Laura Eleonora Christine Reisenberg, 18671904 (aged 36 years)

Name
Laura Eleonora Christine /Reisenberg/
Birth November 14, 1867 24
Alias
Laura Eleonora Christine Seitzberg f. Reisenberg

Christening January 21, 1868 25 (aged 2 months)
MarriageAnton Julius Christian SeitzbergView this family
May 24, 1889 (aged 21 years)
Birth of a sonKristian Thorvald Seitzberg
August 20, 1894 (aged 26 years)
Christening of a sonKristian Thorvald Seitzberg
October 4, 1894 (aged 26 years)
Birth of a daughterElse Eleonora Johanne Seitzberg
October 26, 1896 (aged 28 years)
Christening of a daughterElse Eleonora Johanne Seitzberg
November 15, 1896 (aged 29 years)
Birth of a daughterEva Seitzberg
about June 1899 (aged 31 years)

Death of a daughterEva Seitzberg
February 20, 1900 (aged 32 years)
Burial of a daughterEva Seitzberg
February 25, 1900 (aged 32 years)
Birth of a sonKnud John Johannes Seitzberg
December 17, 1900 (aged 33 years)
Christening of a sonKnud John Johannes Seitzberg
April 4, 1901 (aged 33 years)
Death of a fatherChristian Reisenberg

Death of a motherAdolphine Borup

Death September 21, 1904 (aged 36 years)
Burial September 25, 1904 (4 days after death)
Family with parents
father
mother
Marriage Marriage
herself
18671904
Birth: November 14, 1867 24Sundby Vester, Kbh.
Death: September 21, 1904Københavns Amtssygehus, Frederiksberg
Family with Anton Julius Christian Seitzberg
husband
Anton Julius Christian Seitzberg 1863-1917
18631917
Birth: August 18, 1863 26 31Fælledvei 11, Kbh.
Death: March 31, 1917Vor Frue sogn, Kbh.
herself
18671904
Birth: November 14, 1867 24Sundby Vester, Kbh.
Death: September 21, 1904Københavns Amtssygehus, Frederiksberg
Marriage MarriageMay 24, 1889Kgs. Lyngby kirke
5 years
son
18941960
Birth: August 20, 1894 31 26Thorupsgade 15, Kbh.
Death: September 19, 1960Niels Bohrs Alle 1A, Kbh.
2 years
daughter
18961938
Birth: October 26, 1896 33 28Fælledvej 5, 2. sal, Kbh. i Skt. Johannes sogn
Death: May 19, 1938Frederiksberg hospital
3 years
daughter
18991900
Birth: about June 1899 35 31
Death: February 20, 1900Kongens Lyngby sogn
19 months
son
19001968
Birth: December 17, 1900 37 33Lyngby Hovedgade 20, Kgs. Lyngby
Death: November 29, 1968Københavns Amtssygehus i Gentofte
Shared note

Laura Eleonora Christine Reisenberg

alias Laura Eleonora Christine Seitzberg f. Reisenberg

Født: 14-11-1867 i Sundby Vester og døbt 21-01-1868 i Tårnby kirke, Kbh. - datter af smedesvend Christian Reisenberg og Adolphine Borup på 24 år, i Sundbyvester. Kilde: KB-opslag 257, nr. 139. Tårnby sogn. År 1861-1869. KB_046_2_008_K09-15-A.

Gift 24-05-1889: Ungkarl Anton Julius Christian Seitzberg på 25 år, boende i Helsingør, gifter sig 24-05-1889 i Kgs. Lyngby kirke med pigen Laura Eleonora Christine Reisenberg, på 21 år, boende i Lyngby. Forlovere: J. Seitzberg, snedker og stolemager, Fælledvej 11 (brudgommens far) og Chr. Reisenberg, smedemester, boende i Lyngby (brudens far). Anmærk: Lysning 22-04-1889. Kilde: KB-opslag 158, nr. 7. Kongens Lyngby. År 1882-1892. KB_135_2_015_K06-14-A.

Død 21-09-1904: Laura Seitzberg f. Reisenberg dør 21-09-1904 på Københavns Amtssygehus, Frederiksberg, 36 år gl., og bliver begravet 25-09-1904 på Gl. kirkegård, Kgs. Lyngby. Gift med købmand Anton Julius Christian Seitzberg, Lyngby. Datter af smed Reisenberg. Anmærkn.: Begravelsen anmeldt for Frederiksberg sogns klokkerkontor 06-10-1904. Kilde: KB-opslag 110, side 115. Kongens Lyngby sogn. K.M. År 1903-1912. https://www.sa.dk/ao-soegesider/da/billedviser?bsid=152909#152909,25460875

Børn: Anton Julius Christian Seitzberg og Laura Elenora Christine Seitzberg f. Reisenberg får 3 børn.

Den 10-04-1898 bor tobakshandler Seitzberg - alias Anton Julius Chr. Seitzberg - og hustru i Lyngby, hvor de er faddere ved niecen Marie Reisenbergs dåb den 10. april 1898 i Kgs. Lyngby kirke. Marie Reisenberg er født 08-12-1897, datter af smed Johannes Christian Emil Reisenberg og hustru Margrethe Charlotte Mortensen på 28 år, Lyngby. Faddere: Forældrene; tobakshandler Seitzberg og hustru, Lyngby; fabrikant C. Reisenberg, Lyngby. Kilde: KB-opslag 243, nr. 108. Kongens Lyngby. År 1892-1897.

Folketælling:

FT-1901: Cigarhandler A.J.C. Seitzberg og familie bor i 1901 på Lyngby Hovedgade 20, Kgs. Lyngby. Matr. 31 z eller x. lb-nr. 79, hus nr. 96: Taget fast bopæl i sognet i 1897. Anton Julius Christian Seitzberg, kjøbmand, husfader, f. 18-08-1863 i Kbh. >> Laura Eleonora Kristine Seitzberg f. Reisenberg, husmoder f. 14-11-1867 i Kbh. Christian Thorvald Seitzberg, deres barn, f. 20-08-1894 i Kbh. Else Eleonora Johanne Seitzberg, deres barn, f. 26-10-1896 i Kbh. Dreng Seitzberg, deres barn, f. 17-12-1900 i Lyngby - alias Knud John Johannes Seitzberg Maren Kirstine Frederiksen, f. 13-12-1884 i Frederiksborg amt, tjenestepige Kilde: 1901, Landsogn, København Amt, Sokkelund herred, Lyngby 1/3 sogn. FT-opslag 4, husliste-Lb.nr. 41, Lyngby Hovedgade nr. 20. hus 11. Matr. 1L. FT1901_0300_01116 og FT-opslag 295-296. Lyngby Hovedgade hus .nr. 20. FT1901_0300_01408.