Ferdinande Petrine Sørensen, 18161853 (aged 36 years)

Name
Ferdinande Petrine /Sørensen/
Birth August 22, 1816
Alias
Adine Petrine Sørensen, Ferdinandine Petrine Sørensen, Adine Seitzbergog Ferdinandine Petrea Seisberg

Christening November 10, 1816 (aged 2 months)
MarriageWilhelm Jensenius SeitzbergView this family
June 14, 1844 (aged 27 years)
Birth of a sonAugust Charles Seitzberg
September 22, 1845 (aged 29 years)
Christening of a sonAugust Charles Seitzberg
April 5, 1846 (aged 29 years)
Birth of a sonVilhelm Jensenius Seitzberg
July 11, 1847 (aged 30 years)
Christening of a sonVilhelm Jensenius Seitzberg
May 21, 1848 (aged 31 years)
Birth of a daughterJensine Adine Seitzberg
March 6, 1849 (aged 32 years)
Christening of a daughterJensine Adine Seitzberg
October 1, 1849 (aged 33 years)
Birth of a sonRobert Constantin Seitzberg
December 30, 1850 (aged 34 years)
Christening of a sonRobert Constantin Seitzberg
August 3, 1851 (aged 34 years)
Birth of a sonJean Emil Seitzberg
April 1, 1852 (aged 35 years)
Christening of a sonJean Emil Seitzberg
August 1, 1852 (aged 35 years)
Burial of a sonJean Emil Seitzberg
August 12, 1852 (aged 35 years)
Death August 4, 1853 (aged 36 years)
Burial August 6, 1853 (2 days after death)
Family with Wilhelm Jensenius Seitzberg
husband
18171896
Birth: February 4, 1817 31 35Vor Frue sogn, Kbh.
Death: October 15, 1896Johannesstiftelsen, Kbh.
herself
18161853
Birth: August 22, 1816Skidenstræde, Kbh.
Death: August 4, 1853Store Larsbjørnstræde 172, Kbh.
Marriage MarriageJune 14, 1844Helligåndskirken, Kbh.
16 months
son
18451920
Birth: September 22, 1845 28 29Lille Kongensgade 66, Kbh.
Death: December 26, 1920Kirkevej 10, Valby
22 months
son
18471895
Birth: July 11, 1847 30 30Peterstrædet 137, Kbh.
Death: March 26, 1895Slotsgade 18, Kbh.
20 months
daughter
1849
Birth: March 6, 1849 32 32Larslejsstræde 17, Kbh.
Death:
22 months
son
18501909
Birth: December 30, 1850 33 34Larsbiørnstræde 172, Kbh.
Death: July 12, 1909Frederiksberg hospital
15 months
son
18521853
Birth: April 1, 1852 35 35Larsbjørnstræde 172, Kbh.
Death: August 11, 1853Vor Frue sogn, Kbh.
Wilhelm Jensenius Seitzberg + Bendte Kirstine Nielsdatter
husband
18171896
Birth: February 4, 1817 31 35Vor Frue sogn, Kbh.
Death: October 15, 1896Johannesstiftelsen, Kbh.
partner’s partner
18201859
Birth: March 25, 1820Ørby, Vejby sogn
Death: October 10, 1859Guldbergsgade 50, D., Kbh.
Marriage MarriageMay 30, 1857Frederiksberg kirke
Wilhelm Jensenius Seitzberg + Vilhelmine Caroline Frederiksen
husband
18171896
Birth: February 4, 1817 31 35Vor Frue sogn, Kbh.
Death: October 15, 1896Johannesstiftelsen, Kbh.
partner’s partner
18371866
Birth: December 11, 1837Nørrebro 49, Kbh.
Death: June 9, 1866Nørrebrogade 68, Kbh.
Marriage MarriageNovember 3, 1860Frederiksberg kirke
6 years
step-son
18661866
Birth: June 8, 1866 49 28Nørrebrogade 68, Kbh.
Death: June 8, 1866Nørrebrogade 68, Kbh.
Wilhelm Jensenius Seitzberg + Rassine Nicoline Frederiksen
husband
18171896
Birth: February 4, 1817 31 35Vor Frue sogn, Kbh.
Death: October 15, 1896Johannesstiftelsen, Kbh.
partner’s partner
18351904
Birth: October 9, 1835Stubbekøbing
Death: February 26, 1904Sundby hospital, Kbh.
Marriage MarriageDecember 7, 1867Frederiksberg kirke
21 months
step-son
1869
Birth: September 11, 1869 52 33Nørrebrogade 68, Kbh.
Death:
2 years
step-son
18721872
Birth: February 10, 1872 55 36Nørrebrogade 68, Kbh.
Death: February 11, 1872Nørrebrogade 68, Kbh.
step-son
18721872
Birth: February 10, 1872 55 36Nørrebrogade 68, Kbh.
Death: February 11, 1872Nørrebrogade 68, Kbh.
2 years
step-daughter
18741953
Birth: June 1, 1874 57 38Nørrebrogade, Kbh.
Death: November 13, 1953Esbønderup sygehus
Shared note

Ferdinande Petrine Sørensen

alias Ferdinandine Petrine Sørensen, Adine Seitzberg og Ferdinandine Petrea Seisberg

Født: 22-08-1816 på Skidenstræde, Kbh. og døbt 10-11-1816 i Vor Frue kirke, Kbh. - datter af skomagermester Peter Sørensen og Ingeborg Mortensen, boende Skidenstræde, Kbh. Kilde: KB-opslag 303, nr. 134. Vor Frue. År 1813-1825. KB_013_2_001_K08-33-A.

Gift 14-06-1844: Stolemagersvend, ungkarl Wilhelm Jensenius Seitzberg på 27 år. boende Store Grønnegade No. 288, Kbh. gifter sig 14-06-1844 i Helligåndskirken, Kbh. med pigen Ferdinandinde Petrine Sørensen på 28 år, boende Store Helliggeiststræde No. 153, Kbh. Forlovere: Skomagermester Peter Sørensen, Aabenraa No. 236 og stolemagermester C.F.A. Seitzberg, Store Grønnegade No. 288, Kbh. Kilde: KB-opslag 340, nr. 43. Helligånd. År 1832-1845. KB_006_2_016_K09-28-A.

Død 04-08-1853: Ferdinandine Petrea Seisberg - alias Ferdinande Petrine Seitzberg f. Sørensen -dør 04-08-1853 i Kbh., 37 år gl. og bliver begravet lørdag 06-08-1853 fra Vor Frue kirke, Kbh. Stolemager Seisbergs hustru, Store Larsbjørnstræde 172, Kbh. Dødsårsag: Kolera. Kilde: KB-opslag 127, nr. 301. Vor Frue. År 1853-1860. KB_013_2_021_K05-13-A.

Børn: Wilhelm Jensenius Seitzberg, stolemagermester og Ferdinandine (Adine) Petrine Seitzberg f. Sørensen får 5 børn.

Folketælling:

FT-1850: København (Staden), Nørre Kvarter III, Store Larsbjørnsstræde 172, sidehuset til ??, 1 etage, fam. nr. 1281. Kilde: ddd.dda.dk, FT-1850, C1883: Wilhelm Seitzberg, 33, Gift, stolemagermester, f. 04-02-1817 i Kbh. - alias Wilhelm Jensenius Seitzberg >> Adine Seitzberg, 33, Gift, hans kone, f. i Kbh. ca. 1817 - alias Ferdinande Petrine Seitzberg f. Sørensen Charlie Seitzberg, 5 år, Ugift, deres barn - alias August Charles Seitzberg f. 22-09-1845 i Holmens sogn, Kbh. Wilhelm Seitzberg, 3 år, Ugift, deres barn, f. i Kbh. - alias Vilhelm Jensenius Seitzberg, f. 11-08-1847 i Kbh. Adine Seitzberg, 1 år, Ugift, deres barn, f. i Kbh.