Christian Andreas Seitzberg, 18711876 (aged 4 years)

Name
Christian Andreas /Seitzberg/
Birth June 23, 1871 28 34
Alias
tvilling

Birth of a brotherMartin Carl Seitzberg
June 23, 1871 (aged 0 days)
Christening August 6, 1871 28 34 (aged 1 month)
Christening of a brotherMartin Carl Seitzberg
August 6, 1871 (aged 1 month)
Death of a brotherMartin Carl Seitzberg
September 2, 1871 (aged 2 months)
Burial of a brotherMartin Carl Seitzberg
September 6, 1871 (aged 2 months)
Birth of a brotherAxel Georg Seitzberg
August 8, 1873 (aged 2 years)
Christening of a brotherAxel Georg Seitzberg
September 21, 1873 (aged 2 years)
Birth of a brotherAxel Martin Seitzberg
January 17, 1876 (aged 4 years)
Death of a brotherAxel Georg Seitzberg
February 2, 1876 (aged 4 years)
Burial of a brotherAxel Georg Seitzberg
February 7, 1876 (aged 4 years)
Death February 8, 1876 (aged 4 years)
Burial February 11, 1876 (3 days after death)
Family with parents
father
18431923
Birth: February 3, 1843 32 34Landemærket 168, Kbh.
Death: November 29, 1923Frederiksberg hospital
mother
18361905
Birth: November 15, 1836Den Kgl. Fødselsstiftelse, Kbh.
Death: September 17, 1905Frederiksberg hospital
Marriage MarriageDecember 8, 1867Frederiksberg kirke
-2 months
elder brother
18671936
Birth: September 22, 1867 24 30Den Kgl. Fødselsstiftelse, Kbh.
Death: April 25, 1936
19 months
elder sister
18691949
Birth: April 28, 1869 26 32Allegade 8 A, Frbg.
Death: March 14, 1949Frederiksberg Hospital i Godthåbs sogn
2 years
himself
18711876
Birth: June 23, 1871 28 34Allegade 8, Frbg.
Death: February 8, 1876Allegade 8 B, Frbg.
twin brother
18711871
Birth: June 23, 1871 28 34Allegade 8, Frbg.
Death: September 2, 1871Allegade 8, Frbg.
2 years
younger brother
18731876
Birth: August 8, 1873 30 36Allegade 8, Frbg.
Death: February 2, 1876Allegade 8 B, Frbg.
3 years
younger brother
18761954
Birth: January 17, 1876 32 39Allegade 8 B, Frbg.
Death: December 19, 1954Frederiksberg hospital
3 years
younger sister
1878
Birth: June 23, 1878 35 41Gl. Kongevej 179, Frbg.
Death:
Shared note

Christian Andreas Seitzberg

- tvilling til Martin Carl Seitzberg

Født: 23-06-1871 på Allegade 8, Frederiksberg sogn og døbt 06-08-1871 i Frederiksberg kirke - søn af Vilhelm Frederik Seitzberg og hustru Anna Margrethe Kornerup på 30 år. Faddere: Fru Andreas Bistrup af Sommerlyst og moderen. Moderen født 15-11-1836 i Kbh. - se kilde ved hendes død. Kilde: KB-opslag 12, nr. 208. Frederiksberg sogn. År 1871-1873. KB_064_2_022_K01-11-A.

Død: 08-02-1876 på Allegade 8 B, Frbg., 4½ år gl. og bliver begravet 11-02-1876 på Frederiksberg Assistens kirkegård - søn af malermester Seitzberg af Allegade No. 8 B, Frbg. Dødsårsag: Croup = Falsk strubehoste. Kilde: KB-opslag 62, nr. 46a, nederst. Frederiksberg sogn. År 1874-1878. KB_064_2_043_K03-01-A.