Edvard Michael Nielsen, 18361918 (aged 82 years)

Name
Edvard Michael /Nielsen/
Birth April 26, 1836
Alias
Edvard Nielsen og Eduard Michal Nielsen

Christening April 26, 1836 (aged 0 days)
EngagementKirstine JensenView this family
1877 (aged 40 years)
DivorceKirstine JensenView this family
1878 (aged 41 years)

Occupation
Former på Frichs Fabrikker i Århus

Birth of a daughterEmilie Nielsine Jensen
September 21, 1878 (aged 42 years)
Christening of a daughterEmilie Nielsine Jensen
October 1, 1878 (aged 42 years)
Marriage of a childHerman Theodor Wille SørensenEmilie Nielsine JensenView this family
before February 1, 1906 (aged 69 years)

Death August 7, 1918 (aged 82 years)
Burial August 13, 1918 (6 days after death)
Family with Kirstine Jensen
himself
18361918
Birth: April 26, 1836Den Kgl. Fødselsstiftelse, Kbh.
Death: August 7, 1918Tordenskjoldsgade 2, Århus
ex-wife
18511925
Birth: October 21, 1851Møborg sogn, Ringkøbing amt
Death: October 11, 1925Frederiksberg hospital
Divorce Divorce1878
9 months
daughter
Emilie Nielsine Jensen på ca. 39 år med sin datter Ellen Margrethe Messmann i 1917
18781956
Birth: September 21, 1878 42 26Den Kgl. Fødselsstiftelse, Kbh.
Death: April 20, 1956Hellerup
Shared note

Edvard Michael Nielsen

alias Edvard Nielsen og Eduard Michal Nielsen

Født: 26-04-1836 på Den Kgl. Fødselsstiftelse, Kbh. og døbt 26-04-1836 samme sted. Søn af moderen Cæcilie (Cecilie) Nielsen på 23 år, f. 1813 i Kbh. - ej før født. Tjent her i København til 1832 og __Moderen foregivet at have været hjemme __ uger til Waldbye (læs: Valby by, Hvidovre sogn) hos slagter Engelmanns enke/ hvor hun tjente. Barnet udsat i Sophiegade No. 337, 1ste bagsal hos __ Lars Eggersen den 5. sept. 1836. Kilder: KB-opslag 249, nr. 330. http://ao.salldata.dk/vis.php?bsid=19&side=487&kb=Protokol: København, Den Kongelige Fødsels- og Plejestiftelse, Udsætterprotokoller 1835, 1 - 1837, 597&height=827

"Pigen Cecilie Nielsen har siden november 1832 da hun forlod vandmester Hjorths tjeneste, bestandig opholdt sig her i Staden hvilket hermed efter forlangende ___ attesteres. Kjøbenhavn d. 5. sept. 1836. Underskrevet (ulæseligt)." Den Kgl. Fødsels- og Plejestiftelse, Udsætterprotokol, Barn nr. 330. Mor nr. 325, nr. 18C. Kilde: http://ao.salldata.dk/vis.php?bsid=19&side=488&kb=Protokol: København, Den Kongelige Fødsels- og Plejestiftelse, Udsætterprotokoller 1835, 1 - 1837, 597&height=827

Moderens tjenestested hos familien Engelmann:

FT-1834: København, Sokkelund, Hvidovre, et Huus, Walby By, 114, Kilde: ddd.dda.dk, FT-1834, C2580: >> Carl Engelmann, 32, Gift, Huusmand, Slagter >> Kirstine Hansen, 28, Gift, hans Kone Johan G. Engelmann, 9, Ugift, deres Barn Kirstine H. Engelmann, 7, Ugift, deres Barn Erik W. Engelmann, 5, Ugift, deres Barn Josephine C.W. Engelmann, 1, Ugift, deres Barn Johannes Weber, 32, Ugift, Tjenestefolk Cecilie Østerbolle, 24, Ugift, Tjenestefolk

Erhverv: Former på Frichs Fabrikker i Århus

Aarhus Stiftstidende - 1916-04-25: E. Nielsen, Fredericiagade 11, fylder i Morgen 80 Aar - var i en lang Aarrække en trofast Arb. paa Frichs Fabriker - tog sin Afsked for et Par Aar siden og modtog Firmaets Anerkendelse for lang og tro Tjeneste som Fabrikens ældste Arbejder samt en Erindringsgave - endnu rask og rørig. Kilde: http://www.sejrssedler.dk/oas_lookup?id=000068770

Kæresteforhold i 1877: Ervard Michael Nielsen, former i Århus, er i 1877 kæreste med Kirstine Jensen. Frugten af deres forhold er datteren: Emilie Nielsine Jensen f. 21-09-1878 på Fødselsstiftelsen i Kbh. og døbt 01-10-1878 samme sted. Datter af ugift syerske Kirstine Jensen på 26 år og udlagt barnefader, former Edvard Nielsen i Aarhus. Kilde: KB-opslag 243, side 236. Århus Domsogn. År 1878-1881. KB _C358_A_017_K08-30-A.

Død 07-08-1918: Eduard Michal Nielsen, ugift former, dør 07-08-1918 på Tordenskjoldsgade 2, Århus, 82 år gl., og bliver begravet 13-08-1918 på Nordre kirkegård, Århus Sct. Johannes sogn. Født. 26-04-1836 på Den Kgl. Fødselsstiftelse, Kbh., søn af Cecilie Nielsen, ugift. Kilde: KB-opslag 98, nr. 44. Århus Sct Johannes sogn. K.M. År 1912-1919. https://www.sa.dk/ao-soegesider/billedviser?bsid=173301#173301,29133579