5, 1873Lille Torvegade 25, 2., Kbh.
22 months
elder brother
Georg Ludvig Messmann, ungdomsbillede 1874-1927
18741927
Birth: April 6, 1874 40 34Amagerbro 1, Kbh.
Death: March 23, 1927Thingvalla Alle 21, Kbh.
3 years
himself
18761876
Birth: September 9, 1876 42 37Wildersgade 30, Kbh.
Death: October 8, 1876Wildersgade 30, Kbh.
twin brother
18761925
Birth: September 9, 1876 42 37Wildersgade 30, Kbh.
Death: February 23, 1925Livjæger Alle 4, Kbh. i Rosenvængets sogn
Father’s family with Dorthea Sophie Hansen
father
18341902
Birth: January 26, 1834 29 26Vor Frue sogn, Kbh.
Death: October 9, 1902Søvgade 28, Kbh.
step-mother
18551936
Birth: December 3, 1855Ryde sogn, Lolland Sønder herred
Death: December 20, 1936Møllegade 28 A, Kbh.
Marriage MarriageDecember 15, 1895Frederiksberg kirke
3 years
half-brother
18981898
Birth: June 8, 1898 64 42Rigensgade 5, 3. sal, Kbh.
Death: September 4, 1898Rigensgade 5, Kbh.
Shared note

Robert Messmann

- tvilling til Martin Hjalmar Messmann

Født: 09-09-1876 på Wildersgade 30, Kbh. og hjemmedøbt 03-10-1876 på Wildersgade 30, Kbh. - søn af forvalter Adolph Joachim Messmann og hustru Emilie Florentine Nielsen. Kilde: KB-opslag 276, nr. 175. Vor Frelser. År 1870-1877. KB_047_2_026_K10-06-A. https://www.sa.dk/ao-soegesider/da/billedviser?bsid=158860#158860,26692197

Død 08-10-1876: Robert Messmann dør 08-10-1876 på Wildersgade 30, Kbh., 4 uger gl. og bliver begravet 11-10-1876 fra Vor Frelser kirke, Kbh. Søn af forvalter Adolph Joachim Messmann på Wildersgade 30, Kbh. Kilde: KB-opslag 57, nr. 177, side 107. Vor Frelser. År 1867-1883. KB_047_2_033_K02-27-A.