Lars Christensen, 18161900 (aged 84 years)

Birth April 20, 1816
Alias
Lars Kristensen

Occupation
Vejmand, dannebrogsmand

Hjemmedøbt April 28, 1816 (aged 8 days)
MarriageJohanne PoulsdatterView this family
July 23, 1847 (aged 31 years)
Birth of a sonHans Peter Larsen
June 26, 1852 (aged 36 years)
Christening of a sonHans Peter Larsen
September 5, 1852 (aged 36 years)
Marriage of a childHans Peter LarsenKaren PetersenView this family
April 20, 1877 (aged 61 years)
Death of a wifeJohanne Poulsdatter
October 5, 1895 (aged 79 years)
Burial of a wifeJohanne Poulsdatter
October 11, 1895 (aged 79 years)
Death October 21, 1900 (aged 84 years)
Burial October 29, 1900 (8 days after death)
Family with Johanne Poulsdatter
himself
18161900
Birth: April 20, 1816Alsønderup sogn, Strø, Frederiksborg
Death: October 21, 1900Kirke Syv By og sogn
wife
18231895
Birth: July 16, 1823Korneup sogn, Svogerslev
Death: October 5, 1895Kirkebjerg By, Osted sogn
Marriage MarriageJuly 23, 1847Osted kirke
5 years
son
18521913
Birth: June 26, 1852 36 28Aavadshuset, Kirkebjerg, Osted sogn
Death: January 28, 1913Rigensgade 25, Kbh.
Shared note

Lars Christensen

Født: 20-04-1816 i Alsønderup sogn, Strø herred og hjemmedøbt 28-04-1816 - søn af ugift fruentimmer Margrethe Andersdatter af Alsønderup by og udlagt barnefader __ Christen Jensen fra __ på Jægerspris gods. Kilde: KB-opslag 7, nr. 7, side 5. Alsønderup, Strø. Frederiksborg. År 1814-1833. KB_221_2_001_K01-07-A.

http://www.hillerod.dk/upload/stab_faellesfunktioner/sekretariatet/lokalhistorie/harl%C3%B8se%20og%20als%C3%B8nderup.pdf

Erhverv: Vejmand, dannebrogsmand

Gift 2.g 23-07-1847: Indsidder og enkemand i Mannerup, Lars Christensen, 31 år gl. vaccineret 02-07-1816; skifteseddel fra Tune herred den 11-07-1847, gifter sig 23-07-1847 i Osted kirke med fruentimmer Johanne Poulsdatter af Ousted Kro, 24 år gl., vaccineret 13-04-1825. Kilde: KB-opslag 127, nr. 4. side 141. Osted. År 1844-1867. KB_263A_2_002_K05-18-A.

Død 21-10-1900: Fhv. vejmand i Kirkebjerg, Lars Kristensen, og enkemand efter Johanne Poulsdatter, dør 21-10-1900 i Kirke Syv By og sogn, Tune herred, 84 år gl. og bliver begravet 29-10-1900 på Ousted kirkegård, Ousted sogn, Voldborg herred. Født 20-04-1816 i Alsønderup, søn af ugift Margrethe Andersdatter. Kilde: KB-opslag 172, side 220. Osted. År 1892-1903. KB_1892_263A_3_005_0220a-DM.

Du kan på www.larsensnet.dk læse:

Historien om vejmanden, som tog fra nordsjælland til midtsjælland, blev dannebrogsmand og fulgte sine mange børn til alter og dåb. Født 1816 i Alsønderup og død 1900 i Osted.

Personhistorie samlet af Hauge Larsen 2008

http://www.larsensnet.dk/TNG/histories/16_1%20Lars%20Christensen%20historie.htm