Peter Hansen, 1827

Birth about 1827

Alias
Peder Hansen

MarriageBodil JensenView this family
March 23, 1855 (aged 28 years)
Occupation
tjenestekarl, husmand

Birth of a daughterKaren Petersen
September 22, 1857 (aged 30 years)
Christening of a daughterKaren Petersen
November 1, 1857 (aged 30 years)
Marriage of a childHans Peter LarsenKaren PetersenView this family
April 20, 1877 (aged 50 years)
Death

Family with Bodil Jensen
himself
wife
Marriage MarriageMarch 23, 1855Ølsemagle kirke
3 years
daughter
1857
Birth: September 22, 1857 30 22Ølsemagle
Death:
Shared note

Peter Hansen

alias Peder Hansen

Født: ca. 1827

Gift 23-03-1855: Ungkarl Peder Hansen på 28 år, tjenende i Ølsemagle, gifter sig 23-03-1855 i Ølsemagle kirke med pigen Bodil Jensen på 20 år, tjenende i Ølsemagle. Forlovere: Jens Nielsen, husmand i Ølsemagle og Peder Simonsen i Jersey. Kilde: KB-opslag 104, nr. 1, nederst side 129. Ølsemagle. År 1843-1889. KB_297_2_002_K04-20-A.