Jensine Adine Seitzberg, 18791879 (aged 6 months)

Name
Jensine Adine /Seitzberg/
Birth April 22, 1879 31 32
Alias
Jensine Axline Seitzberg

Hjemmedøbt November 16, 1879 (aged 6 months)
Death November 16, 1879 (aged 6 months)
Burial November 19, 1879 (3 days after death)
Family with parents
father
18471895
Birth: July 11, 1847 30 30Peterstrædet 137, Kbh.
Death: March 26, 1895Slotsgade 18, Kbh.
mother
18461925
Birth: November 17, 1846Orte sogn, Båg herred
Death: November 9, 1925Kommunehospitalet, Kbh.
Marriage MarriageApril 28, 1874Holmens kirke, Kbh.
4 months
elder sister
18741893
Birth: August 15, 1874 27 27Vesselsgade 6, Kbh.
Death: April 2, 1893Frederiks hospital, Kbh.
19 months
elder sister
18761876
Birth: March 3, 1876 28 29Vesselsgade 6, Kbh.
Death: August 6, 1876Vesselsgade 6, Kbh.
18 months
elder brother
18771961
Birth: September 8, 1877 30 30Vesselsgade 6, Kbh.
Death: September 27, 1961København
20 months
herself
18791879
Birth: April 22, 1879 31 32Vesselsgade 6, Kbh.
Death: November 16, 1879Vesselsgade 6, Kbh.
2 years
younger brother
18811931
Birth: July 5, 1881 33 34Vesselsgade 6, Kbh.
Death: May 4, 1931Kommunehospitalet, Kbh.
3 years
younger brother
18841884
Birth: March 15, 1884 36 37Slotsgade 18, Kbh.
Death: June 10, 1884Slotsgade 18, Kbh.
Shared note

Jensine Adine Seitzberg

Ved dåben indskrevet som Jensine Axline Seitzberg

Født: 22-04-1879 på Vesselsgade 6, 4., Kbh. . og hjemmedøbt 16-11-1879 på Vesselsgade 6, Kbh. af faderen - datter af Vilhelm Jensenius Seitzberg, snedkersvend og Ane Christine Larsen på 39 år. Bopæl: Boende Vesselsgade 6, 4. sal, Kbh. Kilde: KB-opslag 16, nr. 229. Skt. Johannes. År 1879-1883. KB_010_2_008_K01-16-A.

Død 16-11-1879: Jensine Adine Seitzberg dør 16-11-1879 på Vesselsgade 6, 4. sal, Kbh., 6 mdr. gl. og bliver begravet 19-11-1879 fra Skt. Johannes kirke, Kbh. - datter af snedkersvend Vilh. Seitzberg, Vesselsgade 6, 4. Kilde: KB-opslag 230, nr. 305. Skt. Johannes. År 1861-1884. KB_010_2_022_K08-26-A.