Anne Katrine Mejer, 18271913 (aged 85 years)

Birth June 3, 1827
Alias
Ane Cathrine Meyer, Ane Cathrine Seitzberg, Anne Katrine Seitzberg f.Mejer

Christening July 22, 1827 (aged 1 month)
MarriageJohan Peter Rasmus SeitzbergView this family
May 14, 1852 (aged 24 years)
Death of a husbandJohan Peter Rasmus Seitzberg
November 23, 1899 (aged 72 years)
Burial of a husbandJohan Peter Rasmus Seitzberg
November 28, 1899 (aged 72 years)
Death of a fatherFrederik Mejer

Death of a motherAnne Birgitte Jørgensen

Death January 1, 1913 (aged 85 years)
Burial January 1913 (aged 85 years)
Family with parents
father
mother
Marriage Marriage
herself
18271913
Birth: June 3, 1827Holbæk
Death: January 1, 1913Nørrebrogade 17, 1., Kbh.
Family with Johan Peter Rasmus Seitzberg
husband
18181899
Birth: October 9, 1818 33 36St. Kongensgade 51, Kbh.
Death: November 23, 1899Nørrebrogade 17, Kbh.
herself
18271913
Birth: June 3, 1827Holbæk
Death: January 1, 1913Nørrebrogade 17, 1., Kbh.
Marriage MarriageMay 14, 1852Helligåndskirken, Kbh.
Shared note

Anne Katrine Mejer

alias Ane Cathrine Meyer, Ane Cathrine Seitzberg, Anne Katrine Seitzberg f. Mejer

Født 03-06-1827: Anne Katrine Mejer født 03-06-1827 i Holbæk og døbt 22-07-1827 i Holbæk Skt. Nikolai kirke - datter af tømrermand Frederik Mejer og hustru Anne Birgitte Jørgensen. Kilde: KB-opslag 169, nr. 14. Holbæk. År 1813-1834. KB_334_2_001_K03-46-A.

Gift 14-05-1852: Ungkarl, stolemagermester Johan Peter Rasmus Seitzberg på 34 år, boende Grønnegade 288, Kbh. gifter sig 14-05-1852 i Helligåndskirken, Kbh. med jomfru Ane Cathrine Meyer på 24 år, boende Grønnegade 288, Kbh. Forlovere: Stolemagermester C.F.A. Seitzberg, Grønnegade 288, og cigarfabrikør Edvardsen, Østergade 64-65, Kbh. Kilde: KB-opslag 88, nr. 43. Helligånd. År 1845-1858. KB_006_2_017_K04-04-A.

Død: 01-01-1913. Adresse ved død: Nørrebrogade 17, 1. sal, Kbh. Kilde: Landsarkivets løbenr.: S 2896. NB! Ikke fundet i noget kirkesogn som død.

Sognetilhør i 1890: Hellig Kors, Sankt Johannes, Sankt Stefans Sognetilhør i 1918: Blågårds, Hellig Kors, Sankt Johannes, Sankt Stefans, Simeons

Ingen børn registreret.

Folketællinger:

FT-1855: København (Staden), Sankt Annæ Vester Kvarter, St A:Wester, St. Kongensgade 41A1, 4sal a, Baghuset, Kilde: ddd.dda.dk, FT-1855, C5592: Rasmus Seitzberg, 36, Gift,??, f. i Kjøbenhavn - alias Johan Peter Rasmus Seitzberg, stolemagermester, f. 09-10-1818 >> Cathrine Nielsen, 27, Gift, Hans kone, f. i Holbek - alias Anne Katrine Seitzberg f. Mejer, f. 03-06-1827 i Holbæk Eduard Trestrup, 18, Ugift, Lærling, f. i Kjøbenhavn Theodor Eigen, 13, Ugift, Lærling, f. i Kjøbenhavn

FT-1901: Alderstrøst. Nørrebrogade 17-19. Kbh. >> Ane Catrine Seitzberg, stolemagerenke, f. 03-06-1827 i Holbæk - alias Anne Katrine Seitzberg f. Meyer. Tilflyttet København i 1848. Lever af alderdomsunderstøttelse. Gift 1852 og enke i 1899. Enke efter Johan Peter Rasmus Seitzberg, stolemagermester. Kilde: FT-opslag 37. FT1901_0021_01039.

FT-1911: Alderstrøst. Nørrebrogade 17-19., 2. sal, Kbh. Blaagaards rode. Håndværkerforeningen i København. Tillægsliste. Midlertidigt opholdssted på Skt. Johannes Sygehus Vær. 4: >> Ane Catrine Seitzberg, stolemagerenke, f. 03-06-1827 i Holbæk - Enke efter Johan Peter Rasmus Seitzberg, stolemagermester. Kilde: FT-1911. FT-opslag 37. Tillægsliste: Nørrebrogade 17-19., 2. sal, Kbh. FT1911_0036_00276.