Leopoldine Rosa Haas, 1878

Birth March 10, 1878
Alias
Leopoldine Rosa Seitzberg f. Haas

Birth of a daughterTheresia Maria Seitzberg
June 17, 1903 (aged 25 years)
MarriageWilhelm Julius SeitzbergView this family
May 1, 1904 (aged 26 years)

Birth of a sonWilhelm Adalbert Seitzberg
July 14, 1904 (aged 26 years)
Birth of a sonLeopold Charles Seitzberg
August 21, 1905 (aged 27 years)
Birth of a sonSvend Aage Seitzberg
September 18, 1907 (aged 29 years)
Birth of a sonEjler Olaf Sylvester Seitzberg
December 31, 1910 (aged 32 years)
Christening of a sonEjler Olaf Sylvester Seitzberg
1911 (aged 32 years)
Birth of a sonAloysius Philippus Nerius Seitzberg
February 17, 1915 (aged 36 years)
Death of a husbandWilhelm Julius Seitzberg
December 9, 1922 (aged 44 years)
Death of a sonWilhelm Adalbert Seitzberg
October 27, 1959 (aged 81 years)
Burial of a sonWilhelm Adalbert Seitzberg
November 3, 1959 (aged 81 years)
Marriage of a childAloysius Philippus Nerius SeitzbergAloisia ScholzView this family
November 19, 1960 (aged 82 years)
Death of a sonSvend Aage Seitzberg
February 2, 1965 (aged 86 years)

Death of a sonAloysius Philippus Nerius Seitzberg
January 31, 1966 (aged 87 years)
Burial of a sonAloysius Philippus Nerius Seitzberg
February 7, 1966 (aged 87 years)
Death

Family with Wilhelm Julius Seitzberg
husband
18761922
Birth: March 13, 1876 30 42Skt. Johannes sogn, Kbh.
Death: December 9, 1922Vor Frue sogn, Kbh.
herself
Marriage MarriageMay 1, 1904
-10 months
daughter
13 months
son
19041959
Birth: July 14, 1904 28 26Vesterbrogade 100B, Kbh.
Death: October 27, 1959Amtssygehuset i Gentofte
13 months
son
1905
Birth: August 21, 1905 29 27Vor Frue sogn, Kbh.
Death:
2 years
son
19071965
Birth: September 18, 1907 31 29Vor Frue sogn, Kbh.
Death: February 2, 1965
3 years
son
1910
Birth: December 31, 1910 34 32Vor Frue sogn, Kbh.
Death:
4 years
son
19151966
Birth: February 17, 1915 38 36Vor Frue sogn, Kbh.
Death: January 31, 1966Hansensvej 7, Hillerød
Shared note

Leopoldine Rosa Haas

alias Leopoldine Rosa Seitzberg f. Haas

Født: 10-03-1878 i Østrig

Religion: Katolik

Gift 01-05-1904: Wilhelm Julius Seitzberg gifter sig med Leopoldine Rosa Haas, f. 10-03-1878 i Østrig. Kilde: politietsregisterblade.dk - blad 2907, rl 17. Dødeblade

Børn: Wilhelm Julius Seitzberg og hustru Leopoldine Rosa Seitzberg får 6 børn.

------------

Folketælling og bosteder:

Bopæl meldt i Kbh. Vilhelm Julius Seitzberg, f. 13-03-1876 i Kbh., forvalter >> Ægtefælle: Leopoldine Rosa Seitzberg (født Haas), f. 10-03-1878, Østrig Registrators kommentar: Noteret gift 01-05-1904 Adresser: 01-05-1894: Brorsonsgade 1 B , 3. 01-11-1897: Enghavevej 5 , 3. 01-11-1898: Enghavevej 5 , 3. 01-05-1900: Vesterbrogade 101 , stuen th. 01-11-1903: Fra Frederiksberg til Enghavevej 5 , 2. 01-05-1904: Vesterbrogade 100 , 4. 01-05-1906: Kingosgade 7 , 3. 01-05-1910: Willemoesgade 43 , 3. 01-05-1916: Dannebrogsgade 9 , 2. Kilde: politietsregisterblade.dk - blad 2907, rl 17. Dødeblade

FT-1921: Dannebrogsgade 9, 2.tv., Kbh.: Wilhelm Julius Seitzberg, f. 13-03-1876 i Kbh., katolik, husfader, gift 2.g., afdelingschef i Brugsforeningen. >> Leopoldine Rosa Seitzberg, f. 10-03-1878 i Østrig. Tilflyttet Kbh. i 1902 fra Galicien, Spanien. Katolik, husmoder, gift 2.g. Theresia Maria Seitzberg, Født: 17-06-1903 på Frbg., katolik, datter, ugift, kontorassistent Wilhelm Adalbert Seitzberg, Født: 14-07-1904 i Kbh., katolik, søn, ugift, lagerist Leopold Charles Seitzberg, Født: 21-08-1905 i Kbh., katolik, søn, ugift, lagerist Svend Aage Seitzberg, Født: 18-09-1907 i Kbh., katolik, søn, ugift Ejler Olaf Sylvester Seitzberg, Født: 31-12-1910 i Kbh., katolik, søn, ugift Alouysios Philipus Seitzberg, Født 17-02-1915 i Kbh., katolik, søn, ugift - alias Aloysius Philippus Seitzberg Kilde: FT-1921. FT-opslag 16. FT1921_00010_00789.