Jensine Adine Seitzberg, 18761876 (aged 5 months)

Name
Jensine Adine /Seitzberg/
Birth March 3, 1876 28 29
Alias
Adine Jensine Seitzberg

Christening June 18, 1876 28 29 (aged 3 months)
Death August 6, 1876 (aged 5 months)
Burial August 9, 1876 (3 days after death)
Family with parents
father
18471895
Birth: July 11, 1847 30 30Peterstrædet 137, Kbh.
Death: March 26, 1895Slotsgade 18, Kbh.
mother
18461925
Birth: November 17, 1846Orte sogn, Båg herred
Death: November 9, 1925Kommunehospitalet, Kbh.
Marriage MarriageApril 28, 1874Holmens kirke, Kbh.
4 months
elder sister
18741893
Birth: August 15, 1874 27 27Vesselsgade 6, Kbh.
Death: April 2, 1893Frederiks hospital, Kbh.
19 months
herself
18761876
Birth: March 3, 1876 28 29Vesselsgade 6, Kbh.
Death: August 6, 1876Vesselsgade 6, Kbh.
18 months
younger brother
18771961
Birth: September 8, 1877 30 30Vesselsgade 6, Kbh.
Death: September 27, 1961København
20 months
younger sister
18791879
Birth: April 22, 1879 31 32Vesselsgade 6, Kbh.
Death: November 16, 1879Vesselsgade 6, Kbh.
2 years
younger brother
18811931
Birth: July 5, 1881 33 34Vesselsgade 6, Kbh.
Death: May 4, 1931Kommunehospitalet, Kbh.
3 years
younger brother
18841884
Birth: March 15, 1884 36 37Slotsgade 18, Kbh.
Death: June 10, 1884Slotsgade 18, Kbh.
Shared note

Jensine Adine Seitzberg

alias Adine Jensine Seitzberg

Født: 03-03-1876 på på Vesselsgade 6, Kbh. og døbt 18-06-1876 i Skt. Johannes kirke, Kbh. - datter af snedkersvend Vilhelm Jensenius Seitzberg og hustru Anna Christine f. Larsen på 28 år, Vesselsgade 6, 4. sal, Kbh. Kilde: KB-opslag 120, nr. 205. Skt. Johannes. År 1874-1879. KB_010_2_007_K05-06-A.

Død 06-08-1876: Adine Jensine Seitzberg dør 06-08-1876 på Vesselsgade 6, Kbh., 5 mdr. gl. og bliver begravet 09-08-1876 fra Skt. Johannes kirke, Kbh. - datter af snedker Seitzberg, Vesselsgade 6, Kbh. Kilde: KB-opslag 186, nr. 260. Skt. Johannes. År 1861-1884. KB_010_2_022_K07-12-A.