Waldemar Joachim Møller, 18371875 (aged 38 years)

Name
Waldemar Joachim /Møller/
Birth April 3, 1837
Alias
Valdemar Joachim Møller

Christening August 6, 1837 (aged 4 months)
MarriageIda Ludovika SeitzbergView this family
June 22, 1862 (aged 25 years)
Occupation
Stolemager, snedker

Birth of a sonJens Christian Carl Møller
April 13, 1863 (aged 26 years)
Christening of a sonJens Christian Carl Møller
June 25, 1863 (aged 26 years)
Birth of a daughterAntoinette Jakobine Møller
October 29, 1865 (aged 28 years)
Birth of a sonJens Christian Carl Møller
March 20, 1868 (aged 30 years)
Christening of a daughterAntoinette Jakobine Møller
September 11, 1870 (aged 33 years)
Christening of a sonJens Christian Carl Møller
September 11, 1870 (aged 33 years)
Death of a fatherJens Christian Møller

Death of a motherAne Thomsen

Death July 20, 1875 (aged 38 years)
Burial July 25, 1875 (5 days after death)
Family with parents
father
mother
Marriage Marriage
himself
18371875
Birth: April 3, 1837Ringsted
Death: July 20, 1875Blomsvej 3, Kbh.
-13 years
elder brother
Family with Ida Ludovika Seitzberg
himself
18371875
Birth: April 3, 1837Ringsted
Death: July 20, 1875Blomsvej 3, Kbh.
wife
18391908
Birth: January 6, 1839 28 30Springgade 35, Kbh.
Death: January 28, 1908Stefansgade 12, Kbh.
Marriage MarriageJune 22, 1862Frederiksberg kirke
10 months
son
1863
Birth: April 13, 1863 26 24Amagerbro, Kbh.
Death:
3 years
daughter
1865
Birth: October 29, 1865 28 26Sundbyvester, Kbh.
Death:
2 years
son
1868
Birth: March 20, 1868 30 29Gormsgade 11, Kbh.
Death:
Christian Vilhelm Møller + Ida Ludovika Seitzberg
elder brother
wife
18391908
Birth: January 6, 1839 28 30Springgade 35, Kbh.
Death: January 28, 1908Stefansgade 12, Kbh.
Marriage MarriageJune 22, 1862Frederiksberg kirke
17 years
nephew
1878
Birth: November 5, 1878 54 39Alexandravej 9, Kbh. Brønshøj
Death:
4 years
nephew
1882
Birth: April 6, 1882 57 43Nørrebrogade 58, Kbh.
Death:
3 years
niece
18841890
Birth: November 23, 1884 60 45Nørrebrogade 58, Kbh.
Death: before February 1, 1890
Shared note

Waldemar Joachim Møller

Født: 03-04-1837 i Ringsted og døbt 06-08-1837 i Sct. Bendts Kirke, Ringsted - søn af købmand Jens Christian Møller og hustru Ane Thomsen i Ringsted. Kilde: KB-opslag 171, nr. 23. Ringsted. År 1814-1848. KB_402_2_001_K03-47-A.

Erhverv: Stolemager, snedker

Gift 22-06-1862: Jfr. Ida Ludovika Seitzberg på 23-1/3 år, af Absalonsgade No. 13, Frbg. gifter sig 22-06-1862 i Frederiksberg kirke med ungkarl Valdemar Joachim Møller på 25½ år, stolemagersvend, af Lille Torvegade 37, Christianshavn. Forlovere: Jens Christen Møller, porcelænshandler, Lille Torvegade 37, og Christian Vilhelm Møller, stolemagermester, Sundbyvester Nygade 25, C. Kilde: KB-opslag 225, nr. 82, side 222. Frederiksberg. År 1857-1864. KB_064_2_012_K08-16-A.

Død 20-07-1875: Snedker Valdemar Joachim Møller dør 20-07-1875 på Blomsvej 3 (Utterslev Mark, Brønshøj), 38 år gl. og bliver begravet 25-07-1875 på Trinitatis kirkegård. Kilde: KB-opslag 264, side 260. Skt. Stefan. År 1874-1891. _033_2_003_K09-24-A.

Børn: Waldemar Joachim Møller, stolemager og og hustru Ida Ludovica Møller f. Seitzberg får sammen 3 børn.

Note: Efter Waldemars død, gifter hans enke, Ida Ludovika Møller f. Seitzberg, sig med Christian Vilhelm Møller, bror til Waldemar Joachim Møller.

Folketælling:

FT-1870: Brønshøj, Utterslev Mark, FT-opslag 128. Dagmarsvej hus nr. 1, Utterslev, Brønshøj (Landsogn) >> Valdemar Joachim Møller, 33 år, gift, husfader, stolemager, på fattighjælp, f. i Ringsted Ida Møller, f. Seilsberg (læs: Seitzberg), 31, gift, husmoder, hans kone, f. i Kbh. Jens Chr. Carl Møller, 6 år, deres barn, f. i Kbh. Antoinette Møller, 3 år, deres barn, f. i Taarnby sogn Udøbt drengebarn, 1 år, deres barn, f. i Kbh. Sigvald Seilsberg (læs: Seitzberg), 21, ugift, slægtning, slagterlærling, f. i Kbh. Kilde: FT-opslag 128. Dagmarsvej hus nr. 1, Uttersløv by, Brøndshøj (Landsogn). 123-126. FT1870_0065_00792.