Emilie Adelaide Colmetz, 18231885 (aged 61 years)

Name
Emilie Adelaide /Colmetz/
Birth April 19, 1823
Alias
Emilie Adelaide Seitzberg f. Colmetz

Christening August 10, 1823 (aged 3 months)
MarriageEmil August SeitzbergView this family
December 27, 1862 (aged 39 years)
Birth of a sonVilhelm Andreas Edmund Seitzberg
February 4, 1866 (aged 42 years)
Christening of a sonVilhelm Andreas Edmund Seitzberg
May 6, 1866 (aged 43 years)
Death of a fatherAndreas Nielsen Colmetz

Death of a motherEllen Cathrine Petersen

Death February 9, 1885 (aged 61 years)
Burial February 15, 1885 (6 days after death)
Family with parents
father
mother
Marriage Marriage
herself
18231885
Birth: April 19, 1823Vor Frue sogn, Kbh.
Death: February 9, 1885Vesselsgade 7, Kbh.
Family with Emil August Seitzberg
husband
18261913
Birth: August 12, 1826 41 44Store Grønnegade 288, Kbh.
Death: July 2, 1913Kommunehospitalet, Kbh.
herself
18231885
Birth: April 19, 1823Vor Frue sogn, Kbh.
Death: February 9, 1885Vesselsgade 7, Kbh.
Marriage MarriageDecember 27, 1862Frederiksberg kirke
3 years
son
18661935
Birth: February 4, 1866 39 42Nørrebrogade 52, Kbh.
Death: June 6, 1935Engmosevej 1, Ordrup sogn
Emil August Seitzberg + Wilhelmine Caroline Erlandsen
husband
18261913
Birth: August 12, 1826 41 44Store Grønnegade 288, Kbh.
Death: July 2, 1913Kommunehospitalet, Kbh.
partner’s partner
18221860
Birth: February 1, 1822Helsingør
Death: March 22, 1860Knabrostræde 28, Kbh.
Marriage MarriageMay 6, 1859Vor Frue kirke, Kbh.
11 months
step-son
18601927
Birth: March 18, 1860 33 38Knabrostræde 28, Kbh.
Death: May 21, 1927Bispebjerg hospital
Shared note

Emilie Adelaide Colmetz

alias Emilie Adelaide Seitzberg f. Colmetz

Født: 19-04-1823 i Kbh. og døbt 10-08-1823 i Garnisonskirken, Kbh. - datter af bager Andreas Nielsen Colmetz og Ellen Cathrine Petersen. Kilde: KB-opslag 85, nr. 89. Garnisons. År 1818-1851. KB_019_2_004_K03-13-A.

Gift 27-12-1862: Enkemand efter 1. ægteskab Emil August Seitzberg på 36½ år, boende St. Kongensgade 35 i Kbhvn. gifter sig 27-12-1862 i Frederiksberg kirke med jfr. Emilie Adelaide Colmetz på 39-7/12 år, boende Allegade 13, Frbg. Forlovere: Johan Peter Rasmus Seitzberg, stolemagermester, St. Kongensgade 27, Kbh. og Lars Christian Peter Worm, skomagermester, Knabrostræde 15, Kbh. Matr. 114. Kilde: KB-opslag 249, nr. 221. Frederiksberg. År 1857-1864. KB_064_2_012_K09-10-A.

Død 09-02-1885: Emilie Adelaide Seitzberg f. Colmetz dør 09-02-1885 på Vesselsgade 7, Kbh., 61 år gl. og bliver begravet 15-02-1885 fra Skt. Johannes kirke, Kbh. på Frederiksberg Ass. kirkegård. Gift med stolemagermester Seitzberg, Vesselsgade 7, Kbh. Kilde: KB-opslag 9, nr. 47. Skt. Johannes. År 1884-1891. KB_010_2_023A_K01-09-A.

Se også: Døde kvinder i Frederiksberg KB. KB-opslag 181, side 178. Frederiksberg. År 1884-1887. KB_064_2_046_K07-01-A.

Barn: Emil August Seitzberg og Emilie Adelaide Seitzberg f. Colmetz får 1 søn: Vilhelm Andreas Edmund Seitzberg

Folketælling:

FT-1885: København (Staden), Dosseringen, No. 18, Matrikel 36 Y3C, Kvisten, fam.nr. 15. Kilde: ddd.dda.dk, FT-1885, C2830: Emil August Seitzberg, 59, Gift, Husfader, Stolemagermester, f. i Kjøbenhavn * Emilie Adelaide Seitzberg, 61, Gift, Husmoder, f. i Kjøbenhavn - alias Emilie Adelaide Seitzberg f. Colmetz Vilhelm Andreas Edmund Seitzberg, 19, Ugift, Barn, Contorist, f. 04-02-1866 i Kbh.