Emma Johanne Charlotte Schmidt, 18361915 (aged 79 years)

Name
Emma Johanne Charlotte /Schmidt/
Birth July 19, 1836
Alias
Emma Johanne Charlotte Schmit og Emma Johanne Charlotte Seitzberg

Christening November 6, 1836 (aged 3 months)
MarriageCarl Ferdinand William SeitzbergView this family
August 31, 1861 (aged 25 years)
Occupation
husmor, giver privatundervisning

Birth of a daughterEmma Ida Luise Seitzberg
July 3, 1862 (aged 25 years)
Christening of a daughterEmma Ida Luise Seitzberg
September 7, 1862 (aged 26 years)
Birth of a daughterNathalie Ferdinandine Valborg Seitzberg
July 24, 1864 (aged 28 years)
Christening of a daughterNathalie Ferdinandine Valborg Seitzberg
September 25, 1864 (aged 28 years)
Birth of a daughterCamilla Dagmar Christence Seitzberg
August 5, 1868 (aged 32 years)
Christening of a daughterCamilla Dagmar Christence Seitzberg
August 30, 1868 (aged 32 years)
Marriage of a childGeorg Albert BachCamilla Dagmar Christence SeitzbergView this family
March 4, 1892 (aged 55 years)
Marriage of a childThor Ferdinand Philip PellolettiCamilla Dagmar Christence SeitzbergView this family
before 1906 (aged 69 years)

Death of a husbandCarl Ferdinand William Seitzberg
June 9, 1907 (aged 70 years)
Burial of a husbandCarl Ferdinand William Seitzberg
June 16, 1907 (aged 70 years)
Death of a fatherJohan Christensen Schmit

Death of a motherCharlotte Lovise Larsen

Death November 13, 1915 (aged 79 years)
Burial November 19, 1915 (6 days after death)
Family with parents
father
mother
Marriage Marriage
herself
18361915
Birth: July 19, 1836Vor Frue sogn, Kbh.
Death: November 13, 1915Gothersgade 5, Kbh.
Family with Carl Ferdinand William Seitzberg
husband
18331907
Birth: February 25, 1833 22 24Elsdyrsgaden 21, Kbh.
Death: June 9, 1907Gothersgade 5, Kbh.
herself
18361915
Birth: July 19, 1836Vor Frue sogn, Kbh.
Death: November 13, 1915Gothersgade 5, Kbh.
Marriage MarriageAugust 31, 1861Frederiksberg kirke
10 months
daughter
1862
Birth: July 3, 1862 29 25Pilestræde 18, Kbh.
Death:
2 years
daughter
1864
Birth: July 24, 1864 31 28Pilestræde 18, Kbh.
Death:
4 years
daughter
18681957
Birth: August 5, 1868 35 32Skt. Gertrudstræde 8, Kbh.
Death: October 13, 1957
Shared note

Emma Johanne Charlotte Schmidt

alias Emma Johanne Charlotte Schmit, Emma Johanne Seitzberg, Emma Johanne Charlotte Seitzberg

Født: 19-07-1836 i Kbh. og døbt 06-11-1836 i Helligåndskirken, Kbh. - datter af snedkersvend Johan Christensen Schmit og Charlotte Lovise f. Larsen, Østerbrogade No. 30, Kbh. Kilde: K-opslag 67, nr. 128, side 64. Helligånd. År 1836-1842. KB_006_2_004_K02-35-A.

Gift 31-08-1861: Ungkarl Carl Ferdinand William Seitzberg, 28-5/12 år, malermester, af Kbh. gifter sig 31-08-1861 i Frederiksberg kirke med jfr. Emma Johanne Charlotte Schmidt, 25 år, af Østerbrogade 24 A.K., Kbh. Kilde: KB-opslag 187, nr. 135, side 184. Frederiksberg. År 1857-1864. KB_064_2_012_K07-07-A.

Erhverv: Giver privatundervisning

Død 13-11-1915: Enkefru Emma Johanne Charlotte Seitzberg dør 13-11-1915 på Gothersgade 5, 3. sal, Kbh. og bliver begravet 19-11-1915 fra Helligåndskirken, Kbh. Kilde: KB-opslag 227, nr. 55, side 230. Helligånd. År 1904-1921. KB_1892_006_3_065_0230a-DK.

Børn: Malermester Carl Ferdinand William Seitzberg og hustru Emma Johanne Charlotte Seitzberg f. Schmidt får sammen 3 børn ifølge folketælling FT-1880.

Folketællinger:

FT-1880: København (Staden), Mikkel Bryggersgade 5, stuen a, Matr. No. 104, 13, Kilde: FT-1880, D4416, side 223, Rådhusets rode, Vester Kvarter: Carl Ferdinand Villiam Seitzberg, 47, Gift, Husfader, Malermester, alias Carl Ferdinand William Seitzberg, f. 25-02-1833 i Kbh. >> Emma Johanne Charlotte Seitzberg, 42, Gift, Hans Kone, Husmoder - alias Emma Johanne Charlotte Seitzberg, f. Schmit, f. 19-07-1836 i Kbh. Emma Ida Luise Seitzberg, 17, Ugift, Deres Barn, f. 03-07-1862 i Kbh. Nathalie Ferdinandine Valborg Seitzberg, 15, Ugift, Deres Barn, f. 24-07-1864 i Kbh. Camilla Dagmar Christensen Seitzberg, 11, Ugift, f. i Deres Barn, - alias Camilla Dagmar Christence Seitzberg f. 05-08-1868 i Kbh.

FT-1901: Gothersgade 5, 3. sal, Kbh. Carl Ferdinand Seitzberg, gift, husfader, malermester, Alderdomsunderstøttelse, f. 25-02-1833 i Kbh. >> Emma Johanne Seitzberg, hans kone, husmoder, Privat undervisning, f. 19-07-1836 i Kbh. Gift 31-08-1861. 3 levende børn i ægteskabet. Kilde: FT-opslag 6. Gothersgade 6, Kbh. FT1901_0010_00249

FT-1906: Som FT-1901, dog giver Emma Seitzberg ikke længere privatundervisning. Kilde: FT-opslag 6. Gothersgade 5, 3. sal. Kbh. FT1906_0015_00954