Karen Petersen, 18511901 (aged 50 years)

Birth January 11, 1851 35
Alias
Karen Seitzberg f. Petersen

Christening January 19, 1851 35 (aged 8 days)
MarriageFrederik Charles SeitzbergView this family
April 20, 1881 (aged 30 years)
Occupation
Husholderske, håndarbejde, rengøringsassistent

Birth of a sonSigvald Charles Seitzberg
June 3, 1881 (aged 30 years)
Christening of a sonSigvald Charles Seitzberg
August 14, 1881 (aged 30 years)
Birth of a daughterBodil Marie Seitzberg
May 11, 1882 (aged 31 years)
Birth of a sonOve Peter Seitzberg
March 6, 1884 (aged 33 years)
Christening of a daughterBodil Marie Seitzberg
May 25, 1884 (aged 33 years)
Christening of a sonOve Peter Seitzberg
May 25, 1884 (aged 33 years)
Birth of a sonAnders Charles Seitzberg
April 3, 1886 (aged 35 years)
Death of a husbandFrederik Charles Seitzberg
July 6, 1886 (aged 35 years)
Burial of a husbandFrederik Charles Seitzberg
July 11, 1886 (aged 35 years)
Christening of a sonAnders Charles Seitzberg
July 25, 1886 (aged 35 years)
Death of a sonAnders Charles Seitzberg
August 23, 1886 (aged 35 years)
Burial of a sonAnders Charles Seitzberg
August 27, 1886 (aged 35 years)
Death of a sonSigvald Charles Seitzberg
July 24, 1891 (aged 40 years)
Burial of a sonSigvald Charles Seitzberg
July 28, 1891 (aged 40 years)
Death of a fatherPeter Jørgensen

Death of a motherBodil Madsdatter

Death September 10, 1901 (aged 50 years)
Burial September 15, 1901 (5 days after death)
Family with parents
father
mother
herself
18511901
Birth: January 11, 1851 35Karlslunde
Death: September 10, 1901Skt. Johannes Stiftelsen, Kbh.
Family with Frederik Charles Seitzberg
husband
18451886
Birth: July 28, 1845 35 36Løngangstræde 173, Kbh.
Death: July 6, 1886Kommunehospitalet, Kbh
herself
18511901
Birth: January 11, 1851 35Karlslunde
Death: September 10, 1901Skt. Johannes Stiftelsen, Kbh.
Marriage MarriageApril 20, 1881Skt. Stefan kirke, Kbh.
1 month
son
18811891
Birth: June 3, 1881 35 30Baggesensgade 12, Kbh.
Death: July 24, 1891Blegdamshospitalet, Kbh.
11 months
daughter
1882
Birth: May 11, 1882 36 31Baggesensgade 21, Kbh.
Death:
22 months
son
1884
Birth: March 6, 1884 38 33Frederiksborggade 3, 1., Kbh.
Death:
2 years
son
18861886
Birth: April 3, 1886 40 35Meinungsgade 16, 1., Kbh.
Death: August 23, 1886Solitudevej 14, Kbh.
Shared note

Karen Petersen

alias Karen Seitzberg f. Petersen

Født: 11-01-1851 i Karlslunde og døbt 19-01-1851 i Karlslunde kirke - datter af husmand Peter Jørgensen og Bodil Madsdatter på 34 år i Karlslunde. Kilde: KB-opslag 42, nr. 2. Side 92. Karlslunde sogn, Tune h, Roskilde amt. År 1850-1891. KB_282_2_003_K02-18-A.

Erhverv: Husholderske, håndarbejde, rengøringsassistent

Gift 20-04-1881: Frederik Charles Seitzberg, 35 år, boende Borgergade 5, 1., Kbh. gifter sig 20-04-1881 i Skt. Stefan kirke, Kbh. med jomfru Karen Petersen, 30 år, boende Nørrebrogade 187, Kbh. (Flyttet fra fra Karlslunde til København og taget fast bolig i Kbh. i 1872). Forlovere: Bl.a. snedker Vilhelm Kristian Møller, Nørrebrogade 58, Kbh. Kilde: KB-opslag 364, nr. 71. Skt. Stefans sogn. År 1878-1882. KB_033_2_005_K13-04-A

Død 10-09-1901: Enke, Karen Seitzberg f. Petersen, rengøringsassistent, dør 10-09-1901 på Skt. Johannes Stiftelse, Kbh. og bliver begravet 15-09-1901 fra Sionskirken, Kbh. Adresse ved død: Kildevældsgade 24, 2., Kbh. Kilde: KB-opslag 240, nr. 103. Sion. År 1896-1904. KB_1892_032_3_019_0241a-DK.

Børn: Frederik Charles Seitzberg og Karen Seitzberg f. Petersen får 4 børn.

Folketællinger og bosteder:

Bopæl i København: 01-05-1894: Ryesgade 39, 5. 01-11-1896: Øster Farimagsgade 69. 01-05-1899: Rosenborggade 9, st. 01-11-1899: Nørrevoldgade 110, 2. 01-05-1901: Udgår. Kilde: Politietsregisterblade.dk - Registerblad 2205, rulle 0034, udfærdiget 01-11-1896.

FT-1885: København (Staden), Kjøbenhavn Klædebo Kvarter, Frederiksborggade 3, matr.137 Forhus 1. Sal, fam. nr. 5. Kilde: ddd.dda.dk, FT-1885, D4081: Charles Frederik Seitzberg, 39, Gift, Husfader, Malersvend - alias Frederik Charles Seitzberg, f. 28-07-1845 i Kbh. >> Karen Seitzberg, 34, Gift, Husmoder, f. ca. 1851 Karlslund, Roskilde - alias Karen Petersen, f. 11-01-1851 i Karlslunde Sigvald Charles Seitzberg, 3 år, Ugift, Barn, f. 03-06-1881 i Skt. Stefan sogn, Kbh. Bodil Marie Seitzberg, 2 år, Ugift, Barn, f. 11-05-1882 i Skt. Johannes sogn, Kbh. Ove Peter Seitzberg, Under 1 Aar, Ugift, Barn, f. 06-03-1884 i Trinitatis sogn, Kbh. Anders Charles Seitzberg, f. 03-04-1886 i Skt. Johannes sogn, Kbh.

FT-1901: Nørrevoldgade 110, Kbh. Forhus, 2. sal, tv. >> Karen Seitzberg, f. 11-01-1851 i Karlslunde, enke, husmoder, lever af haandarbejde, tilflyttet Kbh. fra Karlslunde i 1872. 2 levende børn i ægteskabet og 2 døde. Ove Peter Seitzberg. f. 06-03-1884 i Kbh., ugift, søn. forgylderlærling Kilde: FT-1901. FT-opslag 235. Nørrevoldgade 110, Kbh. FT1901_0022_01040.