Theresia Bertha Keckeis, 18721960 (aged 87 years)

Name
Theresia Bertha /Keckeis/
Birth August 20, 1872
Alias
Theresia Bertha Seitzberg f. Keckeis

MarriageAdolf Wilhelm SeitzbergView this family
May 22, 1903 (aged 30 years)
Occupation
Violistinde

Birth of a daughterMaria Theresia Seitzberg
April 19, 1905 (aged 32 years)
Christening of a daughterMaria Theresia Seitzberg
May 14, 1905 (aged 32 years)
Death of a husbandAdolf Wilhelm Seitzberg
January 3, 1919 (aged 46 years)
Burial of a husbandAdolf Wilhelm Seitzberg
January 9, 1919 (aged 46 years)
Death May 26, 1960 (aged 87 years)
Burial June 1, 1960 (6 days after death)
Family with Adolf Wilhelm Seitzberg
husband
18681919
Birth: June 25, 1868 22 34Den Kgl. Fødselsstiftelse, Kbh.
Death: January 3, 1919Finsensinstituttet, Kbh.
herself
18721960
Birth: August 20, 1872Reishdorf, Bøhmen, Tjekkiet
Death: May 26, 1960Gåsebæksvej 16, Valby
Marriage MarriageMay 22, 1903Rosenkranskirken, Frbg.
23 months
daughter
1905
Birth: April 19, 1905 36 32Frederiksberg
Death:
Shared note

Theresia Bertha Keckeis

alias Theresia Marie Bertha Seitzberg f. Keckeis

Født: 20-08-1872 i Reichsdorf, Bøhmen, Tjekkiet. Violistinde. Religion: Katolik. Tilflyttet København i 1903. Kilder: Hendes vielse samt FT-1921. FT-opslag 18. Kirkevej 10, Valby. Jesuskirkens sogn.

Erhverv: Violistinde

Gift 22-05-1903: Ungkarl, assistent Adolf Vilhelm Seitzberg, boende Bianco Lunos Allé 7, 1. sal (f. 25-06-1868 på Fødselsstiftelsen, Kbh., søn af stolemagersvend August Charles Seitzberg og afdøde hustru Oline Laura f. Auener), gifter sig 22-05-1903 i Rosenkranskirken, Frbg. med pige (violistinde) Theresia Bertha Keckeis, for tiden Frederiksberg Allé, St. Thomas (sogn) (f. 20-08-1872 i Bøhmen, Tjekkiet, datter af afdøde dirigent August Keckeis og kone, afdøde hustru Theresia f. Eberle, er født 20-08-1872 Reichsdorf, Bøhmen. (Hun er katolik). Vidner: Smedemester August Charles Seitzberg og assistent Wilhelm J. Seitzberg, Bianco Lunos Allé 7, 1. sal. Kilde: KB-opslag 71, nr. 67. Rosenkranskirken, Frbg. H.M. År 1893-1904. https://www.sa.dk/ao-soegesider/da/billedviser?bsid=154887#154887,25853771

Død 26-05-1960: Theresia Bertha Seitzberg f. Keckeis dør 26-05-1960 på Gåsebæksvej 16, Valby, 87 år gl., og bliver begravet 01-06-1960 på Katolsk Vestre kirkegård, Kbh. Født 20-08-1872 i Bøhmen, Enke efter dispacheur-assistent Adolf Vilhelm Seitzberg. Bosat Gåsebæksvej 16, Valby. Kilde: KB-opslag 58, nr. 100. Rosenkranskirken, Frbg. K.M. År 1938-1990 https://www.sa.dk/ao-soegesider/da/billedviser?bsid=154892#154892,25854650

Detailoplysninger om afdøde: Fornavn: THE B Efternavn: SEITZBE Pigenavn: KECKEIS Sidste bopæl: Københavns Kommune Fødselsdag: 20. aug 1872 Dødsdag: 26. maj 1960 Død i en alder af: 87 år Død hvor: Københavns Kommune https://dodsregister.dk/Infopage.aspx?id=M6pMZJywQx6PS83Qg7q42g==

Barn: Adolf Wilhelm Seitzberg, dispacheurassistent og hustru Theresia Marie Bertha Seitzberg f. Keckeis, violistinde får sammen 1 datter.