Laurentze Johanne Frederikke Seitzberg, 18771879 (aged 1 year)

Name
Laurentze Johanne Frederikke /Seitzberg/
Birth December 4, 1877 29 23
Alias
Laurence Johanne Frederikke Seitzberg

Christening February 3, 1878 29 23 (aged 1 month)
Death February 6, 1879 (aged 1 year)
Burial February 9, 1879 (3 days after death)
Family with parents
father
18481932
Birth: November 9, 1848 38 39Vor Frue sogn, Kbh.
Death: May 19, 1932Vor Frue sogn, Kbh.
mother
18541934
Birth: May 3, 1854 45 35Sankt Annægade 137, Kbh.
Death: April 22, 1934De Gamles By, Kbh.
Marriage MarriageJuly 19, 1874Frederiksberg kirke
Divorce Divorceafter April 1897separeret
elder brother
18741875
Birth: July 1, 1874 25 20Frederikssundsvej 11, Kbh.
Death: April 13, 1875Alexandravej 6, Kbh., Brønshøj, Utterslev Mark
15 months
elder brother
18751952
Birth: October 3, 1875 26 21Alexandravej 6, Kbh.
Death: January 14, 1952
2 years
herself
18771879
Birth: December 4, 1877 29 23Frederikssundsvej 13, Kbh.
Death: February 6, 1879Slotsgade 31, Kbh.
21 months
younger sister
18791919
Birth: September 4, 1879 30 25Slotsgade 31, Kbh.
Death: January 21, 1919Blågårdsgade 31 C, 1., Kbh.
22 months
younger sister
18811882
Birth: June 27, 1881 32 27Slotsgade 31, Kbh.
Death: March 31, 1882Slotsgade 31, Kbh.
17 months
younger brother
Carlo Edvin Seitzberg 1882-1960
18821960
Birth: November 27, 1882 34 28Nørrebrogade 92, Kbh.
Death: March 9, 1960Nørgaardsvej 4 H, Kgs. Lyngby
Shared note

Laurentze Johanne Frederikke Seitzberg

alias Laurence Johanne Frederikke Seitzberg

Født: 04-12-1877 på Frederikssundsvej 13, Kbh. og døbt 03-02-1878 i Skt. Stefan kirke, Kbh. - datter af slagter Sigvald Peter Seitzberg og hustru Cecilie Helene f. Sørensen på 24 år, bopæl Frederikssundsvej 13, Kbh. Kilde: KB-opslag 258, nr. 42. Skt. Stefan. År 1872-1885. KB_033_2_001_K09-17-A. https://www.sa.dk/ao-soegesider/da/billedviser?bsid=156181#156181,26154634

Død 06-02-1879: Laurence Johanne Frederikke Seitzberg dør 06-02-1879 på Slotsgade 31, Kbh., 14 mdr. gl. og bliver begravet 09-02-1879 fra Skt. Johannes kirke, Kbh. - datter af slager Seitzberg, boende Slotsgade 31, Kbh. Kilde: KB-opslag 217, nr. 18. Skt. Johannes. År 1861-1884. KB_010_2_022_K08-13-A.