Henrik Julius August Seitzberg, 18311834 (aged 3 years)

Name
Henrik Julius August /Seitzberg/
Birth September 14, 1831 21 22
Alias
Julius Hendrik August Seitzberg

Christening November 6, 1831 21 22 (aged 1 month)
Death of a paternal grandmotherAnne Dorothea Jensdatter
October 18, 1832 (aged 1 year)
Burial of a paternal grandmotherAnne Dorothea Jensdatter
October 22, 1832 (aged 1 year)
Birth of a brotherCarl Ferdinand William Seitzberg
February 25, 1833 (aged 1 year)
Christening of a brotherCarl Ferdinand William Seitzberg
June 9, 1833 (aged 1 year)
Death October 2, 1834 (aged 3 years)
Burial October 5, 1834 (3 days after death)
Family with parents
father
18101870
Birth: April 6, 1810 25 28Vor Frue sogn, Kbh.
Death: November 11, 1870Kommunehospitalet, Kbh.
mother
18081864
Birth: November 20, 1808Vor Frue sogn, Kbh.
Death: November 14, 1864Allersgade 9, Kbh.
Marriage MarriageJuly 22, 1831Trinitatis kirke, Kbh.
2 months
himself
18311834
Birth: September 14, 1831 21 22Tulipangaden 14, Kbh.
Death: October 2, 1834Hjertensfrydsgade 12, Kbh.
18 months
younger brother
18331907
Birth: February 25, 1833 22 24Elsdyrsgaden 21, Kbh.
Death: June 9, 1907Gothersgade 5, Kbh.
21 months
younger sister
18341885
Birth: November 25, 1834 24 26Vor Frue sogn, Kbh.
Death: after February 1, 1885
2 years
younger brother
18361905
Birth: November 15, 1836 26 27Klosterstræde 85, Kbh.
Death: November 28, 1905Frederiksberg hospital
2 years
younger sister
18391908
Birth: January 6, 1839 28 30Springgade 35, Kbh.
Death: January 28, 1908Stefansgade 12, Kbh.
2 years
younger sister
Laura Vilhelmine Birch f. Seitzberg 1841-1888
18411888
Birth: March 12, 1841 30 32Lille Regnegade 180, Kbh.
Death: September 30, 1888Ulvegade 27, Kbh.
23 months
younger brother
18431923
Birth: February 3, 1843 32 34Landemærket 168, Kbh.
Death: November 29, 1923Frederiksberg hospital
3 years
younger brother
18451886
Birth: July 28, 1845 35 36Løngangstræde 173, Kbh.
Death: July 6, 1886Kommunehospitalet, Kbh
3 years
younger brother
18481932
Birth: November 9, 1848 38 39Vor Frue sogn, Kbh.
Death: May 19, 1932Vor Frue sogn, Kbh.
Shared note

Henrik Julius August Seitzberg

alias Julius Hendrik August Seitzberg

Født: 14-09-1831 på Tulipangaden 14, Kbh. og døbt 06-11-1831 i Holmens kirke, Kbh. - søn af Carl Heinrich Seitzberg og Ida Kirstine Magdalene Friderichsen, f. 20-11-1808 i Kbh. Forældrene viet 22-07-1831 i Trinitatis kirke. Faddere: Forældrene og gjordemoder Hermansen. Kilde: KB-opslag 419, nr. 5. Holmen. År 1821-1834. KB_021_2_002_K11-27-A.

Død 02-10-1834: Julius Hendrik August Seitzberg dør 02-10-1834, 3 år gl. på Hjertensfrydsgade 12, Kbh. (Nyboder) og bliver begravet 05-10-1834 fra Trinitatis kirke, Kbh. Kilde: KB-opslag 32, nr. 204. Trinitatis. År 1833-1845. KB_012_2_024_K01-32-A.