Johannes Karl Kristian Seitzberg, 18741875 (aged 9 months)

Name
Johannes Karl Kristian /Seitzberg/
Birth July 1, 1874 25 20
Alias
Johannes Carl Christian Seitzberg

Marriage of parentsPeter Sigvald SeitzbergCecilie Helene SørensenView this family
July 19, 1874 (aged 18 days)
Christening January 1, 1875 26 20 (aged 6 months)
Death April 13, 1875 (aged 9 months)
Burial April 18, 1875 (5 days after death)
Family with parents
father
18481932
Birth: November 9, 1848 38 39Vor Frue sogn, Kbh.
Death: May 19, 1932Vor Frue sogn, Kbh.
mother
18541934
Birth: May 3, 1854 45 35Sankt Annægade 137, Kbh.
Death: April 22, 1934De Gamles By, Kbh.
Marriage MarriageJuly 19, 1874Frederiksberg kirke
Divorce Divorceafter April 1897separeret
himself
18741875
Birth: July 1, 1874 25 20Frederikssundsvej 11, Kbh.
Death: April 13, 1875Alexandravej 6, Kbh., Brønshøj, Utterslev Mark
15 months
younger brother
18751952
Birth: October 3, 1875 26 21Alexandravej 6, Kbh.
Death: January 14, 1952
2 years
younger sister
18771879
Birth: December 4, 1877 29 23Frederikssundsvej 13, Kbh.
Death: February 6, 1879Slotsgade 31, Kbh.
21 months
younger sister
18791919
Birth: September 4, 1879 30 25Slotsgade 31, Kbh.
Death: January 21, 1919Blågårdsgade 31 C, 1., Kbh.
22 months
younger sister
18811882
Birth: June 27, 1881 32 27Slotsgade 31, Kbh.
Death: March 31, 1882Slotsgade 31, Kbh.
17 months
younger brother
Carlo Edvin Seitzberg 1882-1960
18821960
Birth: November 27, 1882 34 28Nørrebrogade 92, Kbh.
Death: March 9, 1960Nørgaardsvej 4 H, Kgs. Lyngby
Shared note

Johannes Karl Kristian Seitzberg

alias Johannes Carl Christian Seitzberg

Født: 01-07-1874 på Frederikssundsvej 11, Kbh. og døbt 01-01-1875 i Skt. Stefan kirke, Kbh. - søn af slagtersvend Peter Sigvald Seitzberg - alias Sigvald Peter Seitzberg - og senere hustru Cecilie Helene f. Sørensen, bopæl: Frederikssundsvej 11, Kbh. Dåben anmeldt til Frederiksberg. Note: Forældrene gift 19-07-1874 i Frederiksberg kirke. Kilde: KB-opslag 97, side 94. Skt. Stefan. År 1872-1885. KB_033_2_001_K04-06-A.

Død 13-04-1875: Johannes Carl Christian Seitzberg dør 13-04-1875 på Alexandravej 6, Kbh. Utterslev Mark (Brønshøj), 9 mdr. gl. og bliver jordet 18-04-1875 på Skt. Johannes kirkegård. Kilde: KB-opslag 254, side 260. Skt. Stefan. År 1874-1891. KB_033_2_003_K09-24-A.