Wilhelm Julius Seitzberg, 18761922 (aged 46 years)

Name
Wilhelm Julius /Seitzberg/
Birth March 13, 1876 30 42
Alias
Vilhelm Julius Seitzberg

Christening August 6, 1876 30 42 (aged 4 months)
Occupation
handelselev, forvalter

Death of a paternal grandfatherWilhelm Jensenius Seitzberg
October 15, 1896 (aged 20 years)
Burial of a paternal grandfatherWilhelm Jensenius Seitzberg
October 21, 1896 (aged 20 years)
Death of a motherOline Laura Auener
March 19, 1903 (aged 27 years)
Burial of a motherOline Laura Auener
March 25, 1903 (aged 27 years)
Birth of a daughterTheresia Maria Seitzberg
June 17, 1903 (aged 27 years)
MarriageLeopoldine Rosa HaasView this family
May 1, 1904 (aged 28 years)

Birth of a sonWilhelm Adalbert Seitzberg
July 14, 1904 (aged 28 years)
Birth of a sonLeopold Charles Seitzberg
August 21, 1905 (aged 29 years)
Birth of a sonSvend Aage Seitzberg
September 18, 1907 (aged 31 years)
Birth of a sonEjler Olaf Sylvester Seitzberg
December 31, 1910 (aged 34 years)
Christening of a sonEjler Olaf Sylvester Seitzberg
1911 (aged 34 years)
Birth of a sonAloysius Philippus Nerius Seitzberg
February 17, 1915 (aged 38 years)
Death of a brotherAdolf Wilhelm Seitzberg
January 3, 1919 (aged 42 years)
Burial of a brotherAdolf Wilhelm Seitzberg
January 9, 1919 (aged 42 years)
Death of a fatherAugust Charles Seitzberg
December 26, 1920 (aged 44 years)
Burial of a fatherAugust Charles Seitzberg
December 30, 1920 (aged 44 years)
Death December 9, 1922 (aged 46 years)
Family with parents
father
18451920
Birth: September 22, 1845 28 29Lille Kongensgade 66, Kbh.
Death: December 26, 1920Kirkevej 10, Valby
mother
18331903
Birth: November 28, 1833 45 41Vognmagergade 75, Kbh
Death: March 19, 1903Bianco Lunos Alle 7, 1., Frbg.
Marriage MarriageApril 17, 1868Trinitatis kirke, Kbh.
2 months
elder brother
18681919
Birth: June 25, 1868 22 34Den Kgl. Fødselsstiftelse, Kbh.
Death: January 3, 1919Finsensinstituttet, Kbh.
18 months
elder brother
18691952
Birth: December 13, 1869 24 36Den Kgl. Fødselsstiftelse, Kbh.
Death: June 28, 1952De Gamles By, Kbh.
3 years
elder sister
18721951
Birth: September 22, 1872 27 38Skt. Johannes sogn, Kbh.
Death: January 25, 1951Kommunehospitalet, Kbh.
4 years
himself
18761922
Birth: March 13, 1876 30 42Skt. Johannes sogn, Kbh.
Death: December 9, 1922Vor Frue sogn, Kbh.
Family with Leopoldine Rosa Haas
himself
18761922
Birth: March 13, 1876 30 42Skt. Johannes sogn, Kbh.
Death: December 9, 1922Vor Frue sogn, Kbh.
wife
Marriage MarriageMay 1, 1904
-10 months
daughter
13 months
son
19041959
Birth: July 14, 1904 28 26Vesterbrogade 100B, Kbh.
Death: October 27, 1959Amtssygehuset i Gentofte
13 months
son
1905
Birth: August 21, 1905 29 27Vor Frue sogn, Kbh.
Death:
2 years
son
19071965
Birth: September 18, 1907 31 29Vor Frue sogn, Kbh.
Death: February 2, 1965
3 years
son
1910
Birth: December 31, 1910 34 32Vor Frue sogn, Kbh.
Death:
4 years
son
19151966
Birth: February 17, 1915 38 36Vor Frue sogn, Kbh.
Death: January 31, 1966Hansensvej 7, Hillerød
Shared note

Wilhelm Julius Seitzberg

alias Vilhelm Julius Seitzberg

Født: 13-03-1876 i Skt. Johannes sogn og døbt 06-08-1876 i Skt. Johannes kirke - søn af August Charles Seitzberg og Oline Laura f. Auener. Kilde: KB-opslag 136, nr. 228. Skt. Johannes. År 1874-1878. KB_010_2_004_K05-22-A.

Erhverv: Handelselev. Sidenhen forvalter.

Religion: Katolik

Gift 01-05-1904: Wilhelm Julius Seitzberg gifter sig med Leopoldine Rosa Haas, f. 10-03-1878 i Østrig. Kilde: politietsregisterblade.dk - blad 2907, rl 17. Dødeblade

Død 09-12-1922: Forvalter Vilhelm Julius Seitzberg dør 09-12-1922 i Kbh. Adresse ved død: Dannebrogsgade 9, 2. Ægtefælle: Leopoldine Rosa Seitzberg f. Kaas, f. 10-03-1878 i Østrig. Hjemmeboende børn: 3. Kilder: politietsregisterblade.dk - blad 2907, rl 17. Dødeblade samt LB-nr. 6781 - begravelsesprotokoller. https://www.kbharkiv.dk/kildeviser/#!?collection=6&item=2867

Børn: Wilhelm Julius Seitzberg og hustru Leopoldine Rosa Seitzberg får 6 børn.

-------------

Folketælling og bosteder:

Bopæl meldt i Kbh. >> Vilhelm Julius Seitzberg, f. 13-03-1876 i Kbh., forvalter Ægtefælle: Leopoldine Rosa Seitzberg (født Haas), f. 10-03-1878, Østrig Registrators kommentar: Noteret gift 01-05-1904 Adresser: 01-05-1894: Brorsonsgade 1 B , 3. 01-11-1897: Enghavevej 5, 3. 01-11-1898: Enghavevej 5, 3. 01-05-1900: Vesterbrogade 101, stuen th. 01-11-1903: Fra Frederiksberg til Enghavevej 5 , 2. 01-05-1904: Vesterbrogade 100, 4. 01-05-1906: Kingosgade 7, 3. 01-05-1910: Willemoesgade 43, 3. 01-05-1916: Dannebrogsgade 9, 2. Kilde: politietsregisterblade.dk - blad 2907, rl 17. Dødeblade

FT-1921: Dannebrogsgade 9, 2.tv., Kbh.: >> Wilhelm Julius Seitzberg, f. 13-03-1876 i Kbh., katolik, husfader, gift 2.g., afdelingschef i Brugsforeningen. Leopoldine Rosa Seitzberg, f. 10-03-1878 i Østrig. Tilflyttet Kbh. i 1902 fra Galicien, Spanien. Katolik, husmoder, gift 2.g. Theresia Maria Seitzberg, Født: 17-06-1903 på Frbg., katolik, datter, ugift, kontorassistent Wilhelm Adalbert Seitzberg, Født: 14-07-1904 i Kbh., katolik, søn, ugift, lagerist Leopold Charles Seitzberg, Født: 21-08-1905 i Kbh., katolik, søn, ugift, lagerist Svend Aage Seitzberg, Født: 18-09-1907 i Kbh., katolik, søn, ugift Ejler Olaf Sylvester Seitzberg, Født: 31-12-1910 i Kbh., katolik, søn, ugift Alouysios Philipus Seitzberg, Født 17-02-1915 i Kbh., katolik, søn, ugift - alias Aloysius Philippus Seitzberg Kilde: FT-1921. FT-opslag 16. Dannebrogsgade 9, 2.tv., Kbh. FT1921_00010_00789.